Aparaty i urządzenia dla seniorów w rodzinie i młodych niedomagających
Na słabszy wzrok i słabszy słuch, i pamięć
Każdy z nas zna kogoś, kogo przeraża skomplikowana obsługa telefonu lub kto nie może dostrzec maleńkich liter pojawiających się na wyświetlaczu. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń ułatwiających starszym korzystanie z najnowszych technologii lub po prostu młodszym ludziom opiekę nad starszymi.
Modele telefonów komórkowych jak myPhone, Trak CP 070 czy MaxCom MM 430 mają duże wyświetlacze z silnym podświetleniem i kontrastem, duże przyciski, proste menu, po którym z łatwością można się poruszać i tylko najbardziej przydatne funkcje. Niektóre (jak np. telefony z rodziny myPhone) są wyposażone w przycisk bezpieczeństwa SOS, pod którym można zaprogramować numer do lekarza czy kogoś z rodziny, gdyby trzeba było wezwać nagłą pomoc.
Podobne udogodnienia oferują producenci telefonów stacjonarnych. Wielkie guziki ma na przykład telefon Titan 100 – producent zapewnia, że jego model ma największe przyciski na rynku.
Z myślą o osobach ze słabszym wzrokiem i słuchem powstają także inne urządzenia. Należy do nich np. radiobudzik MPMAN FRA 300 z bardzo dużym wyświetlaczem, wbudowanym radiem i bardzo głośnym alarmem.
W sprzedaży są też piloty do telewizora z dużymi przyciskami, obsługujące telewizor i np. odbiornik telewizji satelitarnej.
Dla tych, którzy nie zawsze słyszą dzwonek aparatu telefonicznego powstał sygnalizator dzwonka MT 100. Wzmacnia on sygnał połączenia i wysyła wyraźne sygnały świetlne w momencie, gdy ktoś dzwoni. Taki sygnalizator podłącza się do linii telefonicznej, nie wymaga baterii.
Nowe technologie wdrażane są też do przedmiotów używanych na co dzień, tak by ułatwiały życie i zapewniały komfort. Np. w butach rozgrzewających (produkuje je m.in. firma Beurer). Wytwarzane przez but ciepło (jego poziom można regulować) pobudza przepływ krwi, co rozluźnia mięśnie i pomaga się zrelaksować. Przynoszą też ulgę w reumatyzmie, przy zmianach zwyrodnieniowych stawów oraz przy bólach mięśni. Na podobnej zasadzie działają koce i maty elektryczne.
W sprzedaży są też specjalne maty „informujące” bliskich o tym, czy osoby które potrzebują opieki, np. wstały z łóżka. Matę kładzie się przy łóżku osoby, którą chcemy monitorować, a ta wysyła sygnał pod zaprogramowany numer telefonu czy właściciel wstał.
Dla osób, które mają czasem problem z pamięcią, pomocne mogą być pudełka na tabletki z czujnikiem przypominającym o ich zażyciu.
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: babcia, dziadek, dziadkowie, opieka nad leżącym chorym, sprzęt dla starszychPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Renta dożywotnia za mieszkanie
- Konkurs kulinarny "Grzybobranie!"
- W Polsce ok. 2 mln ludzi choruje na POChP. Co roku ok. 14 tys. z nich - umiera
- Jakie powikłania grożą w przypadku nieleczonej przewlekłej niewydolności żylnej?
- Konkurs filmowy i fotograficzny dla 50+
- Rak prostaty (czyli gruczołu krokowego lub stercza)
- Porachunki, reżyseria Luc Besson
- „Koriolan” z National Theatre z Tomem Hiddlestonem