Braki zębowe należy uzupełniać. Mało bólu za to dużo pieniędzy
Zawczasu stwórzmy w budżecie domowym fundusz implantowy!
Obecnie dostępne techniki i metody leczenia stomatologicznego umożliwiają rozwiązywanie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów w sposób bezbolesny i małoinwazyjny. Warto z nich skorzystać nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim dla zdrowia!
Wprowadzanie coraz bardziej nowoczesnych metod profilaktyki, diagnostyki i leczenia służą przede wszystkim przeciwdziałaniu chorobom zębów i dziąseł.
Z tych dobrodziejstw medycyny można skorzystać wydając sporo pieniędzy, bo środki z ubezpieczenia zdrowotnego nie pokrywają kosztów nowoczesnego leczenia.
Podatni na choroby dziąseł
Według stomatologów, najczęstszymi problemami u osób powyżej 45. roku życia są choroby dziąseł i brak kompletnego uzębienia. – Zęby osób dojrzałych są mniej podatne na próchnicę, ale bardziej na choroby dziąseł. Trzeba wiedzieć, że nieleczone prowadzą do rozchwiania zębów i są częstszą niż próchnica przyczyną ich utraty po 23. roku życia – mówi lek. dent. Krzysztof Maćkowiak z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Katowicach. Ważnym elementem profilaktyki chorób dziąseł jest regularne usuwanie kamienia i osadu w gabinecie higienistki.
Tylko profesjonalny sprzęt usuwa kamień, z którym szczoteczka do zębów sobie nie poradzi.
Osobom, którym choroby dziąseł spowodowały rozchwianie zębów, poleca się preparaty odbudowujące kość i dziąsło. – Czasem jednak pewniejszą i bardziej przewidywalną metodą niż próba utrzymania rozchwianych zębów jest zastosowanie implantów – dodaje dr Maćkowiak. Starsi pacjenci często skarżą się także na niekomfortowe protezy ruchome. Rozwiązaniem dla nich mogą być implanty.
Protezy wciąż numerem jeden
Pierwszy implant zastępujący naturalny ząb wszczepiono ponad 50 lat temu we Francji, a od 20 lat implantologia rewolucjonizuje gabinety stomatologiczne zastępując tradycyjne metody leczenia bezzębia i pojedynczych ubytków. Rzadkie komputerowe techniki diagnostyczne oraz mikroskopowe metody leczenia umożliwiają bezpieczne i bezbolesne przeprowadzanie zabiegów. Wykorzystanie tomografii komputerowej i mikroskopów operacyjnych pozwoliło znacząco zmniejszyć inwazyjność zabiegów implantologicznych.
W Polsce, implantologia zdobywa coraz więcej zwolenników, jednak wciąż najpopularniejsze pozostają tradycyjne ruchome protezy, z których korzysta 8,2 mln Polaków. Jest to jednak rozwiązanie dość uciążliwe. Niestabilna proteza powoduje dyskomfort w czasie mówienia oraz jedzenia. – W grupie osób powyżej 60. roku życia, 69 proc. osób korzysta z przestarzałych i niewygodnych rozwiązań, co stawia nas w ogonie Europy – mówi dr n. med. Mariusz Duda, prezydent Polskiego Towarzystwa Implantologicznego.
Implanty to tytanowe śruby, zastępujące korzeń utraconego zęba, które wszczepia się do kości. Na takim wszczepie osadzana jest korona porcelanowa, która imituje ząb i z wyglądu nie różni się od pozostałych naturalnych zębów. Implanty, po wszczepieniu muszą się zagoić, a w tym czasie pacjent na kilka dni otrzymuje tymczasową nakładkę przypominającą zęby. - Po wygojeniu, stomatolog nakłada na implant stałą protezę – wyjaśnia dr Duda. Niecierpliwym, najlepsze kliniki, po dokładnej diagnostyce tomografem komputerowym, oferują zabieg leczenia bezzębia w jeden dzień. Wtedy lekarz od razu nakłada protezę na założone wszczepy.
Wraz z rozwojem technologii zmniejszyła się liczba przeciwwskazań do zabiegów implantacji. Nie ma górnej granicy wieku. - Najstarszym naszym pacjentem, któremu wszczepiliśmy implanty był 82-letni mężczyzna - mówi lek. med. chir. stom. Roman Borczyk właściciel Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Katowicach.
Warto wiedzieć, że prawidłowo założone implanty sprawdzą się przez kilkadziesiąt lat, ponadto chronią one kość przed zanikiem, co dzieje się przy zastosowaniu protez ruchomych.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: protezy, profilaktyka chorób wieku dojrzałego, implanty, cena implantu, braki zębowe, 55+Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Konkurs kulinarny "Owocujemy!"
- Zapraszamy na Senioradę!
- Julie i Julia. Komedia nad garnkami
- Hartowanie organizmu. Zimnym powietrzem, wodą, przez cały rok
- Wyniki konkursu "Ślad wakacji"
- W piątki w TVP serial biograficzny o Annie German
- Osteoporoza. Profilaktyka
- Legendarny „Koncert Świąteczny Trzech Tenorów”
- Za darmo możesz podnieść kwalifikacje, jeśli działasz społecznie
- Grecja. Rodos i Simi

Gwiazda | 23-05-2012
stars | 31-05-2012
mankell | 19-06-2015