Ocena:
(głosy: 0)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

16-05-2012

Pieniądze z opieki społecznej i gminy

To warto wiedzieć, by powiedzieć potrzebującym!

Kobieta, która skończyła 60 lat i 65-letni mężczyzna, jeśli nie mają prawa do emerytury lub renty mogą liczyć na pieniądze z ośrodka pomocy społecznej. Należy się im zasiłek stały. Jednak kwoty nie są duże - zasiłek może wynieść od 30 do 444 złotych (jest to maksymalna kwota, na jaką mogą liczyć osoby samotne).

Pieniądze w postaci zasiłków stałych i celowych z ośrodka pomocy społecznej lub dodatku mieszkaniowego przyznanego przez gminę mogą pomóc w trudnej sytuacji życiowej.  Pieniądze w postaci zasiłków stałych i celowych z ośrodka pomocy społecznej lub dodatku mieszkaniowego przyznanego przez gminę mogą pomóc w trudnej sytuacji życiowej.

Przyznanie zasiłku stałego, oprócz spełnienia kryterium wieku, uzależnione jest  od spełnienia kryterium dochodowego. Osoba samotna musi mieć dochód niższy niż 477 złotych.

W przypadku rodzin dochód na osobę nie może przekroczyć 351 złotych. Zasiłek wypłacany jest w wysokości różnicy między kryterium dochodowym a faktycznym dochodem osoby (lub przypadającym na jedną osobę w rodzinie). Przykład? W trzyosobowej rodzinie dochód na jedną osobę wynosi 201 złotych. Zasiłek, wypłacany przez ośrodek pomocy społecznej wyniesie więc 150 złotych – oczywiście pod warunkiem, że w rodzinie jest osoba niezdolna do pracy z tytułu wieku.

Zasiłek stały nie jest przyznawany raz na zawsze. Zwykle ośrodki weryfikują dochody beneficjentów raz w roku, ale zdarzają się sytuacje, w których ta weryfikacja jest przeprowadzana częściej. Przepisy nie pozwalają łączyć pobierania zasiłku stałego ze świadczeniem pielęgnacyjnym ani dodatkiem do zasiłku rodzinnego. Wykluczone jest również łączenie go z rentą socjalną. OPS rutynowo sprawdzają w ZUS, czy osoba ubiegająca się o zasiłek stały nie pobiera świadczenia.

Zasiłek udzielany jest na wniosek zainteresowanego, po przeprowadzeniu przez pracownika OPS wywiadu w miejscu zamieszkania zainteresowanego.

 

Zasiłek celowy

Inną formą pomocy finansowej jest zasiłek celowy. Aby się o niego ubiegać, trzeba spełnić tylko kryterium dochodowe (nie jest wymagane kryterium wieku ani niezdolności do pracy) – identyczne jak w przypadku zasiłku stałego. Zasiłek, jak mówią przepisy, przyznawany jest w celu „zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej”, usprawiedliwionej stanem zdrowia lub sytuacją rodzinną. Zasiłki celowe najczęściej przyznawane są na zakup opału, niezbędne remonty czy zakup leków, ale OPS może go udzielić również na inne cele – np. sfinansowanie leczenia, zakup potrzebnego sprzętu medycznego etc. Przepisy nie ograniczają wysokości zasiłków celowych. O tym komu i ile pieniędzy przyznać, decyduje OPS w miarę posiadanych środków.

 

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012