W Polsce ok. 2 mln ludzi choruje na POChP. Co roku ok. 14 tys. z nich - umiera
Zadbaj o głęboki oddech
Nie jest za późno! - to motto Światowego Dnia POChP, które przypada 14 listopada. Ma zachęcić do badania się i zapobiegania przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Najbardziej zagrożoną grupą są palacze, także ci bierni, oraz osoby, które w pracy mają do czynienia ze szkodliwymi pyłami czy gazami.
Proste badanie oceni płuca
- Istotną częścią procesu diagnostycznego jest proste, nieinwazyjne badanie czynności płuc, czyli spirometria. To doskonałe narzędzie w rękach pulmonologa, pozwalające szybko i skutecznie ocenić zdrowie płuc – mówi dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, rzecznik prasowy Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Spirometria pozwala wykazać nieprawidłowe funkcjonowanie płuc, np. obturację (zwężenie) dróg oddechowych, zanim jeszcze pojawią się poważniejsze dolegliwości. W przypadku stwierdzenia choroby, badanie umożliwia określenie stopnia jej zaawansowania oraz tempa rozwoju.
Polskie szpitale słabo dbają o chorych
W 2010 r. stowarzyszenie skupiające specjalistów w dziedzinie chorób płuc i dróg oddechowych - European Respiratory Society (ERS) - przeprowadziło pierwszy europejski audyt POChP, by uzyskać informacje dotyczące jakości opieki medycznej nad chorymi z zaostrzeniem POChP, wymagającymi hospitalizacji. - Po raz pierwszy w naszym kraju pozyskano tak bogaty i przekrojowy zbiór różnorodnych informacji z wielu ośrodków w Polsce. Już wstępne wyniki wskazują na istotne trudności w zapewnieniu prawidłowej, kompleksowej opieki nad chorymi na POChP w Polsce – mówi prof. nadzw. dr hab. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, koordynator Europejskiego Audytu POChP w Polsce. Eksperci podkreślali, że niepokojące jest to, że jedynie w 18 zbadanych szpitalach (45 proc.) działają poradnie dla chorych na POChP (średnia w europejskim audycie ERS wynosi 61,8 proc.). Według deklaracji uczestników badania, tylko 35 proc. chorych ma dostęp do rehabilitacji w trakcie hospitalizacji (średnia europejska to 60 proc.). - Dziś w Polsce nie ma systemu opieki nad chorymi wymagającymi opieki o pośrednim stopniu intensywności. Część chorych wymaga stałego nadzoru lekarskiego, jednak nie kwalifikuje się do hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii. Chorzy ci muszą przebywać w salach ogólnych, gdzie nie ma możliwości stałego monitorowania podstawowych czynności życiowych oraz szybkiego wdrożenia intensywnych metod leczenia - mówi prof. Paweł Śliwiński, vice-prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, kierownik Zakładu Diagnostyki i Leczenia Niewydolności Oddychania Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.
Zwrócono uwagę także na to, że nieinwazyjna wentylacja mechaniczna - procedura ratująca życie, pozwalająca istotnie poprawić efektywność i obniżyć koszty leczenia chorych z przewlekłą niewydolnością oddychania w przebiegu zaostrzenia POChP, jest w praktyce zapewniana mniej niż połowie (48,5 proc.) chorych z pełnymi wskazaniami do tego typu leczenia (wobec 67,5 proc. w Europie). Metoda ta jest dostępna tylko w co piętnastym oddziale chorób płuc w Polsce. W związku z tym, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc zaapelowało do ministra zdrowia w sprawie powołania w oddziałach chorób płuc Pododdziałów Nieinwazyjnej Wentylacji Mechanicznej (PNWM) i wdrożenia Krajowego Programu Zmniejszenia Umieralności z Powodu Przewlekłych Chorób Płuc.
Polskie obchody Światowego Dnia POChP koordynuje Polskie Towarzystwo Chorób Płuc. Więcej informacji o chorobie na stronie www.pochp.eu.
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- „Tramwaj zwany pożądaniem” z Gillian Anderson i Benem Fosterem
- Warszawski Tydzień Seniora
- Osteoporoza. Profilaktyka
- Program – prewencja rentowa ZUS
- „Requiem” Verdiego z Luciano Pavarottim, nagranie z 1967 roku
- Zaburzenia wzwodu, to wcale nie jest główna przyczyna rezygnacji przez mężczyzn z seksu
- Problemy z oddawniem moczu. Nie warto zwlekać z wizytą u urologa
- Aparaty i urządzenia dla seniorów w rodzinie i młodych niedomagających
- Jest projekt listy bezpłatnych leków dla seniorów!
- Zawody Pucharu Polski Nordic Walking