Osteoporoza. Rehabilitacja i ćwiczenia
Jak dbać o szkielet? Pomoże sport!
Nazywana cichym złodziejem kości dotyka około 3-5 milionów Polaków. Chętniej wybiera kobiety. Szacuje się, że co trzecia pani w okresie pomenopauzalnym będzie musiała zmierzyć się z osteoporozą. Na szczęście, można być sprawnym z tym schorzeniem. Pamiętając o właściwej diecie, należy zadbać o codziennych ruch.
- Osteoporoza długo nie daje o sobie znać. Samo obniżanie gęstości kości nie powoduje dolegliwości bólowych. U osób, które nie wykonują zalecanych badań densytometrycznych, pierwszym objawem osteoporozy może być dopiero wystąpienie złamania. Częstym objawem złamania jest ból kręgosłupa (przeważnie w okolicy piersiowej lub lędźwiowej). Dlatego najlepiej zapobiegać chorobie, ale nawet przy rozpoznanej osteoporozie możemy podjąć skuteczne działania zapobiegające jej postępowi. Należy wykonywać regularne badania kontrolne (densytometria), stosować dietę bogatą w wapń, uprawiać regularny ruch, który zwiększa sprawność ruchową i w razie konieczności, stosować zalecone przez lekarza leki - mówi Marcin Baranowski, dyrektor ds. rehabilitacji MEDI-system.
Osteoporoza: ćwiczenia na mocny szkielet
Osteoporoza pierwotna jest naturalnym procesem „słabnięcia” kości, jeśli więc już w młodości będziemy dbać o silny szkielet, proces osteoporozy nie będzie tak groźny.
Najlepszym sposobem na budowanie silnych kości jest dieta oraz ćwiczenia. - U osób młodych lub nawet tych starszych, ale zdrowych, każda forma ruchu jest wskazana. Z punktu widzenia profilaktyki osteoporozy, najlepsze będą te dyscypliny, które wzmacniają siłę mięśniową oraz koordynację, np. gry zespołowe, sporty walki, lekka atletyka, taniec itp. U osób z rozpoznaną osteoporozą sprawa jest nieco trudniejsza. U osoby sprawnej, nawet zaawansowanej wiekowo i nawet ze znaczną osteoporozą, nadal możemy zalecać pewne ogólnokondycyjne formy ruchu z zastrzeżeniem, żeby eliminować ryzyko upadku oraz nie wykonywać ćwiczeń z oporem (ciężarki). Polecam w takiej sytuacji spacery, nawet intensywniejsze marsze, nordic walking, tai chi, gimnastykę w wodzie - mówi Baranowski.
Samodzielne uprawianie ćwiczeń jest u takich osób obarczone ryzykiem, gdyż nie tylko dobór rodzaju ćwiczenia ale i nieprawidłowy sposób jego wykonania może grozić złamaniem, dlatego należy poprosić o pomoc fizjoterapeutę, który wskaże konkretne ćwiczenia i pokaże jak je wykonywać.
Na pewno odradza się wszelkie sporty, które mogą powodować urazy, np. jazda konna, jazda na nartach, na łyżwach.
U osób, u których wystąpiło już złamanie należy podjąć leczenie wg zaleceń lekarza i tylko lekarz może zadecydować o ewentualnym usprawnianiu ruchowym.
- Przy złamaniach osteoporotycznych, ważne jest możliwie szybkie aktywizowanie pacjentów. W początkowej fazie leczenia nieuniknione jest zastosowanie unieruchomienia, ale powinno być ono ograniczone do minimum. W przeciwnym razie pacjent może być narażony na znaczną utratę sprawności oraz wystąpienie powikłań związanych z unieruchomieniem np. schorzeń układu oddechowego czy krążenia - mówi.
Osteoporoza: kiedy konieczna jest rehabilitacja
Niezwykle istotną rolę w procesie leczenia osteoporozy odgrywa rehabilitacja. Zarówno jako forma profilaktyki złamań u osób z rozpoznaną osteoporozą jak i po wystąpieniu złamania. - Ćwiczenia z fizjoterapeutą powinny obejmować między innymi wzmocnienie mięśni grzbietu, naukę prawidłowej postawy ciała czy ćwiczenia zwiększające ogólną sprawność, np. szybkie i długie marsze, pilates oraz nordic walking. Intensywność ćwiczeń musi być dostosowana do ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Jeśli nie ma przeciwwskazań, można ćwiczyć nawet codziennie – mówi Marcin Baranowski.
Oprócz fizjoterapii, zaleca się dbanie o kondycję fizyczną każdego dnia we własnym zakresie. - Przerwanie ćwiczeń będzie jednoznaczne z powrotem do stanu wyjściowego. Od tego, ile wysiłku włożymy w rehabilitację i aktywności ruchowe, zależeć będzie stan naszych kości - dodaje ekspert.
Jako istotny element wspomagający leczenie ruchem można stosować zabiegi fizykalne np. elektroterapię czy terapię polem magnetycznym. Wpływają one dodatkowo na szybsze gojenie się kości i tkanek po urazach. Fizykoterapia musi być jednak zlecana i wykonywana przez lekarza lub fizjoterapeutę, gdyż należy nie u każdego można ja stosować.
Osteoporoza: profilaktyka
W zapobieganiu osteoporozie jak i w redukcji ryzyka złamań osteoporotycznych należy unikać upadków. Nie należy również wykonywać gwałtownych ruchów skrętnych, ograniczyć dźwiganie ciężkich przedmiotów. U osób mniej sprawnych, starszych ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo w domu. Warto dostosować pomieszczenia, łatwiej było z nich korzystać. - W łazience warto zamontować prysznic zamiast wanny,uchwyty, usunąć przedmioty, o które można się potknąć (dywaniki, kable), ewentualne używać laski, kuli czy balkonika jako pomocy w chodzeniu. Schody w domu powinny mieć poręcz - dodaje.
Ćwiczenia do wykonywania w domu dla chorych na osteoporozę:
- Leżąc na plecach zginamy kolana, następnie unosimy głowę wraz z barkami i naciskamy rękoma na kolana. Nacisk powinien trwać 2-3 sekundy.Należy wykonać 5 – 7 powtórzeń.
- Leżąc na plecach z rękoma zgiętymi w łokciach – dłonie splecione pod głową, należy delikatnie najpierw wcisnąć odcinek lędźwiowy kręgosłupa w podłogę i utrzymując napięcie następnie nacisnąć łokciami i głową w podłogę. Nacisk powinien trwać 2 -3 sekundy.Należy wykonać 8 – 10 powtórzeń.
- Warto też rozciągać się za pomocą gum gimnastycznych lub taśm.
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Temperowanie czekolady
- Siłownia. Miejsce dla każdego, ale trzeba zachować rozsądek
- Do 22 grudnia 2012 r. składamy odwołania do ZUS, do 22 lutego 2013 r. - do sądu
- Konkurs fotograficzny "Piłka jest okrągła"
- Na jakiej podstawie lekarz diagnozuje lub wyklucza chorobę reumatyczną u pacjenta?
- Fiołek afrykański, czyli sępolia fiołkowa
- Co każdy pacjent o badaniach laboratoryjnych wiedzieć powinien
- Nadciśnienie tętnicze. Badania i leczenie
- National Theatre Live zaprasza ponownie
- Wiek dojrzały może inspirować