Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

06-08-2012

Program – prewencja rentowa ZUS

Jak utrzymać zdolność do pracy?

Do sanatorium osoby pracujące mogą wyjechać nie tylko ze skierowaniem NFZ. Jeśli spełniamy warunki, możemy skorzystać z programu prewencji rentowej. Na taki wyjazd rehabilitacyjny czeka się kilka miesięcy, a więc krócej niż na sanatorium w ramach NFZ. Lekarz – orzecznik ZUS szybko podejmuje decyzję, czy należy osobę ubezpieczoną  zakwalifikować do programu.

W ramach prewencji rentowej, ZUS pokrywa koszty leczenia rehabilitacyjnego, zakwaterowania i wyżywienia pacjenta a także koszt dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego i powrotu do domu  W ramach prewencji rentowej, ZUS pokrywa koszty leczenia rehabilitacyjnego, zakwaterowania i wyżywienia pacjenta a także koszt dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego i powrotu do domu

 

Niezdolność do pracy

- Zdarza się, że  podczas przeprowadzania kontroli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy lekarz orzecznik ZUS dochodzi do wniosku, że warto by skierować daną osobę na rehabilitację leczniczą - mówi Wanda Szarek. - Tak samo bywa przy ustalaniu uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego (po wyczerpaniu ustawowego okresu zasiłkowego)  jak i przy orzekaniu o niezdolności do pracy w celu pobierania renty. Wówczas lekarz - orzecznik ZUS, jeśli to jest uzasadnione, kieruje na leczenie rehabilitacyjne.

 

ZUS funduje wszystko

Turnusy zwykle trwają 24 dni, ale o długości pobytu decyduje lekarz ordynator  zakładu leczniczego, który może pobyt pacjenta skrócić lub wydłużyć, w zależności od stanu pacjenta po zabiegach. Dlatego ZUS kierując osobę ubezpieczoną na rehabilitację podaje zwykle datę rozpoczęcia leczenia, ale nie wyrokuje o terminie  jego końca.  Pełny koszt rehabilitacji uwzględniający koszty leczenia, zakwaterowania i wyżywienia  pacjenta pokrywa ZUS, także koszt dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem (rozlicza się  pociąg II klasy). Koszty przejazdu są zwracane ubezpieczonemu pacjentowi  na miejscu w ośrodku rehabilitacyjnym na kilka dni przed wyjazdem pacjenta.

 

Bez ograniczeń

- To, ile razy pacjent skorzysta z programu, zależy od jego stanu zdrowia. Ktoś może się raz leczyć na jedno schorzenie, a za jakiś czas na inną chorobę, która się nagle pojawia. Nie jest też powiedziane, że ubezpieczony rehabilitując się z tytułu określonej choroby nie może za jakiś czas ponownie się na to samo leczyć - wyjaśnia Lucyna Biederman, naczelnik Wydziału Organizacji i Analiz ZUS - Oddziału w Krakowie. -  Ideą programu jest to, aby dzięki odzyskaniu sprawności, jak najmniej osób przechodziło na rentę. Jak wynika z naszych badań i uzyskanych opinii liczba osób zadowolonych z rehabilitacji rośnie, a program cieszy się dużym powodzeniem, bo ludzie chcą pracować w dobrej kondycji – mówi pani naczelnik.

W systemie stacjonarnym, czyli wyjazdowym leczy się choroby ruchu, wczesnopourazowe – po wypadku (w tym roku specjalizuje się w tym ośrodek w Busku Zdroju), układu krążenia, układu oddechowego, schorzenia psychosomatyczne i onkologiczne po operacjach gruczołu piersiowego, rehabilituje się kobiety po mastektomii.

Natomiast w miejscu zamieszkania, w systemie ambulatoryjnym, na ogół prowadzona jest rehabilitacja narządu ruchu i układu krążenia, gdzie prowadzone jest monitorowanie telemedyczne.

Program rehabilitacji leczniczej obejmuje różne formy rehabilitacji fizycznej tj. kinezyterapię indywidualną i zbiorową, ćwiczenia w wodzie oraz zabiegi fizykoterapeutyczne z zakresu ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym wielkiej i niskiej częstotliwości, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii, masażu klasycznego i wibracyjnego. Ponadto w ośrodkach  leczenia rehabilitacyjnego, które mogą być tymi samymi ośrodkami, gdzie kierowani są pacjenci na leczenie uzdrowiskowe sanatoryjne stosuje się dla pacjentów ZUS specjalistyczną pomoc obejmującą  treningi relaksacyjne, a także edukację zdrowotną dotyczącą nauki prawidłowego żywienia czy znajomości  czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych.

 

Strona: 1 2 3
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Skomentuj artykuł

  • malinkastrong | 10-03-2023

    Od dawna rozumiem, że nie należy polegać na pensjach, różnych płatnościach i emeryturach. Jeśli chcę dobrze żyć, to muszę znaleźć różne możliwości zarabiania pieniędzy w Internecie. Teraz stawiam na sport i wydaje mi się, że jest to dobra opcja na połączenie przyjemnego spędzania czasu z zarobkami. Nawiasem mówiąc, logowanie w GG BET jest bardzo prosta, to platforma, na której zawsze obstawiam. I istnieje szeroki wachlarz wydarzeń sportowych.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012