Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Piknik w Ogrodzie Saskim
Słonecznie, jesiennie i bardzo aktywnie
Około trzech tysięcy osób bawiło się podczas pikniku zorganizowanego w ostatnią niedzielę w Ogrodzie Saskim. Seniorzy i ich bliscy spotkali się z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.
Warszawa jest i będzie miastem przyjaznym seniorom – usłyszeli od przedstawiciela władz miasta uczestnicy niedzielnego pikniku. Odwiedzający Ogród Saski mieli okazję zapoznać się z ofertą organizacji i instytucji pro-seniorskich działających w obszarze edukacji, aktywizacji ruchowej i promocji zdrowia, wspierających osamotnione osoby starsze i promujących wolontariat 50+.
Wolontariusze-seniorzy pracujący na co dzień w „Mobilnym punkcie informacji dla seniorów” zapraszali uczestników do przyłączenia się do ich działań i informowali, co ciekawego dzieje się dla seniorów w Warszawie. Na stanowisku organizatora akcji wolontariusze zbierali podpisy pod apelem „Godność się nie starzeje!” Apel to reakcja na systematycznie docierające do nas sygnały łamania podstawowych praw osób starszych, w tym prawa do poszanowania godności - wyjaśnia Barbara Boryczka prezes Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”.
Wolontariusze ”mbU” wręczali też seniorom kwiaty wraz z życzeniami. W tym miejscu warto dodać, że idea obdarowywania tego dnia seniorów kwiatami jest pielęgnowana też w innych miastach i krajach, w których działają „mali bracia Ubogich”. 1 października byliśmy też na ulicach Poznania i Lublina - dodaje J. Mielczarek.
Nie zabrakło też lubianych przez seniorów komputerów - eksperci Urzędu Miasta udzielali porad z obsługi komputera i internetu. Można było też dowiedzieć się gdzie skorzystać z darmowych porad prawnika i psychologa, a policjanci ze Stołecznej Komendy opowiadali m.in. o projekcie „Mazowieckiej Akademii Seniora”.
Swoją ofertę zaprezentowali przedstawiciele warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a ochocki UTW „Omega” zaprosił do „Klubu Cogito”, czyli kącika gier planszowych dla wszystkich, niezależnie od wieku.
Nie mogło zabraknąć instruktorów ulubionego przez seniorów Nordic Walking – była okazja do profesjonalnej rozgrzewkę i spaceru połączonego z nauką prawidłowej techniki NW. Niemałą popularnością cieszyła się sesja Jogi Śmiechu zarażająca niesamowitym optymizmem i dokumentująca dobroczynny wpływ zabawy na ludzki organizm.
Było też miejsce na profilaktykę zdrowia. Z „Ciśnieniem na Życie” dzięki prostej aplikacji uczestnicy imprezy mierzyli wiek serca, w mobilnym punkcie medycznym specjaliści z Centrum Medycznego Synexus badali gęstości kości.
Ostania godzina imprezy należała do energetycznej DJ Wiki, która porwała wszystkich, bez względu na wiek, do międzypokoleniowych tańców.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, Prezydent m. st. Warszawy oraz Burmistrza Dzielnicy Śródmieście.
Portal superstarsi.pl był jednym z patronów medialnych wydarzenia.
Popularne
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Które z chorób reumatycznych najbardziej predestynują chorego do osteoporozy?
- "Za jakie grzechy, dobry Boże?", reż. Philippe de Chauveron
- Dojrzali artyści i ich muzy
- „Dziadek do orzechów” z Teatru Bolszoj
- Bogowie, reżyseria Łukasz Palkowski
- Co powinien robić chory na cukrzycę, gdy pojawiają się u niego zmiany skórne?
- William Shakespeare, Komedie w przekładzie Stanisława Barańczaka
- Grzybica to choroba, której nie można leczyć na własną rękę
- Objawy zaburzeń erekcji w okresie andropauzy
- Jak zapobiegać andropauzie i jej skutkom?