Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

12-11-2012

W Polsce ok. 2 mln ludzi choruje na POChP. Co roku ok. 14 tys. z nich - umiera

Zadbaj o głęboki oddech

Nie jest za późno! - to motto Światowego Dnia POChP, które przypada 14 listopada. Ma zachęcić do badania się i zapobiegania przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Najbardziej zagrożoną grupą są palacze, także ci bierni, oraz osoby, które w pracy mają do czynienia ze szkodliwymi pyłami czy gazami.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) dotyka nie tylko ludzi starszych - co druga chorująca osoba ma mniej niż 65 lat.       Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) dotyka nie tylko ludzi starszych - co druga chorująca osoba ma mniej niż 65 lat.

Na konferencji zwołanej z okazji Światowego Dnia POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) lekarze podkreślali, że im szybciej chory przestanie palić i rozpocznie leczenie, tym większa szansa na poprawę stanu zdrowia.

POChP należy do najczęstszych chorób układu oddechowego. Szacuje się, że w 2020 roku, będzie trzecią najważniejszą przyczyną zgonów, po chorobach układu krążenia i nowotworach. Przewlekła obturacyjna choroba płuc powoduje zmniejszenie wydolności płuc i zdolności oddychania, a w konsekwencji upośledzenie pracy innych układów i wystąpienie chorób współistniejących.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie choruje ok. 44 mln osób. W Polsce liczba chorych sięga 2 mln, a każdego roku umiera u nas ok. 14 tys. chorych, zaś na całym świecie nawet 300 tys. Skala zachorowań wzrasta błyskawicznie wraz z wiekiem oraz liczbą wypalonych papierosów. Kluczem do skutecznego leczenia POChP jest wczesne rozpoznanie choroby, która niestety na początku daje niespecyficzne objawy, w związku z czym nie jest wykrywana od razu. A tylko wczesne jej wykrycie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie lub opóźnienie postępu choroby oraz występowanie powikłań. Jeśli pacjent zgłosi się do lekarza zbyt późno, możliwości pomocy ze strony medycyny są znaczenie mniejsze. Trzeba wiedzieć, że palenie papierosów przyczynia się do zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. W papierosie znajduje się ponad 4 tys. substancji chemicznych, w tym ponad 400 związków drażniących i ponad 40 związków rakotwórczych. Schorzenia wynikające z palenia tytoniu są jedną z głównych przyczyn narastającej w Polsce przedwczesnej umieralności między 35.-65. rokiem życia. Co drugi zgon w Polsce u mężczyzn w tym przedziale wieku wynika z palenia papierosów.

 

Chory kaszle i nie może złapać tchu

 

Specjaliści podkreślali, że należy zwrócić uwagę na takie objawy jak: zadyszka np. podczas wchodzenia po schodach czy w czasie wykonywania ćwiczeń lub dźwigania zakupów oraz kaszel, niekiedy z odkrztuszaniem wydzieliny, świszczący oddech, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej. W zaawansowanym stadium choroby, duszność może się pojawiać podczas zwykłych, codziennych czynności jak ubieranie się, kąpiel, a nawet czesanie. Warto wiedzieć, że choroba dotyka nie tylko ludzi starszych - co druga chorująca osoba ma mniej niż 65 lat. Jak wyjaśnili eksperci, hasło "Nie jest za późno" jest skierowane do osób, które mają objawy, a nie zostały jeszcze zdiagnozowane (nie jest za późno, by zwrócić się do lekarza i poprosić o wykonanie spirometrii), do pacjentów z POChP (dla nich nie jest za późno, aby żyć aktywnie) oraz do lekarzy (nie jest za późno, aby pomóc swoim pacjentom lepiej oddychać).

 

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012