Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

13-10-2015

Na skok spadochronowy nigdy nie jest za późno!

We dwójkę raźniej

Do skoku tandemowego wcale nie trzeba posiadać specjalnego przygotowania – wystarczy tylko odwaga, którą należy w sobie zebrać, aby wykonać ten najważniejszy krok w przestworzach. Nie trzeba brać udziału w czasochłonnych szkoleniach, nie trzeba poddawać się badaniom lekarskim i nie trzeba mieć też żelaznej kondycji. To powoduje, że to rozrywka dostępna dla niemalże każdego. Najstarszy uczestnik skoków tandemowych w Polsce miał 82 lata!

Do skoku tandemowego wcale nie trzeba posiadać specjalnego przygotowania – wystarczy tylko odwaga, którą należy w sobie zebrać, aby wykonać ten najważniejszy krok w przestworzach.     Do skoku tandemowego wcale nie trzeba posiadać specjalnego przygotowania – wystarczy tylko odwaga, którą należy w sobie zebrać, aby wykonać ten najważniejszy krok w przestworzach.

Jak przebiegają skoki tandemowe?

Skoki tandemowe, jak ich nazwa wskazuje, odbywają się w dwójkę – udział bierze pasażer, który nie musi posiadać odpowiedniego doświadczenia, a także wykwalifikowany pilot, którym na ogół jest instruktor spadochroniarstwa mający na swoim koncie tysiące wykonanych już skoków. Uczestnicy są spięci specjalną uprzężą, a na plecach pilota znajduje się spadochron i automat stworzone do takich skoków – to powoduje, że to naprawdę bardzo bezpieczna rozrywka.

 

Podobnie jak zwykłe skoki spadochronowe, także te w tandemie odbywają się z podobnej wysokości – to 3000 metrów lub 4000 metrów. Wysokość skoku jest tutaj kluczowa, ponieważ to od niej zależy czas swobodnego spadania. To okres liczony od momentu wyskoku aż do otwarcia czaszy spadochronu na odpowiednim pułapie – dla 3000 metrów to około 30 sekund, natomiast dla 4000 metrów to średnio 60 sekund spadania w kierunku ziemi z prędkością rzędu 200 kilometrów na godzinę. Emocji towarzyszących temu wydarzeniu nie można opisać – trzeba to po prostu przeżyć. Po otwarciu spadochronu następuje już spokojniejsze opadanie aż do miękkiego lądowania.

 

Co ważne, skok może być także zarejestrowany – wtedy skacze dodatkowy skoczek-kamerzysta, który nagrywa kamerą umieszczoną na swoim kasku ten niezwykły wyczyn. Chociaż jest to usługa dodatkowo płatna, to jednak warto się na nią zdecydować, aby mieć wspaniałą pamiątkę.

 

Kto może wziąć udział?

Jak było już wspomniane, skoki tandemowe są przeznaczone niemalże dla każdego i nie wymagają specjalnych przygotowań. Skaczą młodsi i starsi, kobiety i mężczyźni, także osoby niepełnosprawne. Wśród głównych przeciwwskazań do skoku znajdują się: ostra niewydolność układu oddechowego i krwionośnego, epilepsja, chroniczna łamliwość kości, niestabilność kręgosłupa. Także należy mieć maksimum do 100-120 kilogramów i co najmniej 120 centymetrów wzrostu, co ma związek z ograniczeniami sprzętowymi.

 

Ile to kosztuje?

Koszt skoku tandemowego wcale nie jest zaporowo wysoki – ceny rozpoczynają się już od około 500 złotych za skok z wysokości 3000 metrów i od około 700 złotych za skok z 4000 metrów. Dodatkowa usługa wideorejestracji skoku to wydatek rzędu 250 złotych. Warto też polować na promocje, dzięki którym można zapłacić jeszcze mniej.

 

Na wyjątkowo emocjonujące skoki tandemowe zaprasza Ośrodek Szkolenia Lotniczego „Skydive”. Organizuje on skoki w swojej bazie w Kruszynie pod Włocławkiem, a także w Gliwicach, Przasnyszu oraz w Pruszczu Gdańskim. 

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012