Ocena:
(głosy: 4)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

25-09-2012

Ponowne kwitnienie azalii

Pąki przekwitły i co dalej?

Aby azalia co roku kwitła, trzeba o to od początku jej posiadania zabiegać, m.in. odpowiednio o nią dbając. Azalia czasem  kwitnie nawet przez kilkanaście lat. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego rosną azalie japońskie, które kwitną dwadzieścia lat! Natomiast azalie indyjskie krzewiaste mogą rodzić kwiaty nawet przez czterdzieści lat.

Azalie potrafią kwitnąć przez kilkanaście lat, ale od początku należy z nimi właściwie postępować.    Azalie potrafią kwitnąć przez kilkanaście lat, ale od początku należy z nimi właściwie postępować.

To właśnie z Ogrodu Botanicznego UJ,  pochodzą rośliny hodowane do zdobienia w okresie Świąt Wielkanocnych Grobu Pańskiego w Kaplicy na Wawelu. To obyczaj sięgający pierwszych lat powojennych.

 

Pąki przekwitły i co dalej?

Wszystkie azalie indyjskie czy japońskie przekwitają, kwiaty ich opadają. - Czasem się zdarza, że zaraz zaczynają wiązać nasiona, więc te nasienniki musimy obrywać na bieżąco, co jest bardzo ważne. Nie wyrwane nasienniki osłabiają następne kwitnienie, bo roślina niepotrzebnie zacznie wytwarzać nasiona – mówi mgr inż. Maria Uzarowicz, ogrodnik Ogrodu Botanicznego UJ. - Oczyszczanie azalii tj. usuwanie przekwitłych kwiatów i zbieranie ich, to zabieg podstawowy. Nie wolno dopuszczać do tworzenia się nasienników, dlatego trzeba też wyłamywać ze środka kwiatka patyczek - podkreśla specjalistka.

Przy długim dniu, azalia nie będzie kwitła, dlatego trzeba dać jej odpocząć. W  okresie spoczynku inicjują się pąki na przyszły rok. Kiedy  roślina jest już wyeksploatowana, wytwarza dużo pędów, które są wiotkie i wtedy dajemy  jej odetchnąć.  Od maja do lipca możemy ją formować – np. przycinać pędy, wyprowadzić jeden wyższy, silny pęd, obciąć pozostałe i stworzyć kształt kuli.  Azalię na wiosnę wynosimy do ogrodu lub na balkon, ale do półcienistego miejsca. Możemy wtedy zmienić roślinie podłoże (można je kupić w ogrodnicznym sklepie), najczęściej, to robimy od sierpnia do września.

 

Czego nie lubi azalia?

- Przede wszystkim kwiat nie lubi przeciągów -  nie wolno otwierać okna, kiedy na parapecie stoi roślina. Kiedy wietrzymy pomieszczenie musimy doniczkę   przestawić w bezpieczne miejsce, przy czym stawiając ją z powrotem musimy uważać, aby postawić ją dokładnie w tej samej pozycji. Chodzi o to, aby azalia miała dokładnie tyle samo światła, co przed przestawieniem (nie wolno jej przekręcać w stosunku do promieni świetlnych), ponieważ kwitnąca może zrzucić przedwcześnie kwiaty.

Ponieważ azalia nie lubi być zalewana wodą, dobrze jest przełożyć ją z doniczki plastikowej, w której kupiliśmy roślinę do donicy ceramicznej. W donicy ceramicznej, korzenie szybciej przesychają.

Przed przełożeniem kwiatu, trzeba donicę ceramiczną zanurzyć w pojemniku z wodą, by naczynie nie zabierało wody roślinie, podpowiada specjalistka.

 

* Maria Uzarowicz - mgr inż. ogrodnik, specjalistka naukowo-techniczna Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012