Ocena:
(głosy: 3)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

17-02-2012

Emerytury i renty. Nowy system wypłat

Pieniądze z konta na konto

Nikt nie zmusi najbardziej opornych do założenia konta w banku. Ale może jest to opcja, którą warto rozważyć, czy zarekomendować lub pomóc wybrać np. starszym już rodzicom? Na pewno warto z nimi porozmawiać. Żeby się nie bali, że któregoś dnia listonosz po prostu nie zadzwoni.

W przypadku kont rekomendowanych emerytom i rencistom, bezpłatne są zwykle wypłaty wyłącznie z bankomatów własnych banku. Za inne trzeba zapłacić. W przypadku kont rekomendowanych emerytom i rencistom, bezpłatne są zwykle wypłaty wyłącznie z bankomatów własnych banku. Za inne trzeba zapłacić.

Coraz głośniej robi się o planach ZUS i KRUS, by zdecydowanie zwiększyć liczbę emerytów i rencistów, którym świadczenia  przelewane są na konta bankowe, a nie doręczane przez listonoszy. Czy rzeczywiście nadejdzie moment, kiedy ubezpieczalnie przestaną w ogóle wypłacać świadczenia w gotówce?

ZUS co miesiąc wypłaca emerytury i renty ponad 7,5 miliona osobom. Większość z nich – ponad 58 proc. – otrzymuje pieniądze na konto. Co roku proporcje między świadczeniobiorcami, którzy mają konto w banku i chcą na nie otrzymywać pieniądze z ZUS a tymi, którzy czekają na listonosza się zmieniają – na korzyść pierwszej grupy. Ale i ZUS, i Poczta Polska, a także Ministerstwo Finansów, zainteresowane tym, by rozwijały się płatności bezgotówkowe przyznają, że tempo zmian nie jest wystarczające. W KRUS z kolei aż 70 proc. świadczeniobiorców (z 1,4 miliona) otrzymuje świadczenia w gotówce.

 

Dlaczego wszystkim zależy, żeby pieniądze przelewać na konto?
 

Banki detaliczne mają w tym swój interes, co jest oczywiste: nowe konta osobiste, nawet darmowe, przynoszą pieniądze, na których bank może zarabiać (np. zamrażając na nocnych czy kilkudniowych depozytach). Każdy klient, to również potencjalny kredytobiorca, lub przeciwnie – potencjalny chętny do założenia w banku depozytu.

Dla ubezpieczalni przelewanie pieniędzy na konta to po pierwsze oszczędności. Korzystanie z usług listonoszy przy doręczaniu świadczeń tylko ZUS kosztuje nawet 250 mln zł rocznie! Ale to nie wszystko. Gdyby wszyscy emeryci i renciści założyli konta bankowe, całą operację wypłaty świadczeń można byłoby wykonać w ciągu jednego dnia – a więc miliardy złotych, wydawane co miesiąc na emerytury i renty dłużej (o jeden lub dwa dni) pracowałyby na rachunkach ZUS. To kolejne miliony, które można byłoby zaoszczędzić (lub patrząc inaczej – zarobić).

Z kolei Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski stawiają na rozwój płatności bezgotówkowych. Gotówka jest droga, lepiej byłoby, żeby każdy miał konto, przelewał pieniądze przez Internet (lub telefon, albo ostatecznie w oddziale), wykonywał płatności kartą. Dlatego resort finansów naciska – przede wszystkim na ZUS – żeby najpóźniej za trzy lata odsetek emerytur i rent przelewanych na konto wynosił 75 proc.

 

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Skomentuj artykuł

 • benio | 21-03-2012

  jest masa kont za darmo, pod warunkiem wpływu comiesięcznego, z wygodną obsługą przez internet
 • gregory | 28-07-2017

  Jakie konto polecicie?
 • julia_mroczek | 28-07-2017

  Najlepiej konto darmowe,ale z placówką w Twoim mieście Tak aby w razie problemów można było się do banku bez problemu wybrać oraz zapytać co zrobić. Polecam głównie konto w banku ing:
  http://www.tanie-konto.pl/ing-bank/konto-z-lwem-direct-konto-osobiste/
  KOnto z lwem

  Jest bezpłatne oraz sama obsluga konta jest prosta ( bałam się,że nie będę tego ogarniała sama ale okazało się,ze nie jest to takie trudne jak myślałam wczesniej).
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012