Grzybica to choroba, której nie można leczyć na własną rękę
Stopy i paznokcie najbardziej narażone na atak
Grzybicą skóry można się zarazić w salonach kosmetycznych, na basenach, chodząc boso po podłodze, po której wcześniej chodziła osoba zakażona, a także od zwierząt. Choroba najczęściej atakuje osoby o słabszej odporności, chore na cukrzycę, nowotwory. Można jej zapobiegać. Gdy zaatakuje trzeba udać się do lekarza, zamiast próbować się leczyć na własną rękę.
Leki dużo bezpieczniejsze niż kiedyś
Żeby uniknąć rozprzestrzeniania się grzybicy na inne części ciała lub na inne osoby, trzeba podjąć leczenie. - Kluczowa dla walki z grzybicą jest szybka reakcja na pierwsze objawy. Warto zastosować preparat przeciwgrzybiczy dostępny bez recepty, który złagodzi świąd i pieczenie. Jeśli po dwóch tygodniach nie będzie poprawy, konieczna jest wizyta u dermatologa, który pod mikroskopem określi jaki rodzaj grzyba zaatakował skórę i zapisze odpowiednie leczenie. Jeśli leki stosowane miejscowo nie pomagają, przepisujemy preparaty doustne, które dziś są dużo bezpieczniejsze niż kiedyś. Dwadzieścia lat temu grzybicę leczyło się gryzeofulwiną i wtedy uważaliśmy, że lepiej żyć z tą chorobą niż przyjmować lek, który uszkadza wątrobę - mówi dr Marcin Ambroziak.
Lekarze przestrzegają przed leczeniem domowymi sposobami. - Niektórzy ponoć smarują chore miejsca pastą do zębów, cytryną, ziołami, spirytusem. To nie działa. Zakażone miejsca należy myć dokładnie, ale krótko i pamiętać o osuszaniu stóp i przestrzeni międzypalcowych oraz fałd - mówi specjalista.
Jeśli ktoś z domowników leczy grzybicę, należy zadbać, by nie rozprzestrzeniała się na pozostałych. - Chory musi mieć własny ręcznik, mydło i przybory toaletowe, a po kąpieli powinien dokładnie dezynfekować wannę lub brodzik. Powinien używać do stóp wyłącznie papierowych ręczników, które będą wyrzucane po użyciu - dodaje dr Ambroziak.
Może powracać
Osoby, które leczyły się już wcześniej z powodu grzybicy muszą prowadzić higieniczny tryb życia, by uniknąć kolejnych zakażeń. Przed pójściem na basen, do sauny czy na siłownię warto profilaktycznie zastosować dostępne bez recepty preparaty przeciwgrzybicze oraz pamiętać o zakładaniu klapek. Do infekcji grzybiczej może dojść także wtedy, gdy nie będziemy zapobiegać poceniu się stóp. - Wilgoć powoduje macerację naskórka, który z czasem pęka i wówczas o zakażenie nie trudno. Wystarczy niewielka rana na skórze, by grzyby przedostały się do organizmu - mówi specjalista z Kliniki Estederm. Warto zatem często zmieniać wilgotne, przepocone skarpety oraz chodzić w przewiewnych butach. Ponadto, osoby, które cierpią na nadpotliwość, powinny używać pudrów do stóp. Takie preparaty można kupić w aptece.
Skomentuj artykuł
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Co może grozić choremu, który nie podda się operacyjnemu usunięciu żylaków ?
- Morsowanie. Sezon kąpielowy trwa od listopada do marca
- Jakie witaminy i suplementy powinno się zażywać po 50-tce?
- Warsztaty dietetyczne dla cukrzyków
- Praskie wieczory kobiece wracają!
- „Opera za trzy grosze” z National Theatre
- Zakopane. Miasto, które ma w sobie to coś
- XIII Festiwal Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora
- Grażyna Auguścik w wywiadzie dla portalu superstarsi.pl
- Cukrzyca. Przyczyny, objawy, powikłania
babulka | 01-10-2013