Program – prewencja rentowa ZUS
Jak utrzymać zdolność do pracy?
Do sanatorium osoby pracujące mogą wyjechać nie tylko ze skierowaniem NFZ. Jeśli spełniamy warunki, możemy skorzystać z programu prewencji rentowej. Na taki wyjazd rehabilitacyjny czeka się kilka miesięcy, a więc krócej niż na sanatorium w ramach NFZ. Lekarz – orzecznik ZUS szybko podejmuje decyzję, czy należy osobę ubezpieczoną zakwalifikować do programu.
Kto może się ubiegać o wyjazd rehabilitacyjny finansowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych? - Wszystkie osoby, za które odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne, które ze względów zdrowotnych są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy a istnieje duże prawdopodobieństwo, że po rehabilitacji odzyskają zdolność do pracy - mówi Wanda Szarek, naczelnik Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i PrewencjiZUS - Oddział w Krakowie.
- Ta forma rehabilitacji leczniczej skierowana jest też do osób uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego – po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego oraz pobierających rentę okresową - dodaje Beata Klęk, starszy specjalista Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji.
Sanatorium z ZUS: skierowanie
W programie rehabilitacji leczniczej liczy się czas. Im wcześniej osoba, której forma szwankuje, rozpocznie zabiegi, tym lepsze uzyska efekty i odsunie widmo przejścia na rentę. Dlatego ZUS akceptuje wniosek każdego lekarza prowadzącego leczenie chorego (uznaje także opinie specjalisty z prywatnego gabinetu, a nie tylko NFZ), który uważa, że rehabilitacja odniesie pożądany skutek.
Lekarz na podstawie wiedzy medycznej musi wiedzieć, że pacjent może odzyskać zdolność do pracy, a nie tylko, że stan jego zdrowia nieznacznie się poprawi. - Jeśli lekarz przewiduje, że pacjent dobrze rokuje, wtedy wystawia wniosek o leczenie rehabilitacyjne - mówi Beata Klęk. - Skierowanie może wystawić każdy lekarz prowadzącypacjenta w ramach NFZ lub z prywatnego gabinetu – dla nas to nie ma znaczenia, wiemy przecież ile się czeka na wizytę u lekarza. Chodzi o skuteczność leczenia, dlatego nie stawiamy niepotrzebnych wymogów formalnych. Przy czym wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej może być sporządzony na dowolnym formularzu (wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS) - objaśnia Beata Klęk, specjalistka Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji ZUS.
Osoba starająca się o leczenie rehabilitacyjne składa wniosek od lekarza w odpowiednim (właściwym ze względu na miejsce zamieszkania) oddziale ZUS. - Do wniosku o rehabilitację leczniczą trzeba dołączyć wyniki badań podstawowych: OB, mocz, morfologia, które ważne są przez trzy miesiące. Ma być też opis prześwietlenia płuc, ważny przez dwa lata, oraz wyniki badań związanych ze schorzeniem, które będzie leczone. Te badania w miarę aktualne mogą być wyciągnięte z historii choroby pacjenta prowadzonej przez lekarza kierującego. Wniosek wraz z dokumentami badań pacjent składa osobiście w ZUS-ie. Od momentu złożenia wniosku do 14 dni pacjent jest wzywany na badanie do stosownego oddziału ZUS przez lekarza orzecznika ZUS. To on potwierdza, bądź odrzuca zasadność złożonego wniosku na podstawie własnego badania i wyników badań. Jeśli orzeczenie jest pozytywne, to wyznaczany jest ośrodek i termin rehabilitacji - o czym zainteresowany powiadamiany jest listem poleconym - opisuje procedurę Beata Klęk. - Nie ma możliwości odwołania się od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS - podkreśla.
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: ból, ból stawów , kontuzje po urazie, NFZ, praca, profilaktyka, profilaktyka chorób wieku dojrzałego, rehabiltacja, renta, Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS)Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Fiołek afrykański, czyli sępolia fiołkowa
Fiołek afrykański to kwiatek wdzięczny, w mieszkaniu dobrze się trzyma - kwitnie niemal przez...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Dozwolona tylko jedna kolejka do specjalisty i operacji
- „Requiem” Verdiego z Luciano Pavarottim, nagranie z 1967 roku
- Udar mózgu. Objawy, leczenie, rehabilitacja
- Al-Mahdija. Dawna stolica Tunezji
- Nie jadalnia a mieszkalnia. Warszawska Praga
- Moda męska. Jesień/zima 2012
- Praskie wieczory kobiece – tylko w Kinie Praha
- Legendarny „Koncert Świąteczny Trzech Tenorów”
- Targi Dynamiczni 50 Plus Minus. Wrocław, 15 czerwca
- Stwardnienie skóry na łokciach i piętach
