Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu, to nie rzadkość
Broń się przed kleszczami!
Wbrew powszechnej opinii, kleszcze atakują nie tylko w lasach. Również z parku, na łące, ba - z własnego ogródka można przynieść do domu tego pasożyta z gromady pajęczaków, który przenosi pierwotniaki, bakterie i wirusy. Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to poważne choroby, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Jak się przed nimi bronić?
30-40 lat temu o zagrożeniu kleszczami nie słyszał w Polsce nikt. Dekadę temu kleszcze panoszyły się głównie w lasach. Dziś można je spotkać praktycznie wszędzie tam, gdzie jest trawa i drzewa. Powód? Znaczne ocieplenie klimatu, przejawiające się również w zanikaniu przejściowych pór roku. Nie pomagają nawet mroźne zimy – mrozy, choć dokuczliwe dla ludzi, trwają zbyt krótko a średnia roczna temperatura się ciągle podnosi. Wydłuża się czas żerowania kleszczy. O ile dwadzieścia lat temu ich wysyp trwał od kwietnia do października, teraz żerują od marca nawet do listopada.
Sezon na na kleszcze
Najbardziej powszechnie w Polsce występuje kleszcz pospolity - szczyty aktywności przypadają na okres od maja do połowy czerwca oraz na wrzesień. W Polsce północno-wschodniej (Mazury i Podlasie) często występuje kleszcz łąkowy, którego szczególnie wysoką aktywność obserwuje się od połowy marca do połowy czerwca oraz od połowy sierpnia do końca listopada.
Kleszcze, kryjące się przede wszystkim w poszyciu lasu lub w zaroślach, umiejscawiają się tak, by przemieścić się na nogi lub ramiona człowieka. Dlatego pierwszą, podstawową linią obrony, jest odpowiedni strój, zwłaszcza gdy wybieramy się do lasu: długie spodnie i koszula/bluzka z długim rękawem. Sprawdza się również nakrycie głowy, które osłania szyję. To nie chroni całkowicie przed atakiem kleszcza, ale zmniejsza jego prawdopodobieństwo.
Kleszcze wyczuwają zbliżającego się żywiciela po zapachu, temperaturze ciała i wydychanym dwutlenku węgla. Dwóch ostatnich oznak naszej obecności nie możemy zmienić, ale zapach – tak. W aptekach są dostępne środki przeciwkleszczowe (działają też zwykle na komary i inne gryzące owady). Jednym z najskuteczniejszych jest preparat Mugga, dostępny w aptekach, w formie sprayu, mleczka lub roll-on. Ten preparat polecany jest osobom wyjeżdżającym w tropiki, ale działa też – nawet do 8 godzin – przeciw kleszczom!
Kleszcz, jeśli przemieści się na człowieka, wkłuwa się przede wszystkim w miejsca pokryte cienką skórą i dobrze ukrwione – pachwiny, dół podkolanowy, pępek, miejsca za uszami. To, co możemy zrobić, by uchronić się przed konsekwencjami ataku kleszcza, to po powrocie z wypoczynku na łonie natury dokładnie oglądnąć ciało, szczególnie te newralgiczne miejsca. Im wcześniej kleszcza wyjmiemy, tym lepiej.
Skomentuj artykuł
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Jak operacje gruczołu krokowego wpływają na życie seksualne?
- Zgaga. Przyczyny i leczenie.
- Czy dieta i ruch mogą być pomocne w leczeniu bólu i sztywnienia stawów?
- Śladami Woody'ego Allena w Barcelonie
- Pieniądze z opieki społecznej i gminy
- Co robić, by biust po 50-tce dobrze się prezentował?
- Raport o życiu seksualnym Polaków 2011
- Mezoterapia igłowa, depilacja laserowa brody i górnej wargi, botox, peeling chemiczny, mikrodermabrazja
- Anti-aging. Jak opóźniać po 45. roku życia wpływ starzenia się na organizm?
- W Polsce seniorzy są chorzy i samotni
stars | 14-06-2012
Dwa lata temu z powodu cholernego kleszcza zmarł mój znajomy. Miał 33 lata. Nawet nie wiedział że ma kleszcza, bo był ukryty na głowie. Dopiero gdy pojawiły się objawy typowe dla zapalenia mózgu zaczął się leczyć i okazało się, że to odkleszczowe. Z kolei, znajomy, który biegał po parku na Kabatach, i to tylko po wytyczonych ścieżkachna koszulce znalał 6 kleszczy. Uważajmy. Oglądajmy się po każdym spacerze.