Upośledzenie słuchu
Słuch jest bardzo ważnym zmysłem, umożliwiającym człowiekowi życie w społeczności. Wielu specjalistów zajmujących się rehabilitacją ludzi niesłyszących uważa, że głuchota izoluje człowieka od społeczeństwa i świata bardziej, niż utrata wzroku.
Zaburzenia i trwałe uszkodzenia słuchu mogą być skutkiem różnych chorób i urazów.
Odbiór bodźców dźwiękowych dokonuje się poprzez cały system struktur, tworzących aparat słuchowy.
Bodźce akustyczne to drgania powietrza, tworzące falę dźwiękową. Fala dźwiękowa przechodzi przez przewód słuchowy zewnętrzny i wprawia w drganie błonę bębenkową. Błona bębenkowa przekazuje te drgania na tak zwane kosteczki słuchowe, znajdujące się w uchu środkowym, a te z kolei pobudzają do drgań błonę okienka owalnego w uchu wewnętrznym. Błona okienka owalnego uwypuklając się pod wpływem udzielonych drgań uwypukla się do przedsionka, podwyższając ciśnienie znajdującego się tam płynu - perylimfy. Ten wzrost ciśnienia prowadzi do uwypuklenia błony okienka okrągłego i ruchów błony podstawnej, które naciskają na komórki włoskowe narządu Cortiego i pobudzają nerw słuchowy.
Przebywszy tę skomplikowaną drogę bodziec akustyczny zostaje przetworzony w impuls elektryczny, który - poprzez nerw słuchowy - dociera do mózgu. Tam bodźce słuchowe układają się w całość, dając miłe lub przykre wrażenia, w zależności od częstotliwości i głośności (natężenia) dźwięku, który słyszymy.
Widząc, jak złożona jest konstrukcja ucha, możemy uzmysłowić sobie, w ilu miejscach może dojść do zaburzeń lub uszkodzeń, które upośledzą słuch. Rzeczywiście, przyczyn niedosłuchu i głuchoty jest wiele, począwszy od łatwo usuwalnego zatkania przewodu słuchowego zewnętrznego woskowiną, poddające się leczeniu zapalenie błony bębenkowej, po uszkodzenie nerwu słuchowego.
Wśród różnych przyczyn upośledzających słuch wymieniane jest starzenie się organizmu. Nikogo nie dziwi, że wśród ludzi starych jest wiele osób niedosłyszących.
Głuchota starcza jest skutkiem fizjologicznych procesów starzenia się. Zaczynają się one już w młodości, po 20-tym roku życia. Stopniowo zawęża nam się zakres częstotliwości dźwięków, które słyszymy. Najpierw przestajemy słyszeć dźwięki wysokie. Dobrze słyszymy dźwięki o niższej częstotliwości. Odbiór bardzo niskich dźwięków pogarsza się po 50-tym roku życia. U niektórych osób po 60-tce zdarza już ciężkie uszkodzenie słuchu. Są też seniorzy w wieku bardzo podeszłym, nawet dziewięćdziesięcioletni, którzy mają dobry słuch.