Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

06-08-2012

Program – prewencja rentowa ZUS

Jak utrzymać zdolność do pracy?

Do sanatorium osoby pracujące mogą wyjechać nie tylko ze skierowaniem NFZ. Jeśli spełniamy warunki, możemy skorzystać z programu prewencji rentowej. Na taki wyjazd rehabilitacyjny czeka się kilka miesięcy, a więc krócej niż na sanatorium w ramach NFZ. Lekarz – orzecznik ZUS szybko podejmuje decyzję, czy należy osobę ubezpieczoną  zakwalifikować do programu.

W ramach prewencji rentowej, ZUS pokrywa koszty leczenia rehabilitacyjnego, zakwaterowania i wyżywienia pacjenta a także koszt dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego i powrotu do domu  W ramach prewencji rentowej, ZUS pokrywa koszty leczenia rehabilitacyjnego, zakwaterowania i wyżywienia pacjenta a także koszt dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego i powrotu do domu

Kto może się ubiegać o wyjazd rehabilitacyjny finansowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych?  - Wszystkie osoby, za które odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne, które ze względów zdrowotnych są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy a istnieje duże prawdopodobieństwo, że po rehabilitacji odzyskają zdolność do pracy - mówi Wanda Szarek, naczelnik Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i PrewencjiZUS - Oddział w Krakowie.

- Ta forma rehabilitacji leczniczej skierowana jest też do osób uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego – po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego oraz pobierających rentę okresową - dodaje Beata Klęk, starszy specjalista Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji.

 

Sanatorium z ZUS: skierowanie

W programie rehabilitacji leczniczej liczy się czas. Im wcześniej osoba, której forma szwankuje, rozpocznie zabiegi, tym lepsze uzyska efekty i odsunie widmo przejścia na rentę. Dlatego ZUS  akceptuje wniosek każdego lekarza prowadzącego leczenie chorego (uznaje także opinie specjalisty z prywatnego gabinetu, a nie tylko NFZ), który uważa, że rehabilitacja odniesie pożądany skutek.

Lekarz na podstawie wiedzy medycznej musi wiedzieć, że pacjent może odzyskać zdolność do pracy, a nie tylko, że stan jego zdrowia nieznacznie się poprawi. - Jeśli lekarz przewiduje, że pacjent dobrze rokuje, wtedy wystawia wniosek o leczenie rehabilitacyjne - mówi Beata Klęk. - Skierowanie może wystawić każdy lekarz prowadzącypacjenta w ramach NFZ lub z prywatnego gabinetu – dla nas to nie ma znaczenia, wiemy przecież ile się czeka na wizytę u lekarza. Chodzi o skuteczność leczenia, dlatego nie stawiamy niepotrzebnych wymogów formalnych. Przy czym wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej może być sporządzony na dowolnym formularzu (wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS) - objaśnia Beata Klęk, specjalistka Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji ZUS.

Osoba starająca się o leczenie rehabilitacyjne składa wniosek od lekarza w odpowiednim (właściwym ze względu na miejsce zamieszkania)  oddziale ZUS. - Do wniosku o rehabilitację leczniczą trzeba dołączyć wyniki badań podstawowych: OB, mocz, morfologia, które ważne są przez trzy miesiące. Ma być też opis prześwietlenia płuc, ważny przez dwa lata, oraz  wyniki badań związanych ze schorzeniem, które będzie leczone. Te badania w miarę aktualne mogą być wyciągnięte z historii choroby pacjenta prowadzonej przez lekarza kierującego. Wniosek wraz z dokumentami badań pacjent składa osobiście w ZUS-ie. Od momentu złożenia wniosku do 14 dni pacjent jest wzywany na badanie do stosownego oddziału ZUS przez lekarza orzecznika ZUS. To on potwierdza, bądź odrzuca zasadność złożonego wniosku na podstawie własnego badania i wyników badań. Jeśli orzeczenie jest pozytywne, to wyznaczany jest ośrodek i termin rehabilitacji - o czym zainteresowany powiadamiany jest listem poleconym - opisuje procedurę Beata Klęk. - Nie ma możliwości odwołania się od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS - podkreśla.

Strona: 1 2 3
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Skomentuj artykuł

  • malinkastrong | 10-03-2023

    Od dawna rozumiem, że nie należy polegać na pensjach, różnych płatnościach i emeryturach. Jeśli chcę dobrze żyć, to muszę znaleźć różne możliwości zarabiania pieniędzy w Internecie. Teraz stawiam na sport i wydaje mi się, że jest to dobra opcja na połączenie przyjemnego spędzania czasu z zarobkami. Nawiasem mówiąc, logowanie w GG BET jest bardzo prosta, to platforma, na której zawsze obstawiam. I istnieje szeroki wachlarz wydarzeń sportowych.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012