opieka nad leżącym chorym

Jeśli chory nie może samodzielnie zmieniać pozycji, opiekun musi przewracać go regularnie z pleców na bok lub na brzuch. Należy m.in. kupić lub pożyczyć specjalny materac, nie wolno stosować gumowych ani plastikowych podkładów, należy obcinać choremu krótko paznokcie, stosować bieliznę bez szwów.

 • Wolontariat. Pomysł na życie w pełni

  25-04-2013

  Od 2007 roku opiekuję się Mieczysławem chorym na stwardnienie rozsiane (SM), który cierpi na paraliż obydwu kończyn i porusza się tylko na wózku inwalidzkim - opowiada 73- letni wolontariusz, Jan Noga. - Mój podopieczny, do którego zostałem skierowany za pośrednictwem  MOPS-u, mieszka w wieżowcu na ósmym piętrze i sam nie potrafi opuścić bloku.

  więcej »

  Jest naprawdę wiele osób w gorszej sytuacji życiowej niż my - zapewnia 73-letni wolontariusz, Jan Noga.
 • Zmiany skórne

  09-04-2013

  Niektóre zamiany skórne niepokoją, gdyż wydaje się, że są objawem jakiejś choroby. Prawdą jest, że pewne patologie skórne występują częściej u ludzi starszych i nie są wynikiem fizjologicznych zmian skóry, związanych z wiekiem.

  więcej »

  Duże znaczenie ma prawidłowa higiena i natłuszczanie skóry. Można na przykład wkropić kilka kropel oliwy do kąpieli. A po wyjściu delikatnie osuszyć skórę, przykładając do niej miękki ręcznik.
 • Osteoporoza. Unikanie upadków i urazów to podstawa profilaktyki złamań

  03-04-2013

  Osteoporoza to postępująca choroba kości, której istotą jest zmniejszenie masy tkanki kostnej i naruszenie jej struktury, wskutek czego zmniejsza się wytrzymałość mechaniczna kości. Obniżanie się masy kostnej odbywa się stopniowo, poczynając od wartości prawidłowych, przez tzw. osteopenię, aż do poziomu, przy którym występują złamania kości w wyniku niewielkich nawet urazów. Stan taki, to utrata co najmniej 30 proc. masy tkanki kostnej.

  więcej »

  Najbardziej pożytecznym dla kości wysiłkiem fizycznym jest chodzenie. W późniejszym wieku dla bezpieczeństwa można się wspomagać laską bądź balkonikiem. Ale trzeba chodzić!
 • Polacy na tle UE. Praca, wkład w życie społeczne, opieka nad starszymi. Wyniki Eurobarometru

  10-10-2012

  Co trzeci Europejczyk chciałby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Najbardziej skorzy do kontynuowania pracy są Duńczycy (57 proc.). W Polsce odsetek chętnych do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego jest wyższy niż unijna średnia i wynosi 37 proc. – wynika z badania Eurobarometr Active Ageing, opublikowanego przez Komisję Europejską.

  więcej »

  Najlepiej swoje możliwości pracy w późniejszym wieku na tym samym stanowisku co obecnie, oceniają Polacy pracujący na własny rachunek.
 • Programy lekowe

  15-06-2012

  Na 37 dzisiaj obowiązujących, działających programów terapeutycznych, wszystkie będą zakontraktowane - zapewnił podczas sejmowej debaty wiceminister zdrowia Jakub Szulc. W sumie zostanie zakontraktowanych 42 programy, bo w skład programów lekowych wejdzie również leczenie chemią niestandardową.

  więcej »

 • Pieniądze z opieki społecznej i gminy

  16-05-2012

  Kobieta, która skończyła 60 lat i 65-letni mężczyzna, jeśli nie mają prawa do emerytury lub renty mogą liczyć na pieniądze z ośrodka pomocy społecznej. Należy się im zasiłek stały. Jednak kwoty nie są duże - zasiłek może wynieść od 30 do 444 złotych (jest to maksymalna kwota, na jaką mogą liczyć osoby samotne).

  więcej »

  Pieniądze w postaci zasiłków stałych i celowych z ośrodka pomocy społecznej lub dodatku mieszkaniowego przyznanego przez gminę mogą pomóc w trudnej sytuacji życiowej.
 • Odleżyny. Jak nie dopuścić do ich powstania i jak je leczyć

  08-01-2015

  Gdy opiekujemy się chorym, który cały czas leży, musimy od początku zapobiegać powstaniu odleżyn. Profilaktyka jest najważniejsza, ale czasem odleżyny i tak się pojawiają. Co wtedy robić?

  więcej »

  Jeśli chory nie może sam zmieniać pozycji, opiekun musi przewracać go regularnie z pleców na bok lub na brzuch. W przeciwnym razie pod wpływem stałego ucisku i wilgotności z czasem powstaną odleżyny.
 • Aparaty i urządzenia dla seniorów w rodzinie i młodych niedomagających

  04-01-2012

  Każdy z nas zna kogoś, kogo przeraża skomplikowana obsługa telefonu lub kto nie może dostrzec maleńkich liter pojawiających się na wyświetlaczu. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń ułatwiających starszym korzystanie z najnowszych technologii lub po prostu młodszym ludziom opiekę nad starszymi.

  więcej »

  Komórek ze zbyt dużą liczbą funkcji, z małym wyświetlaczem, małymi przyciskami często nie lubią ludzie tuż po 40-stce. A co dopiero ich rodzice!
<img src="/img/paging/prev.gif" alt="" /><img src="/img/paging/next.gif" alt="" />
webstar 2012