Ocena:
(głosy: 4)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

04-02-2015

Nadciśnienie tętnicze. Badania i leczenie

Nadciśnienie można skutecznie zbijać

O zgrozo! Zaledwie kilkanaście procent osób z nadciśnieniem tętniczym jest pod stałą opieką lekarza. Są oni szczególnie narażeni na udar mózgu, uszkodzenie siatkówki oka, niewydolność serca i zawał. Ponieważ nadciśnienie tętnicze nie zawsze daje objawy, bardzo ważne, by regularnie mierzyć ciśnienie, żeby w odpowiednim momencie zgłosić się do lekarza. 

Zmiana diety, a przede wszystkim wyeliminowanie soli, to jedna z pierwszych recept przy nadciśnieniu samoistnym.    Zmiana diety, a przede wszystkim wyeliminowanie soli, to jedna z pierwszych recept przy nadciśnieniu samoistnym.

Jeśli problem z nadciśnieniem jest poważniejszy, lekarz pierwszego kontaktu może skierować pacjenta do poradni nadciśnienia tętniczego. Tam mogą zostać zlecone dodatkowe, specjalistyczne badania: Holter ciśnieniowy (pacjent ma zakładany aparat, który dokonuje całodobowego pomiaru ciśnienia tętniczego. Odczyt pozwala określić, jak poważny jest problem z nadciśnieniem nie tylko w dzień, ale również w nocy). Lekarze zlecają również EKG serca, często zarówno spoczynkowego jak i wysiłkowego.

Wykonywane są też badania pozwalające stwierdzić czy nadciśnienie ma charakter pierwotny, czy wtórny (USG nerek, badanie poziomu cholesterolu i hormonów tarczycy). Jeśli bowiem nadciśnienie ma charakter wtórny, leczona jest choroba, która je wywołuje.

Leczenie nadciśnienia samoistnego może ograniczyć się do zmian w trybie życia. „Na receptę” pacjent otrzymuje zalecenia (w zależności od czynników ryzyka, jakie wywołują nadciśnienie):

- redukcję wagi  (każde 10 kg mniej obniża ciśnienie o 10-20 mm Hg),

- rzucenie palenia

- ograniczenie lub wyeliminowanie alkoholu

- rezygnację ze stosowania w kuchni soli

- zmianę diety (eliminacja tłuszczów zwierzęcych, cukrów prostych, wprowadzenie do diety warzyw, owoców, ryb).

Lekarze zalecają również wprowadzenie do rozkładu dnia czasu na aktywność fizyczną, bo ruch jest jednym z czynników najskuteczniej regulujących pracę serca i ciśnienie krwi.

Jeśli jednak zmiana trybu życia nie wystarczy, lub wartości ciśnienia znacznie przekraczają 140/90 mm/Hg, lekarze wprowadzają leczenie farmakologiczne. Oczywiście, leki wprowadzane są również wówczas, gdy pacjent cierpiący na nadciśnienie nie ma  czynników ryzyka, które można byłoby wyeliminować (waga w normie, bez nałogów, zdrowo się odżywiający). Trzeba pamiętać, że nadciśnienie jest chorobą przewlekłą, i tylko w sporadycznych wypadkach, pod kontrolą i za zgodą lekarza po dłuższej stabilizacji ciśnienia na właściwym poziomie można myśleć o odstawieniu leków.

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005, melman1.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012