Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

12-06-2013

Grzybica to choroba, której nie można leczyć na własną rękę

Stopy i paznokcie najbardziej narażone na atak

Grzybicą skóry można się zarazić w salonach kosmetycznych, na basenach, chodząc boso po podłodze, po której wcześniej chodziła osoba zakażona, a także od zwierząt. Choroba najczęściej atakuje osoby o słabszej odporności, chore na cukrzycę, nowotwory. Można jej zapobiegać. Gdy zaatakuje trzeba udać się do lekarza, zamiast próbować się leczyć na własną rękę.

Klapki na basenie to podstawowy sposób ochrony przed grzybicą Klapki na basenie to podstawowy sposób ochrony przed grzybicą

 

Leki dużo bezpieczniejsze niż kiedyś

 

Żeby uniknąć rozprzestrzeniania się grzybicy na inne części ciała lub na inne osoby, trzeba podjąć leczenie. - Kluczowa dla walki z grzybicą jest szybka reakcja na pierwsze objawy. Warto zastosować preparat przeciwgrzybiczy dostępny bez recepty, który złagodzi świąd i pieczenie. Jeśli po dwóch tygodniach nie będzie poprawy, konieczna jest wizyta u dermatologa, który pod mikroskopem określi jaki rodzaj grzyba zaatakował skórę i zapisze odpowiednie leczenie. Jeśli leki stosowane miejscowo nie pomagają, przepisujemy preparaty doustne, które dziś są dużo bezpieczniejsze niż kiedyś. Dwadzieścia lat temu grzybicę leczyło się gryzeofulwiną i wtedy uważaliśmy, że lepiej żyć z tą chorobą niż przyjmować lek, który uszkadza wątrobę - mówi dr Marcin Ambroziak.

Lekarze przestrzegają przed leczeniem domowymi sposobami. - Niektórzy ponoć smarują chore miejsca pastą do zębów, cytryną, ziołami, spirytusem. To nie działa. Zakażone miejsca należy myć dokładnie, ale krótko i pamiętać o osuszaniu stóp i przestrzeni międzypalcowych oraz fałd - mówi specjalista.

Jeśli ktoś z domowników leczy grzybicę, należy zadbać, by nie rozprzestrzeniała się na pozostałych. - Chory musi mieć własny ręcznik, mydło i przybory toaletowe, a po kąpieli powinien dokładnie dezynfekować wannę lub brodzik. Powinien używać do stóp wyłącznie papierowych ręczników, które będą wyrzucane po użyciu - dodaje dr Ambroziak.

 

Może powracać

 

Osoby, które leczyły się już wcześniej z powodu grzybicy muszą prowadzić higieniczny tryb życia, by uniknąć kolejnych zakażeń. Przed pójściem na basen, do sauny czy na siłownię warto profilaktycznie zastosować dostępne bez recepty preparaty przeciwgrzybicze oraz pamiętać o zakładaniu klapek. Do infekcji grzybiczej może dojść także wtedy, gdy nie będziemy zapobiegać poceniu się stóp. - Wilgoć powoduje macerację naskórka, który z czasem pęka i wówczas o zakażenie nie trudno. Wystarczy niewielka rana na skórze, by grzyby przedostały się do organizmu - mówi specjalista z Kliniki Estederm. Warto zatem często zmieniać wilgotne, przepocone skarpety oraz chodzić w przewiewnych butach. Ponadto, osoby, które cierpią na nadpotliwość, powinny używać pudrów do stóp. Takie preparaty można kupić w aptece.

 

Strona: 1 2 3
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Skomentuj artykuł

  • babulka | 01-10-2013

    mnie dopadla grzybica okolic intymnych... i to na wakacjach z mezem;/;/ oczywiscie udalam sie do ginekologa, przepisal odpowiednie leki, niestety wstrzemiezliwosc a szczescie szybko sie tego pozbylam i moglam cieszyc sie urlopem bralam potem tylko probiotyk lactovaginal zeby uzupelnic naturalna flore bakteryjna pochwy i chronic sie przed kolejna grzybica... a jest to choroba szczegolnie nieprzyjemna, bo bardzo swedzi i piecze w pochwie, uplawy sa niesamowicie intentsywne, a w dodatku jakies serowate, brzydkie...
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012