Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

19-04-2012

Jakie są nowoczesne metody leczenia zaćmy?

Twój Ekspert Okulista

Nowoczesną metodą leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja, stosowana w Polsce rutynowo od kilkunastu lat, w Stanach Zjednoczonych znana już od dawna. Ta metoda polega na rozbiciu ultradźwiękami jądra zmętniałej soczewki oka, która utrudnia lub uniemożliwia pacjentowi widzenie i zastąpienie jej sztuczną soczewką, dzięki której pacjenci odzyskują pełną ostrość widzenia, część po operacji zaćmy obywa się w ogóle bez okularów.

Dr n. med. Jolanta Dubiel, okulista   Dr n. med. Jolanta Dubiel, okulista

Warto pamiętać, że choć pacjent zaćmę ma na obu oczach, lekarze nigdy nie operują obu na raz. Po zoperowaniu jednego oka trzeba trochę odczekać, by mogła być przeprowadzona kolejna operacja. Ważnym powodem, dla którego stosuje się ów odstęp w operacjach są możliwe (choć występujące niezbyt często) powikłania pooperacyjne.

Operacje zaćmy to procedury standardowe, wykonywane w wielu ośrodkach okulistycznych. Problemem są oczywiście kolejki do zabiegów refundowanych przez NFZ

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Skomentuj artykuł

  • franciszekjodko | 28-12-2018

    Bardzo dobrze, że pojawiają się coraz to nowsze i lepsze metody leczenia zaćmy. Mój wujek miał leczenie zaćmy przeprowadzone laserowo. Bardzo sobie chwalił, trochę go straszyli, ale w efekcie zabieg był krótki, a teraz ma zdrowe oczy. Zabieg miał u dr Michnowskiego w Białymstoku, ale z tego co wiem teraz już w wielu miastach Polski tak leczą zaćmę.
  • Ambrozja78 | 20-05-2019

    Słyszałam ze zw Czechach mozna szybko zoperować zaćmę?
  • Slawka | 20-05-2019

    To prawda bardzo dobrze i sprawnie operują zaćmę w One Day Clinic w Ostrawie. To polska klinika w Czechach.Nie trzeba czekać jak to jest u nas a w cenie zabiegu jest dowóz i nocleg. Taki nocleg też sprzyja szybszemu wyleczeniu bo pacjent nie musi chodzić zaraz po zabiegu, drugim ważnym aspektem jest to że dostaje sie tam soczewkę asferyczną która sprawia ze widzenie jest lepsze w dzień i w nocy. więc to bardzo ważna sprawa i warto o tym pamiętać gdy chcemy operować zaćmę.
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012