Ze słońca można korzystać, ale racjonalnie
Jak zapobiegać fotostarzeniu się skóry i posłonecznym chorobom
Słońce oddziałuje na naszą skórę o każdej porze roku i wszędzie, również w mieście. Promienie słońca przenikają przez szyby i chmury. Dlatego kosmetyki z filtrami ochronnymi należy stosować przez cały rok.
Słońce ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Jest źródłem zdrowia, dostarcza energii, promienie słoneczne stymulują metabolizm, dzięki nim ośrodkowy układ nerwowy działa sprawnie. Promieniowanie ultrafioletowe zwiększa produkcję witaminy D, która jest niezbędna do dobrego stanu kości, dlatego słońce jest niezastąpione w profilaktyce osteoporozy.
Witamina D odgrywa też dużą rolę w walce z rakiem piersi, prostaty i okrężnicy. Jednak by słońce przynosiło zdrowie, a nie szkodziło – trzeba z kąpieli słonecznych korzystać w sposób umiarkowany i roztropny.
Promieniowanie ultrafioletowe jest podzielone na dwa zakresy: promienie UVB, obejmują długość 290-320 nm, promienie UVA – 320-400 nm.
Krótsze fale UVB mają większą energię, penetrują zewnętrzne warstwy skóry i przez wiele lat uważane były za główną przyczynę uszkodzeń skóry, m.in. za oparzenia słoneczne, starzenie się skóry, a także jej nowotwory. W ostatnich latach udowodniono jednak, że również promienie UVA niekorzystnie oddziałują na skórę.
Z najsilniejszym promieniowaniem mamy do czynienia latem w godzinach południowych, ale w górach zimą jest ono w tym samym czasie równie duże.
Na czym polega fotostarzenie się skóry
Długie przebywanie na słońcu lub korzystanie z solarium powoduje fotostarzenie się skóry. Oczywiście fotostarzenie się skóry jest w pewnym zakresie procesem naturalnym, ale o ile zmiany w skórze poddanej umiarkowanej ekspozycji na promienie słoneczne zachodzą stopniowo i w późniejszym wieku, o tyle w skórze poddanej regularnej i intensywnej ekspozycji zmiany zachodzą znacznie wcześniej i skóra 40-latka może być w kondycji skóry osoby 70-letniej. Może być szorstka, sucha, małoelastyczna, poorana głębokimi zmarszczkami.
Nie tylko estetyczny aspekt jest jednak istotny. Ważniejsze są zmiany, mogące prowadzić do stanów chorobowych: zaburzenia rogowacenia i pigmentacji (przednowotworowe), teleangiektazje związane z posłonecznym zniszczeniem naczyń krwionośnych, przerost gruczołów łojowych i elastora. Elastora bez szkodliwego działania słońca nie występuje nawet u osób w podeszłym wieku. Istotą elastory jest zwiększenie liczby nieprawidłowo zbudowanych komórek i włókien elastyny, które tworzą patologiczne masy amorficznego materiału w postaci grudek i guzków gromadzących się w skórze właściwej.
Kolejnym posłonecznym problemem są przebarwienia skóry, spowodowane zaburzeniem działania komórek, które odpowiadają za produkcję melaniny, regulującej zabarwienie skóry. Plamy i przebarwienia pojawiają się głównie w miejscach szczególnie narażonych na operowanie słońca, czyli na twarzy, dłoniach i dekolcie. W naskórku zachodzą zmiany rozkładu barwnika, piegi i plamy – większe lub mniejsze – wiążą się z przerostem lub zanikiem naskórka i odkładaniem się pofragmentowanych włókien elastycznych.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: anti-aging, antiage, choroby, choroby wieku dojrzałego, dobry wygląd, osteoporoza profilaktyka, Pękające naczynia krwionośne tzw. pajączki, profilaktyka chorób wieku dojrzałego, skóra, wiek dojrzały, witamina D3Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Trzeba oszczędzać pieniądze za młodu, by na starość mieć za co żyć
- W zimowym sezonie 2012/2013 najwięcej osób choruje na grypę w pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i małopolskim
- Naturalne antydepresanty
- Bezpłatnie szkolenie m.in. w zakresie coachingu i webkomunikacji dla społeczników 50+ w Małopolsce
- Julie i Julia. Komedia nad garnkami
- Co może grozić choremu, który nie podda się operacyjnemu usunięciu żylaków ?
- Wyniki konkursu fotograficznego "Wielkanoc w obiektywie"
- Choroba zwyrodnieniowa stawów to problem nawet 2 milionów Polaków
- Portal Superstarsi.pl walczy o statuetkę Webstar
- Mężczyzna po 40-tce i jego ubiór
stars | 21-07-2012