Emerytury i renty. Nowy system wypłat
Pieniądze z konta na konto
Nikt nie zmusi najbardziej opornych do założenia konta w banku. Ale może jest to opcja, którą warto rozważyć, czy zarekomendować lub pomóc wybrać np. starszym już rodzicom? Na pewno warto z nimi porozmawiać. Żeby się nie bali, że któregoś dnia listonosz po prostu nie zadzwoni.
Co z tego wynika dla emerytów i rencistów, którzy konta w banku nie mają?
Czy nadejdzie taki moment, że listonosze przestaną doręczać świadczenia do domów? Uspokajamy: nie nadejdzie, dopóki emeryci i renciści sami się na to nie zgodzą (czyli wszyscy nie założą sobie kont). Nie ma planów wyznaczenia daty, po której świadczenia byłyby wypłacane wyłącznie na konta bankowe.
Ale my podpowiadamy: konto bankowe to nic strasznego! Kilka banków już przygotowało specjalną ofertę kont dla emerytów i rencistów, zapewne w przyszłości ta oferta jeszcze się powiększy. W tej chwili ofertę dla seniorów mają: BZ WBK, BGŻ, Bank Pocztowy, BPS i Deutsche Bank oraz – dla osób powyżej 60. roku życia PKO BP.
Na co zwrócić uwagę wybierając konto i bank?
Jednak warto pamiętać, że choć banki kuszą klientów z grupy „50 +” darmowym prowadzeniem konta (nie wszystkie, część pobiera opłaty, w zamian oferując szerszy pakiet darmowych usług) czy darmowymi przelewami, wypłatami z bankomatu etc., w banku – jak w życiu – nie ma nic za darmo. Każdą ofertę trzeba dokładnie przeanalizować i dostosować do swoich potrzeb i możliwości (finansowych).
Trzeba też zwrócić uwagę na pułapki, ukryte najczęściej w opłatach dodatkowych. Np. bank zapewnia, że przelewy przez telefon są darmowe. Są, ale tylko te wykonywane przez automatyczny system. Te, które wykonujemy dzwoniąc na infolinię i korzystając z pomocy operatora kosztują zwykle kilka złotych za każdy.
Trzeba zwrócić uwagę na wysokość opłaty za przelew wykonywany w banku (często jest to kilka złotych). I na opłaty za wypłatę z bankomatu. W przypadku kont dla seniorów, rekomendowanych emerytom i rencistom, bezpłatne są zwykle wypłaty wyłącznie z bankomatów własnych banku. Za inne trzeba zapłacić – czasem 1 zł, czasem nawet 5 zł (w zależności od banku). Wyjątkiem jest konto Koneser w Deutsche Banku, które umożliwia wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce za darmo. Ale bank pobiera opłatę za prowadzenie rachunku (3 złote) i dodatkowo 5 złotych za kartę, jeśli nie wykonamy nią choć jednej bezgotówkowej transakcji.
Oszczędności życia na innym koncie
Warto pamiętać, że osoba starsza może ustanowić swojego pełnomocnika do obsługiwania konta – który np. wykona przelewy, podejmie gotówkę, pozałatwia formalności bankowe. Pełnomocnikiem może zostać ktoś z rodziny, może również być nim inna – zaufana! – osoba. Wystarczy jedna wspólna wizyta w banku, i pełnomocnik może działać w imieniu właściciela konta.
Ale uwaga! Bez względu na to, jak bardzo ufamy swojemu pełnomocnikowi, jeśli na koncie mamy większą sumę pieniędzy, bezpieczniej będzie przelać je na konto oszczędnościowe (konta te są bezpłatne, w dodatku dają oprocentowanie nawet na poziomie lokat bankowych), zaś pełnomocnictwa udzielić wyłącznie do rachunku osobistego, na który wpływają pieniądze z ZUS czy KRUS. Nie trzeba się więc obawiać, że pełnomocnik – którego zadaniem ma być pomoc w obsługiwaniu bieżących płatności – otrzyma dostęp do oszczędności życia.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: babcia, dziadek, dziadkowie, emeryt, emerytka, emerytura, pieniądze, renta, senior, seniorka, styl życiaPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- „Tramwaj zwany pożądaniem” z Gillian Anderson i Benem Fosterem
- Warszawski Tydzień Seniora
- Osteoporoza. Profilaktyka
- Program – prewencja rentowa ZUS
- „Requiem” Verdiego z Luciano Pavarottim, nagranie z 1967 roku
- Zaburzenia wzwodu, to wcale nie jest główna przyczyna rezygnacji przez mężczyzn z seksu
- Problemy z oddawniem moczu. Nie warto zwlekać z wizytą u urologa
- Aparaty i urządzenia dla seniorów w rodzinie i młodych niedomagających
- Jest projekt listy bezpłatnych leków dla seniorów!
- Zawody Pucharu Polski Nordic Walking
benio | 21-03-2012
gregory | 28-07-2017
julia_mroczek | 28-07-2017
http://www.tanie-konto.pl/ing-bank/konto-z-lwem-direct-konto-osobiste/
KOnto z lwem
Jest bezpłatne oraz sama obsluga konta jest prosta ( bałam się,że nie będę tego ogarniała sama ale okazało się,ze nie jest to takie trudne jak myślałam wczesniej).