Grzybica to choroba, której nie można leczyć na własną rękę
Stopy i paznokcie najbardziej narażone na atak
Grzybicą skóry można się zarazić w salonach kosmetycznych, na basenach, chodząc boso po podłodze, po której wcześniej chodziła osoba zakażona, a także od zwierząt. Choroba najczęściej atakuje osoby o słabszej odporności, chore na cukrzycę, nowotwory. Można jej zapobiegać. Gdy zaatakuje trzeba udać się do lekarza, zamiast próbować się leczyć na własną rękę.
Grzybicę wywołują mikroskopijne grzyby, najczęściej trichophyton mentagrophytes, trichophyton rubrum. Atakują przede wszystkim stopy, paznokcie, pachwiny, okolicy intymne: worek mosznowy, okolice odbytu, a także włosy i błony śluzowe. - Powstaniu grzybicy sprzyja wiele czynników. To m.in. lekki hormonalne (antykoncepcja, menopauza), leki immunopresyjne, sterydy, a nawet nieodpowiednia dieta. Warto wiedzieć, że do rozwoju grzybów przyczyniają się słodycze, a dieta uboga w błonnik hamuje rozwój naturalnej flory bakteryjnej – tłumaczy dr Katarzyna Łukasik-Fąferko, właścicielka Body Care Clinic w Katowicach. Pierwsze objawy grzybicy pojawiają się zazwyczaj po kilku dniach od zakażenia.
Dermatofity rozwijają się na stopach
Grzyby najczęściej rozwijają się na stopach powodując zaczerwienienia, łuszczenie się, świąd, czasem pęcherzyki. Swędzące ogniska mogą się powiększać, a rozdrapywane są miejscem wnikania bakterii i wirusów do skóry, co może prowadzić do dodatkowych kłopotów zdrowotnych. Za powstanie grzybicy stóp odpowiedzialne są grzyby z grupy dermatofitów.
Wyróżnia się trzy odmiany grzybicy stóp: międzypalcową, potnicową i złuszczającą. Ta pierwsza jest najczęstsza, ponieważ w przestrzeniach międzypalcowych grzyby mają doskonałe warunki bytowania czyli ciepło i wilgoć. - Zwykle atakowana jest przestrzeń pomiędzy palcem najmniejszym i sąsiednim - mówi dr Marcin Ambroziak, dermatolog, członek European Academy of Dermatology and Venerology, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, pracuje w Klinice Estederm.
Grzybica potnicowa charakteryzuje się występowaniem pęcherzyków, które są wypełnione płynem surowiczym i pojawiają się na podeszwach stóp. Trzecia odmiana choroby czyli grzybica złuszczająca objawia się nadmiernym rogowaceniem, łuszczeniem się i świądem. Często dotyczy całych stóp. Nieleczona może się rozprzestrzenić również na paznokcie.
- Najczęstszymi symptomami grzybicy paznokci są przebarwienie i pogrubienie paznokcia, łuszcząca się skóra wokół nich, łamliwość, kruszenie i rozwarstwianie się paznokci. W zaawansowanym stanie choroby dodatkowo może pojawić się ostry i nieprzyjemny zapach, a leczenie jest wówczas trudniejsze i długotrwałe – tłumaczy dr Katarzyna Łukasik-Fąferko. Grzybic paznokci jest kilka. Wszystko zależy od tego, którędy wniknie grzyb. - Może ulokować się w bocznej części paznokcia lub w miejscu, w którym go obcinamy. Jeśli na płytce paznokciowej zauważamy białe, drobne plamki, to oznacza, że grzyb wniknął z góry. Z grzybiczym zakażeniem paznokci trzeba się koniecznie zgłosić do lekarza, gdyż w tym przypadku konieczne jest leczenie doustne, które, w zależności od rozwoju choroby, może potrwać nawet kilka miesięcy - mówi dr Ambroziak.
Skomentuj artykuł
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Odchudzanie po czterdziestce. Odchudzanie po pięćdziesiątce
- Przebarwienia skóry. Problem nie tylko kosmetyczny
- Spotkanie z Łukaszem Łuczajem, autorem „Dzikiej Kuchni”
- Blue Jasmine, reżyseria Woody Allen
- Zakażenia układu moczowego. Przyczyny
- Pakiet onkologiczny. Ma być łatwiej dla pacjenta, ale czy będzie?
- Zespół cieśni nadgarstka. Objawy, leczenie
- Superemocje w Euro 2012
- Czy są schorzenia, które uniemożliwiają, albo utrudniają naturalną redukcję masy ciała?
- Jakie preparaty mogą stosować mężczyźni w okresie przekwitania, żeby poprawić funkcjonowanie organizmu i samopoczucie?
babulka | 01-10-2013