System ochrony zdrowia nie jest przygotowany do zjawiska starzenia się społeczeństwa
Geriatrów jak na lekarstwo
Według prognoz GUS za 20 lat niemal co czwarty Polak przekroczy 65. rok życia. Blisko połowa z nich będzie żyła dłużej niż 75 lat. Brak geriatrów i rozwiązań systemowych to największe problemy seniorów. W rezultacie opieka nad osobami w podeszłym wieku spada na najbliższą rodzinę, która często nie jest przygotowana, by profesjonalnie zająć się chorym.
- Społeczeństwo się starzeje. W wiek wczesnej starości czyli 65+ zaczynają wchodzić roczniki powojennego wyżu demograficznego czyli urodzeni po 1948 roku. Szacuje się, że obecnie jest to około 13 proc. społeczeństwa, czyli 5 mln osób. W najbliższych latach zaobserwujemy przyspieszone tempo starzenia się populacji. Za 25 lat będzie to już około 24 proc. Polaków, czyli ponad 8,5 mln obywateli. Jednocześnie zmieni się także proporcja tej grupy. Więcej niż obecnie będzie wśród nich ludzi przechodzących do starości zaawansowanej po 75. roku życia, którą charakteryzuje ograniczenie sprawności fizycznej i umysłowej, w której to grupie większość ma dwie i więcej chorób przewlekłych. Za 25 lat będzie ich około 4 miliony. Zorganizowanie profesjonalnej opieki lekarskiej i pielęgniarsko-opiekuńczej, to wielkie wyzwanie dla menedżerów ochrony zdrowia i opieki społecznej - mówiła podczas spotkania z dziennikarzami lek. med. Milena Słoń, specjalista Chorób Wewnętrznych i Geriatrii, kierownik medyczny Care Experts.
Brakuje geriatrów
Obecnie w całej Polsce jest zaledwie pięćset miejsc na oddziałach geriatrycznych. - Mamy około 230 geriatrów. W największym województwie - mazowieckim - czynnych zawodowo jest zaledwie dziewięciu, a w wielu regionach nie ma żadnego dostępu do takiego specjalisty. Problemem jest brak ośrodków kształcących lekarzy, brak klinik geriatrycznych i rozwiązań systemowych. Ponadto rola geriatry jest nadal niedoceniana i kojarzona z opieką paliatywną - dodaje specjalistka.
Lekarka przypomniała, że geriatra to specjalista łączący wiedzę z wielu dziedzin medycyny, by skutecznie leczyć osoby w podeszłym wieku. Nie zajmuje się pojedynczym organem lub układem, ale planuje leczenie chorób współistniejących. - Dzięki znajomości wszystkich chorób i dolegliwości pacjenta, można skuteczniej go leczyć. Zadaniem geriatry jest m.in. koordynacja zaleceń innych lekarzy specjalistów, optymalizacja ilości i rodzaju leków, zalecanie leczenia wspomagającego: rehabilitacja, terapia zajęciowa, organizacja opieki domowej, wsparcie opiekunów, diagnostyka - mówiła. Geriatra zajmuje się też promowaniem zdrowia w późnym wieku. Lekarze radzą jak bezpiecznie uprawiać sport, jak zapobiegać chorobom, otępieniu itp. Dr Milena Słoń podkreśliła, że do geriatry powinni się zgłosić pacjenci po 65 roku życia, którzy są leczeni z powodu więcej niż jednej choroby, skarżą się na różnorodne dolegliwości, chcą zadbać o swoje zdrowie.
Jest wiele do zrobienia
Według Agnieszki Szpary, przewodniczącej Forum Opieki Długoterminowej Pracodawców Medycyny Prywatnej, jest wiele do zrobienia, by zapewnić osobom starszym właściwą opiekę. - Opieka społeczna finansuje głównie opiekę dla osób samotnych i z niskimi dochodami, a brakuje systemowego wsparcia dla wszystkich osób potrzebujących opieki oraz ich opiekunów - mówi Szpara. Eksperci podczas spotkania zwrócili uwagę na problem zapewnienia odpowiedniej opieki dla pacjentów w starszym wieku w ich własnym domu.
Według dr Słoń, dla osoby starszej najlepszym miejscem pobytu jest jej dom, jednak nie każda rodzina jest w stanie zapewnić taką opiekę na właściwym poziomie. Zdaniem ekspertek niezwykle ważne jest, by chory senior miał profesjonalną pomoc. - Osoba niewykwalifikowana może być pomocna w zrobieniu zakupów, ale np. w przypadku pacjenta z osteoporozą, opiekun musi wiedzieć w jaki sposób pomóc, by nie zrobić krzywdy np. w czasie wstawania z łóżka czy podczas kąpieli. W Polsce w związku z wyzwaniami demograficznymi istnieje potencjał na rynku pracy, aby zaktywizować wiele osób do pracy w roli opiekuna osoby starszej po odpowiednim przeszkoleniu - mówiła Agnieszka Szpara.
Skomentuj artykuł
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Sprawdź czy w twojej gminie będą bezpłatne szczepienia przeciw grypie
- Anti-aging. Kosmetyki opóźniające starzenie się skóry
- Nowoczesne leczenie raka. Kiedy będzie dostępne dla Polaków?
- Jak objawia się reumatoidalne zapalenie stawów?
- Choroba zwyrodnieniowa stawów to problem nawet 2 milionów Polaków
- Metody leczenia łysienia
- Czy spożywanie wapnia w postaci suplementów ma jakikolwiek sens, skoro kości kształtują się w wieku dziecięcym i dorastania?
- 44 lata razem. Jak to się robi?
- Czy warto zatrudnić pomoc domową?
generalny | 21-12-2013
Zapraszam do współrpacy wszystkich tych,którym los osób starszych nie jest obojetny e-mail:[email protected]