W Polsce seniorzy są chorzy i samotni
Zawalczmy o godną, lepszą dla siebie starość
Za 20 lat 1/3 Polaków przekroczy 60. rok życia, a to oznacza, że będzie rosła liczba pacjentów z wieloma chorobami związanymi z wiekiem. To ogromne wyzwanie nie tylko medyczne, ale także społeczne i ekonomiczne. Już dziś kondycja zdrowotna osób w tym wieku nie jest dobra. Osamotnienie, choroby, brak pieniędzy to najpoważniejsze problemy Polaków po 55. roku życia - wynika z ogólnopolskiego badania seniorów.
Zakończony pod koniec 2011 roku polski program PolSenior pt.:„ Aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce”, w którym oceniono populacje starszych mieszkańców naszego kraju wykazał silne zróżnicowanie populacji osób starszych. O ile osoby do 80. roku życia są na ogół w niezłej kondycji zdrowotnej, o tyle osoby zaliczane do tzw. IV wieku, czyli powyżej 80. roku życia znacznie częściej chorują. - Jeżeli zatem mówimy, że ponad 1/3 osób życia wymaga pomocy w czynnościach dnia codziennego, a 12 proc. po 85. roku życia stałej opieki, to musimy pamiętać że odnosi się to do całej badanej próby, ale wśród 70-latków odsetki te są nieporównanie mniejsze niż wśród 90-latków, np. z badania wynika, że co piątej osobie raz w roku zdarza się upadek, co wiąże się z wieloma urazami, 30 proc. wykazuje cechy depresji, co 6 starsza osoba wykazuje cechy demencji, ale po 90. roku dotyczy to już połowy osób - mówi prof. Piotr Błędowski, ekonomista z SGH, kierownik projektu.
Choroby serca i cukrzyca
Najczęstszymi schorzeniami u osób starszych są: nadciśnienie tętnicze (76 proc. osób) i niewydolność serca. Większość osób w podeszłym wieku zdaje sobie sprawę z tej przypadłości (ponad 75 proc.) i jest leczona (ok. 70 proc.). Ponadto u 45 proc. seniorów stwierdzono upośledzone wchłanianie glukozy, a u połowy z nich cukrzycę. To jednak nie jedyne choroby. Trzeba pamiętać, że starsi mają zazwyczaj więcej niż jedną chorobę: 30 proc. ma 4 lub więcej schorzeń i przyjmuje ok. 5 leków (10-12 tabletek dziennie). Badanie pokazało też, że seniorzy niechętnie korzystają z dostępnych badań. Aż u kilkunastu procent respondentów dopiero w czasie badania PolSenior wykryto problemy z nerkami czy tarczycą, do tej pory niezdiagnozowane, zaś wielu mężczyzn nigdy nie poddało się testowi wykrywającemu nowotwór gruczołu krokowego. W programie PolSenior wzięło udział 5695 osób - 4979 seniorów po 65. roku życia i 716 osób młodszych, w wieku 55-59 lat. Respondenci byli pytani o stan zdrowia, zarobki, warunki w jakich żyją. Część z nich (ponad 1100 osób) poddano dodatkowym badaniom lekarskim.
Słaby wzrok i groźne upadki
Wyniki badania pokazują też, że seniorzy mają kłopoty ze wzrokiem i słuchem. Prawie dwa procent widzi bardzo słabo albo wcale, na zaćmę cierpi prawie co trzeci senior, na jaskrę co 14, a co 50-ty ma zdiagnozowane zwyrodnienie plamki żółtej (tzw. AMD), które w rzeczywistości występuje prawdopodobnie znacznie częściej. Natomiast co trzecia osoba po 65. roku życia gorzej słyszy.
Dzięki badaniu okazało się, że bardzo częsty problem to upadki, które u osób w tym wieku mogą skończyć się złamaniem, a nawet kalectwem (co piąta osoba upadła w ciągu roku przed przeprowadzeniem ankiety, u 40 proc. z nich skończyło się to urazem). Znacznie częściej przewracają się kobiety i to one najczęściej odnoszą różnego rodzaju obrażenia. Prawie co druga starsza kobieta, która się przewróciła doznała szeregu urazów, od stłuczeń i drobnych zranień aż po złamania nóg i kości udowej, których następstwa często bywają bardzo poważne. Podobne konsekwencje notowane są również u ponad 1/3 mężczyzn.
Przesiewowe testy przeprowadzane wśród badanych seniorów wykazały też, że aż połowa z nich może mieć problemy z pamięcią lub łagodne objawy otępienia. Prawie co 20 respondent wykazuje zaburzenie funkcji poznawczych, które uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie.
Jednocześnie osoby starsze dążą do zachowania samodzielności – ponad 60 proc. badanych twierdzi, że nie potrzebuje systematycznej pomocy ze strony bliskich.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: anti-aging, antiage, babcia, choroby wieku dojrzałego, dziadek, dziadkowie, emeryt, emerytka, emerytura, NFZ, pieniądze, profilaktyka chorób wieku dojrzałego, renta, renta rodzinna, rodzina, senior, seniorka, wiek dojrzałyPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Zabiegowe leczenie zaburzeń potencji u mężczyzn
- Kiedy można bezpiecznie zacząć uprawiać sport po operacji żylaków ?
- Jak dbać o wzrok w wieku dojrzałym?
- Konkurs kulinarny "Ruszamy na piknik!"
- Jak przeciwdziałać dokuczliwym objawom menopauzy?
- Chrapanie a Obturacyjny Bezdech Podczas Snu (OBPS)
- SPA w Tajlandii
- William Shakespeare, Komedie w przekładzie Stanisława Barańczaka
- Co robić, gdy firma poniesie stratę z powodu błędu księgowego?
- Przeciwutleniacze (antyoksydanty). Prawdy i mity
stars | 14-04-2012
Gwiazda | 08-01-2013
Gwiazda | 08-01-2013