Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

04-01-2012

Skoro osteoporoza jest cichym złodziejem kości czy każdy powinien w pewnym wieku zrobić sobie badanie densytometryczne?

Twój Ekspert od Osteoporozy

Badanie densytometryczne jest badaniem przesiewowym, które nie obciąża zdrowotnie pacjenta ponieważ dawka promieniowania pochłaniana w czasie oznaczenia mineralnej gęstości kości jest minimalna. Nie należy się go więc obawiać. Ale najpierw wnikliwie się obserwujmy.

Prof. dr hab. nauk med.Wanda Horst-Sikorska, specjalista chorób wewnętrznych   Prof. dr hab. nauk med.Wanda Horst-Sikorska, specjalista chorób wewnętrznych

Objawy, sygnalizujące zagrożenie osteoporozą, to kurczenie się sylwetki, zmiany w sylwetce (trudność lub niemożność wyprostowania się), bóle krzyża w ciągu dnia. Warto podkreślić, że nie ma żadnego „naturalnego” tempa kurczenia się człowieka – w żadnym wieku. Nie jesteśmy na to skazani.

Jeśli zaobserwujemy u siebie takie objawy, czas na wizytę u lekarza, który skieruje nas na badania, choć w pewnych przypadkach do rozpoznania osteoporozy badanie to nie jest niezbędne. Z drugiej strony jej wynik jest przydatny do oceny wyników leczenia. W wątpliwych sytuacjach klinicznych decyzja o leczeniu jest podejmowana w oparciu o wynik BMD (z ang. bone mineral density - mineralna gęstość kości). Badanie zleca wówczas jednak lekarz, który je interpretuje. Należy pamiętać , że lekarz może opierać się na wynikach  badań wykonanych  z odcinka kości udowej lub trzonów kręgowych. Badania z palca, rzepki , ręki, mają zdecydowanie mniejszą wartość.

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012