Olejki, oleje i oliwki. Na twarz, włosy, całe ciało i do wypicia
Raj oliwny
Czas skończyć z myśleniem, że oliwka to kosmetyk dla niemowląt! Oliwki, olejki to najprostsze uniwersalne kosmetyki. I do tego modne, bo ekologiczne
Olejki przeżywają prawdziwy renesans - używa się ich w pielęgnacji w zasadzie do wszystkiego. Stosuje jako kremy i maski, oczyszcza nimi cerę, odżywia włosy i nawilża skórę całego ciała. Są ekologiczne i nigdy nie uczulają. Można kupić olejki kosmetyczne np. z jojoby, winogron, migdałów, arganowy czy różany (nie mylić z zapachowymi olejkami eterycznymi, które nie nadają się same do stosowania na skórę), albo zastosować do pielęgnacji skóry oleje spożywcze – np. olej z awokado, siemienia lnianego, orzechów macadamii czy modny ostatnio olej w korzenia łopianu (ulubiony olej Małgorzaty Foremniak). Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne z nimi w roli głównej można zrobić w domu!
Olejkowa pielęgnacja twarzy
Najprostszym sposobem jest dodanie kilku kropel organicznego olejku (z reguły mają pipetki, które ułatwią odliczenie kropelek) do porcji swojego dziennego lub nocnego kremu. Wystarczy w zagłębieniu dłoni zmieszać krem z olejkiem, a uzyskamy emulsję o niezwykle aksamitnej konsystencji przypominającą majonez. Taka mikstura wsiąka chwilę dłużej, ale pozostawia skórę nawilżoną i natłuszczoną nieporównywalnie dłużej niż po zastosowaniu samego kremu. To metoda genialna w swojej prostocie. Olejek można zastosować też solo i zrobić nim masaż twarzy przed snem. Wtedy najpierw dobrze jest nałożyć krem lub serum nawilżające na umytą skórę, a potem ogrzewać w dłoniach kilka kropli oliwki i wymasować nią twarz ruchami ku górze.
Dosyć nietypową metodą pielęgnacji jest tzw. olejowe oczyszczanie skóry. Polega ono na zmieszaniu swojego ulubionego olejku ( np. różanego dla cery suchej, herbacianego dla zanieczyszczonej, z wiesiołka dla pozbawionej jędrności) z olejkiem rycynowym. Ważne są proporcje – w przypadku skóry starzejącej się ( czyli z założenia suchej) powinno to być mniej więcej 10-20 proc. olejku rycynowego na 90-80 proc. ulubionego oleju bazowego. Taką miksturą myjemy skórę rano i wieczorem. Olejowe oczyszczanie jest skuteczne, bo olej rycynowy ma skład bardzo podobny do płaszcza lipidowego na naszym naskórku więc „przykleja” do siebie wszystkie zanieczyszczenia i reguluje też pracę gruczołów łojowych.
Olejkowa pielęgnacja ciała
Olejek można stosować po kąpieli, do niej a nawet przed. Przed, gdy czujecie się przeziębieni i marzycie o wannie pełen gorącej wody. Warto zabezpieczyć skórę grubą warstwą olejku zanim wejdzie się do wanny. Gorąca kąpiel niesamowicie przesusza skórę, a taki kompres uchroni ją przed utratą wilgoci. Opcja dla zabieganych właścicielek suchej skóry to wkropienie najzwyklejszego olejku do wanny (potem wanna do solidnego mycia, co fakt, to fakt). Możesz oczywiście połączyć go z ulubionym płynem do kąpieli lub mydłem. Po wyjściu z wanny nie trzeba już stosować balsamu. Wystarczy delikatnie osuszyć skórę przykładając do niej miękki ręcznik (tarcie spowodowałoby usunięcie cennej ochronnej warstwy z olejku). W wersji „domowe spa” miło jest po kąpieli lub prysznicu wmasować solidną porcję rozgrzanego olejku w całe ciało (nie omijamy też dłoni i stóp) i zaszyć się w szlafroku z książką na 20 minut. Taki kompres raz w tygodniu uelastyczni skórę. W ofercie sklepów pojawiło się mnóstwo tzw. suchych olejków - to kosmetyki (najczęściej w sprayu) zastępujące balsamy, nie pozostawiające na skórze lepkiej warstwy. Świetne na lato.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: dobry wygląd, kosmetyki, masaż twarzy, pielęgnacja, pielęgnacja ciała, pielęgnacja stóp, skóra, wiek dojrzałyPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Temperowanie czekolady
- Siłownia. Miejsce dla każdego, ale trzeba zachować rozsądek
- Do 22 grudnia 2012 r. składamy odwołania do ZUS, do 22 lutego 2013 r. - do sądu
- Konkurs fotograficzny "Piłka jest okrągła"
- Na jakiej podstawie lekarz diagnozuje lub wyklucza chorobę reumatyczną u pacjenta?
- Fiołek afrykański, czyli sępolia fiołkowa
- Co każdy pacjent o badaniach laboratoryjnych wiedzieć powinien
- Nadciśnienie tętnicze. Badania i leczenie
- National Theatre Live zaprasza ponownie
- Wiek dojrzały może inspirować
stars | 06-07-2012
frank566 | 01-03-2013
janeczka | 25-03-2013