Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

12-06-2013

Grzybica to choroba, której nie można leczyć na własną rękę

Stopy i paznokcie najbardziej narażone na atak

Grzybicą skóry można się zarazić w salonach kosmetycznych, na basenach, chodząc boso po podłodze, po której wcześniej chodziła osoba zakażona, a także od zwierząt. Choroba najczęściej atakuje osoby o słabszej odporności, chore na cukrzycę, nowotwory. Można jej zapobiegać. Gdy zaatakuje trzeba udać się do lekarza, zamiast próbować się leczyć na własną rękę.

Klapki na basenie to podstawowy sposób ochrony przed grzybicą Klapki na basenie to podstawowy sposób ochrony przed grzybicą

Grzybicę wywołują mikroskopijne grzyby, najczęściej trichophyton mentagrophytes, trichophyton rubrum. Atakują przede wszystkim stopy, paznokcie, pachwiny, okolicy intymne: worek mosznowy, okolice odbytu, a także włosy i błony śluzowe. - Powstaniu grzybicy sprzyja wiele czynników. To m.in. lekki hormonalne (antykoncepcja, menopauza), leki immunopresyjne, sterydy, a nawet nieodpowiednia dieta. Warto wiedzieć, że do rozwoju grzybów przyczyniają się słodycze, a dieta uboga w błonnik hamuje rozwój naturalnej flory bakteryjnej – tłumaczy dr Katarzyna Łukasik-Fąferko, właścicielka Body Care Clinic w Katowicach. Pierwsze objawy grzybicy pojawiają się zazwyczaj po kilku dniach od zakażenia.

 

Dermatofity rozwijają się na stopach

 

Grzyby najczęściej rozwijają się na stopach powodując zaczerwienienia, łuszczenie się, świąd, czasem pęcherzyki. Swędzące ogniska mogą się powiększać, a rozdrapywane są miejscem wnikania bakterii i wirusów do skóry, co może prowadzić do dodatkowych kłopotów zdrowotnych. Za powstanie grzybicy stóp odpowiedzialne są grzyby z grupy dermatofitów.

Wyróżnia się trzy odmiany grzybicy stóp: międzypalcową, potnicową i złuszczającą. Ta pierwsza jest najczęstsza, ponieważ w przestrzeniach międzypalcowych grzyby mają doskonałe warunki bytowania czyli ciepło i wilgoć. - Zwykle atakowana jest przestrzeń pomiędzy palcem najmniejszym i sąsiednim - mówi dr Marcin Ambroziak, dermatolog, członek European Academy of Dermatology and Venerology, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, pracuje w Klinice Estederm.

Grzybica potnicowa charakteryzuje się występowaniem pęcherzyków, które są wypełnione płynem surowiczym i pojawiają się na podeszwach stóp. Trzecia odmiana choroby czyli grzybica złuszczająca objawia się nadmiernym rogowaceniem, łuszczeniem się i świądem. Często dotyczy całych stóp. Nieleczona może się rozprzestrzenić również na paznokcie.

- Najczęstszymi symptomami grzybicy paznokci są przebarwienie i pogrubienie paznokcia, łuszcząca się skóra wokół nich, łamliwość, kruszenie i rozwarstwianie się paznokci. W zaawansowanym stanie choroby dodatkowo może pojawić się ostry i nieprzyjemny zapach, a leczenie jest wówczas trudniejsze i długotrwałe – tłumaczy dr Katarzyna Łukasik-Fąferko. Grzybic paznokci jest kilka. Wszystko zależy od tego, którędy wniknie grzyb. - Może ulokować się w bocznej części paznokcia lub w miejscu, w którym go obcinamy. Jeśli na płytce paznokciowej zauważamy białe, drobne plamki, to oznacza, że grzyb wniknął z góry. Z grzybiczym zakażeniem paznokci trzeba się koniecznie zgłosić do lekarza, gdyż w tym przypadku konieczne jest leczenie doustne, które, w zależności od rozwoju choroby, może potrwać nawet kilka miesięcy - mówi dr Ambroziak.

 

Strona: 1 2 3
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Skomentuj artykuł

  • babulka | 01-10-2013

    mnie dopadla grzybica okolic intymnych... i to na wakacjach z mezem;/;/ oczywiscie udalam sie do ginekologa, przepisal odpowiednie leki, niestety wstrzemiezliwosc a szczescie szybko sie tego pozbylam i moglam cieszyc sie urlopem bralam potem tylko probiotyk lactovaginal zeby uzupelnic naturalna flore bakteryjna pochwy i chronic sie przed kolejna grzybica... a jest to choroba szczegolnie nieprzyjemna, bo bardzo swedzi i piecze w pochwie, uplawy sa niesamowicie intentsywne, a w dodatku jakies serowate, brzydkie...
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012