Sauna, jacuzzi. Jak z nich prawidłowo korzystać?
Relaks na całego, ale nie dla wszystkich!
Zanim skorzysta się z dobrodziejstw takich jak bicze wodne, jacuzzi czy sauna fińska, należy mieć pewność, że nam nie zaszkodzą i zapytać o to swojego lekarza. Niektórym sauna wręcz może zaszkodzić np. tym, którzy mają pękające naczynka krwionośne czy podwyższone ciśnienie.
- Jeśli nie ma przeciwwskazań, z sauny trzeba korzystać tak, aby nie obciążać organizmu. Najpierw powinniśmy poćwiczyć, popływać w wodzie, potem odpocząć i dopiero po kilkunastominutowym odpoczynku i wymyciu się skorzystać z sauny np. fińskiej. Oczywiście można też iść do sauny w dniu, w którym w ogóle nie ćwiczymy po prostu dla relaksu - tłumaczymgrwychowania fizycznego, trener pływania, fitnessu, Katarzyna Michalik.
W saunie należy kontrolować czas i spokojny oddech. W saunie można być do tzw. bezpiecznej granicy komfortu, która dla każdego jest inna. Może to być 5 minut albo 10, czasem 12 minut.Po wyjściu z sauny idziemy pod zimny prysznic albo zanurzamy się w studzience z wodą. Zanurzając się, zaczynamy od stóp, stopniowo aż do pełnego zanurzenia ciała. – Sauna intensywnie oddziałuje na organizm. Najpierw poddany jest bardzo wysokiej temperaturze, a potem bardzo niskiej. Schładzanie trzeba wykonać stopniowo, a odpoczynek powinien trwać tyle samo minut, ile byliśmy w saunie. Jeśli byliśmy 5 minut w saunie – odpoczywamy 5 minut, oddychając spokojnie aż reakcja naczyń krwionośnych, którą czujemy w postaci mrowienia i czasem czegoś w rodzaju „marmurku” na skórze, uspokoi się. Kiedy nie jesteśmy bardzo zmęczeni, możemy wejść jeszcze raz do sauny i powtórzyć cały cykl - mówi Katarzyna Michalik.Dodaje, że jeśli ktoś nie stosuje się do powyższych zasad, pobyt w saunie nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków, nie zregeneruje organizmu.
Uwaga! Trenerka Katarzyna Michalik przestrzega przed stosowaniem zbyt wielu zabiegów naraz. Bicze wodne, sauna, gimnastyka - jedne po drugich - zamiast wspomóc organizm, obciążają go.
* Katarzyna Michalik – mgr wychowania fizycznego, trener pływania, fitnessu, Koordynator Klubu Wellness w Parku Wodnym w Krakowie, zajmuje się od 20 lat aspektami ćwiczeń prozdrowotnych, autorka trzyetapowego programu treningowego między innymi dla seniorów.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: Jak zmniejszyć stres, nadciśnienie tętnicze, Pękające naczynia krwionośne tzw. pajączki, pielęgnacja ciała, skóra, sport i rekreacjaPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Depilacja w dojrzałym wieku nieodzowna dla kobiet i mężczyzn
- Recepta na talię
- Drugie życie we dwoje
- Kiedy wybrać pieluchomajtki, a kiedy majtki chłonne?
- Renta dożywotnia za mieszkanie
- III edycja Laboratorium Designu i Sztuki
- Moda 2012. Mężczyźni 60+
Hadi | 07-09-2021