Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

26-04-2012

Źródło zdrowia człowieka. Słońce

Jak korzystać ze słońca, nie szkodząc sobie?

Słońce oddziałuje na naszą skórę o każdej porze roku i wszędzie również w mieście, jesteśmy poddani promieniowaniu słonecznemu. Ba, promienie słońca przenikają przez szyby i chmury! Dlatego kosmetyki z filtrami ochronnymi należy stosować przez cały rok. W sezonie wiosenno-letnim należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z kąpieli słonecznych.

Kąpiele słoneczne w ruchu są dużo zdrowsze niż leżenie plackiem. Ale i do nich trzeba przygotować ciało!   Kąpiele słoneczne w ruchu są dużo zdrowsze niż leżenie plackiem. Ale i do nich trzeba przygotować ciało!

Słońce jest źródłem zdrowia człowieka, dostarcza energii, promienie słoneczne stymulują metabolizm, dzięki nim ośrodkowy układ nerwowy działa sprawnie. Promieniowanie ultrafioletowe zwiększa produkcję witaminy D, która jest niezbędna do dobrego stanu kości, dlatego słońce jest niezastąpione w profilaktyce osteoporozy. Witamina D odgrywa też dużą rolę w walce z rakiem piersi, prostaty i okrężnicy. Jednak by słońce przynosiło zdrowie, a nie szkodziło – trzeba z kąpieli słonecznych korzystać w sposób roztropny.

 

Szkodzą i promienia UVB, i UVA

 

Promieniowanie ultrafioletowe jest podzielone na dwa zakresy: promienie UVB, obejmują długość 290-320 nm, promienie UVA – 320-400 nm.

Krótsze fale UVB mają większą energię, penetrują zewnętrzne warstwy skóry i przez wiele lat uważane były za główną przyczynę uszkodzeń skóry, m.in. za oparzenia słoneczne, starzenie się skóry, a także jej nowotwory. W ostatnich latach udowodniono jednak, że również promienie UVA niekorzystnie oddziałują na skórę.

Z najsilniejszym promieniowaniem mamy do czynienia latem w godzinach południowych, ale w górach zimą jest ono w tym samym czasie równie duże.

 

Fotostarzenie się skóry

 

Długie przebywanie na słońcu oraz wizyty w solarium powodują fotostarzenie się skóry. Jest ono w pewnym zakresie procesem naturalnym, ale o ile zmiany w  skórze poddanej umiarkowanej ekspozycji na promienie słoneczne zachodzą stopniowo, i w późniejszym wieku, o tyle w skórze poddanej regularnej i intensywnej ekspozycji zmiany zachodzą znacznie wcześniej, skóra 40-latka może być w kondycji skóry osoby 70-letniej: szorstka, sucha, małoelastyczna, poorana głębokimi zmarszczkami.

Nie tylko estetyczny aspekt jest istotny, ważniejsze są zmiany, mogące powodować stany chorobowe takie, jak: zaburzenia rogowacenia i pigmentacji (przednowotworowe), teleangiektazje związane z posłonecznym zniszczeniem naczyń krwionośnych, przerost gruczołów łojowych i elastora. Istotą elastory jest zwiększenie liczby nieprawidłowo zbudowanych komórek i włókien elastyny, które tworzą patologiczne masy amorficznego materiału w postaci grudek i guzków gromadzących się w skórze właściwej.

Kolejnym problemem są przebarwienia skóry, spowodowane zaburzeniem działania komórek, które odpowiadają za produkcję melaniny, regulującej zabarwienie skóry. Plamy i przebarwienia pojawiają się głównie w miejscach szczególnie narażonych na operowanie słońca, czyli na twarzy, dłoniach i dekolcie. W naskórku zachodzą zmiany rozkładu barwnika, piegi i plamy – większe lub mniejsze – wiążą się z przerostem lub zanikiem naskórka i odkładaniem się pofragmentowanych włókien elastycznych.

 

Strona: 1 2 3
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Skomentuj artykuł

  • stars | 06-05-2012

    Kremy z filtrami to podstawa. Mi od razu wyskakują plamy gdy zapomnę o posmarowaniu twarzy!
    Moja znajoma, która unika słońca jak ognia ma dziś piękną, jędrną skórę.
  • szkrabka | 21-09-2012

    Bez słońca nie ma życia, ginie gdzieś wszelka radość. Kocham te ciepłe promyki.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012