Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

04-01-2012

Aparaty i urządzenia dla seniorów w rodzinie i młodych niedomagających

Na słabszy wzrok i słabszy słuch, i pamięć

Każdy z nas zna kogoś, kogo przeraża skomplikowana obsługa telefonu lub kto nie może dostrzec maleńkich liter pojawiających się na wyświetlaczu. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń ułatwiających starszym korzystanie z najnowszych technologii lub po prostu młodszym ludziom opiekę nad starszymi.

Komórek ze zbyt dużą liczbą funkcji, z małym wyświetlaczem, małymi przyciskami często nie lubią ludzie tuż po 40-stce. A co dopiero ich rodzice!  Komórek ze zbyt dużą liczbą funkcji, z małym wyświetlaczem, małymi przyciskami często nie lubią ludzie tuż po 40-stce. A co dopiero ich rodzice!

Modele telefonów komórkowych jak myPhone, Trak CP 070 czy MaxCom MM 430 mają duże wyświetlacze z silnym podświetleniem i kontrastem, duże przyciski, proste menu, po którym z łatwością można się poruszać i tylko najbardziej przydatne funkcje. Niektóre (jak np. telefony z rodziny myPhone) są wyposażone w przycisk bezpieczeństwa SOS, pod którym można zaprogramować numer do lekarza czy kogoś z rodziny, gdyby trzeba było wezwać nagłą pomoc.

Podobne udogodnienia oferują producenci telefonów stacjonarnych. Wielkie guziki ma na przykład telefon Titan 100 – producent zapewnia, że jego model ma największe przyciski na rynku.

Z myślą o osobach ze słabszym wzrokiem i słuchem powstają także inne urządzenia. Należy do nich np. radiobudzik MPMAN FRA 300 z bardzo dużym wyświetlaczem, wbudowanym radiem i bardzo głośnym alarmem.

W sprzedaży są też piloty do telewizora z dużymi przyciskami, obsługujące telewizor i np. odbiornik telewizji satelitarnej.

Dla tych, którzy nie zawsze słyszą dzwonek aparatu telefonicznego powstał sygnalizator dzwonka MT 100. Wzmacnia on sygnał połączenia i wysyła wyraźne sygnały świetlne w momencie, gdy ktoś dzwoni. Taki sygnalizator podłącza się do linii telefonicznej, nie wymaga baterii.

Nowe technologie wdrażane są też do przedmiotów używanych na co dzień, tak by ułatwiały życie i zapewniały komfort. Np. w butach rozgrzewających (produkuje je m.in. firma Beurer). Wytwarzane przez but ciepło (jego poziom można regulować) pobudza przepływ krwi, co rozluźnia mięśnie i pomaga się zrelaksować. Przynoszą też ulgę w reumatyzmie, przy zmianach zwyrodnieniowych stawów oraz przy bólach mięśni. Na podobnej zasadzie działają koce i maty elektryczne.

W sprzedaży są też specjalne maty „informujące” bliskich o tym, czy osoby które potrzebują opieki, np. wstały z łóżka. Matę kładzie się przy łóżku osoby, którą chcemy monitorować, a ta wysyła sygnał pod zaprogramowany numer telefonu czy właściciel wstał.

Dla osób, które mają czasem problem z pamięcią, pomocne mogą być pudełka na tabletki z czujnikiem przypominającym o ich zażyciu.

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012