Emerytury i renty. Nowy system wypłat
Pieniądze z konta na konto
Nikt nie zmusi najbardziej opornych do założenia konta w banku. Ale może jest to opcja, którą warto rozważyć, czy zarekomendować lub pomóc wybrać np. starszym już rodzicom? Na pewno warto z nimi porozmawiać. Żeby się nie bali, że któregoś dnia listonosz po prostu nie zadzwoni.
Coraz głośniej robi się o planach ZUS i KRUS, by zdecydowanie zwiększyć liczbę emerytów i rencistów, którym świadczenia przelewane są na konta bankowe, a nie doręczane przez listonoszy. Czy rzeczywiście nadejdzie moment, kiedy ubezpieczalnie przestaną w ogóle wypłacać świadczenia w gotówce?
ZUS co miesiąc wypłaca emerytury i renty ponad 7,5 miliona osobom. Większość z nich – ponad 58 proc. – otrzymuje pieniądze na konto. Co roku proporcje między świadczeniobiorcami, którzy mają konto w banku i chcą na nie otrzymywać pieniądze z ZUS a tymi, którzy czekają na listonosza się zmieniają – na korzyść pierwszej grupy. Ale i ZUS, i Poczta Polska, a także Ministerstwo Finansów, zainteresowane tym, by rozwijały się płatności bezgotówkowe przyznają, że tempo zmian nie jest wystarczające. W KRUS z kolei aż 70 proc. świadczeniobiorców (z 1,4 miliona) otrzymuje świadczenia w gotówce.
Dlaczego wszystkim zależy, żeby pieniądze przelewać na konto?
Banki detaliczne mają w tym swój interes, co jest oczywiste: nowe konta osobiste, nawet darmowe, przynoszą pieniądze, na których bank może zarabiać (np. zamrażając na nocnych czy kilkudniowych depozytach). Każdy klient, to również potencjalny kredytobiorca, lub przeciwnie – potencjalny chętny do założenia w banku depozytu.
Dla ubezpieczalni przelewanie pieniędzy na konta to po pierwsze oszczędności. Korzystanie z usług listonoszy przy doręczaniu świadczeń tylko ZUS kosztuje nawet 250 mln zł rocznie! Ale to nie wszystko. Gdyby wszyscy emeryci i renciści założyli konta bankowe, całą operację wypłaty świadczeń można byłoby wykonać w ciągu jednego dnia – a więc miliardy złotych, wydawane co miesiąc na emerytury i renty dłużej (o jeden lub dwa dni) pracowałyby na rachunkach ZUS. To kolejne miliony, które można byłoby zaoszczędzić (lub patrząc inaczej – zarobić).
Z kolei Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski stawiają na rozwój płatności bezgotówkowych. Gotówka jest droga, lepiej byłoby, żeby każdy miał konto, przelewał pieniądze przez Internet (lub telefon, albo ostatecznie w oddziale), wykonywał płatności kartą. Dlatego resort finansów naciska – przede wszystkim na ZUS – żeby najpóźniej za trzy lata odsetek emerytur i rent przelewanych na konto wynosił 75 proc.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: babcia, dziadek, dziadkowie, emeryt, emerytka, emerytura, pieniądze, renta, senior, seniorka, styl życiaPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Przed północą, Richard Linklater
- Jakie witaminy i suplementy powinno się zażywać po 50-tce?
- System elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców
- Zgaga. Przyczyny i leczenie.
- Polacy zbyt często lekceważą problemy laryngologiczne
- Łucja z Lammermooru z Metropolitan Opera w Nowym Jorku
- Jakie objawy kwalifikują pacjenta do bronchoskopii?
- Mięśniaki macicy. Częsty problem kobiet przed menopauzą
- „Samsara” reż. Ron Fricke
- „Cyrulik sewilski” z Paryża na wielkim ekranie
benio | 21-03-2012
gregory | 28-07-2017
julia_mroczek | 28-07-2017
http://www.tanie-konto.pl/ing-bank/konto-z-lwem-direct-konto-osobiste/
KOnto z lwem
Jest bezpłatne oraz sama obsluga konta jest prosta ( bałam się,że nie będę tego ogarniała sama ale okazało się,ze nie jest to takie trudne jak myślałam wczesniej).