Polscy mężczyźni żyją coraz dłużej. Ale do seniorów z Zachodu im daleko
Dłużej żyją wykształceni z wielkich miast, choć nie tylko oni
Mężczyźni w Polsce żyją przeciętnie 73 lata. Średnia oczekiwana długość życia Polaków rośnie szybciej niż w krajach tzw. starej Unii, szybciej również niż w tych krajach, które razem z nami wchodziły do Unii. Spadło natomiast tempo wydłużania się życia Polek.
Prezentując najnowsze dane na temat długości życia Polaków podczas Kongresu Zdrowia Publicznego, który odbył się pod koniec listopada w Warszawie, prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny podkreślił, że w latach 2001-2013 długość życia Polaków wzrosła z 66 do 73 lat, czyli o siedem lat. - To dużo, ale trzeba pamiętać, że mężczyźni w naszym kraju nadal żyją o 6,1 lat krócej niż w Europie Zachodniej - podkreśla prof. Bogdan Wojtyniak.
Przeciętna długość życia Polaków zaczęła rosnąć po 1991 roku, wydłużając się rocznie o 0,39 roku. Dostęp do nowoczesnych leków, lepsze wyposażenie szpitali, ale przede wszystkim – zmiany w diecie (mniej mięsa, więcej owoców i warzyw) przyniosły natychmiastowy efekt. Nie bez znaczenia były również zmiany dotyczące używek: wielu Polaków odstawiło mocne alkohole, przestaliśmy palić papierosy. Specjaliści od zdrowia publicznego nie mieli wątpliwości: „Demokracja jest zdrowsza!” – mówili jednogłośnie. Jednak po dekadzie odrabiania strat w stosunku do rozwiniętych krajów nastąpiła stagnacja – w latach 2002-2008 co roku średnia długość życia mężczyzn wydłużała się zaledwie o 0,14 roku życia). Dopiero od 2008 roku wskaźnik wrócił do poziomu z ostatniej dekady XX wieku. - Jeśli to tempo się utrzyma, za 15 lat mężczyźni w naszym kraju mają szansę żyć tak samo długo, jak ci w Europie Zachodniej - ocenia.
Kobiety żyją dłużej, ale...
Dystans, jaki dzieli Polki od kobiet ze starej Unii nie jest tak duży: Polki żyją „tylko” trzy lata krócej niż wynosi średnia dla krajów „piętnastki”. Ale to koniec dobrych wiadomości. Po eksplozji z początku lat 90. nie ma śladu. Średnia oczekiwana długość życia kobiet w Polsce wydłuża się rocznie zaledwie o 0,10 roku. W krajach unijnej piętnastki tempo jest większe – jeśli nic z tym faktem nie zrobimy, różnica będzie się pogłębiać.
Różnica w przeciętnej długość życia kobiet i mężczyzn w naszym kraju wynosi obecnie 8 lat. Polki żyją średnio 81 lat, czyli aż o 8 lat dłużej aniżeli Polacy.
Jakie czynniki wpływają na średnią długość życia w Polsce?
Zmniejszyła się śmiertelność mężczyzn w wieku produkcyjnym (45-65 lat). Przede wszystkim – mniej jest zgonów z powodu chorób układu krążenia, spadek wystąpił nie tylko u mężczyzn ale i u kobiet. - Również w przyszłości wzrost przeciętnej długości życia w Polsce w największym stopniu będzie zależał od spadku umieralności z powodu chorób układu krążenia – mówił prof. Wojtyniak.
Dłużej żyją wykształceni z wielkich miast
Długość życia zależy od poziomu wykształcenia. Absolwenci studiów żyją aż 14 lat dłużej niż ci, którzy ukończyli jedynie szkołę podstawową. Przeciętny trzydziestolatek z wykształceniem zawodowym lub niższym będzie żył średnio 12 lat krócej niż jego rówieśnik z dyplomem uczelni.
Długość życia zależy też od miejsca zamieszkania. Najdłużej żyje się w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław oraz Gdańsk. Najkrótsza średnia oczekiwana długość życia charakteryzuje małe miasta poniżej 5 tys. mieszkańców.
Okazuje się również, że duże różnice występują między regionami. I tu niespodzianka – najdłuższa oczekiwana długość życia zarówno kobiet jak i mężczyzn jest odnotowywana w województwach małopolskim, podkarpackim i podlaskim. Nie są to wcale najzamożniejsze regiony kraju. Najkrócej żyją mieszkańcy Łodzi i województwa łódzkiego: mężczyźni 3,6 lat, kobiety 2,5 roku – w porównaniu z regionami, których mieszkańcy żyją najdłużej.
Popularne
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Renta dożywotnia za mieszkanie
- Konkurs kulinarny "Grzybobranie!"
- W Polsce ok. 2 mln ludzi choruje na POChP. Co roku ok. 14 tys. z nich - umiera
- Jakie powikłania grożą w przypadku nieleczonej przewlekłej niewydolności żylnej?
- Konkurs filmowy i fotograficzny dla 50+
- Rak prostaty (czyli gruczołu krokowego lub stercza)
- Porachunki, reżyseria Luc Besson
- „Koriolan” z National Theatre z Tomem Hiddlestonem