Ocena:
(głosy: 3)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

22-05-2013

Jak rozpoznać przewlekłą niewydolność żylną?

Obrzęk, ból, pieczenie, kurcze łydek

Objawów przewlekłej niewydolności żylnej jest dużo, mogą występować osobno lub razem. Najczęściej spotykanych i najbardziej typowych jest kilka.

Żylaki to zaawansowanym stadium przewlekłej niewydolności żylnej  Żylaki to zaawansowanym stadium przewlekłej niewydolności żylnej

O tym, że możemy mieć problem z przewlekłą niewydolnością żylną, mogą świadczyć:

- ból podudzi. Może dotyczyć strony tylnej podudzi lub całych. Bóle nasilają się po długim staniu czy siedzeniu,

- uczucie ciężkości i zmęczenia całych nóg lub podudzi, które zwykle występuje po długim staniu lub siedzeniu, ale u niektórych pacjentów może się pojawić po stosunkowo krótkim czasie spędzonym w jednej z tych pozycji,

- uczucie rozpierania lub napięcia w zakresie podudzia, nasila się pod wieczór,

- kurcze łydek, najczęściej pojawiające się w godzinach nocnych,

- świąd skóry, pieczenie

- obrzęki,

- uczucie „niespokojnych nóg”. Pacjenci  mogą odczuwać ciągłego poruszania kończynami dolnymi co ma na celu poprawę odpływu żylnego z kończyny.

 

W badaniu fizykalnym lekarz może zaobserwować również inne objawy, które potwierdzą rozpoznanie choroby. Najczęściej spotykane są:

- pajączki żylne, czyli niewielkie poszerzone drobne żyłki. Mogą występować na udach, podudziach, stopach, a czasami także na twarzy.

- żylaki, czyli poszerzone naczynia żylne, często widoczne w skórze i tkance podskórnej, które mogą występować w różnych miejscach kończyny a nawet w okolicy krocza lub podbrzusza. Najczęściej umiejscawiają się obrębie podudzia.  

- obrzęki, które mogą dotyczyć podudzia, stóp lub całych kończyn.

- zmiany troficzne, czyli zmian koloru skóry (przebarwienia, wypryski), zwykle w okolicy kostki lub też szerzej w zakresie stopy i podudzia.

- owrzodzenia żylne goleni, czyli zaawansowana postać przewlekłej niewydolności żylnej. Zwykle występują w części podudzia w okolicy kostek. Mogą to być niewielkie ranki lub rozległe rany, obejmujące nawet całe podudzie. Zdarzają się owrzodzenia zakażone, u niektórych pacjentów są bolesne. Każdy chory z w tym stadium choroby powinien być skonsultowany i leczony w poradni specjalistycznej.

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Superstarsi.
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012