Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

26-04-2012

Źródło zdrowia człowieka. Słońce

Jak korzystać ze słońca, nie szkodząc sobie?

Słońce oddziałuje na naszą skórę o każdej porze roku i wszędzie również w mieście, jesteśmy poddani promieniowaniu słonecznemu. Ba, promienie słońca przenikają przez szyby i chmury! Dlatego kosmetyki z filtrami ochronnymi należy stosować przez cały rok. W sezonie wiosenno-letnim należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z kąpieli słonecznych.

Kąpiele słoneczne w ruchu są dużo zdrowsze niż leżenie plackiem. Ale i do nich trzeba przygotować ciało!   Kąpiele słoneczne w ruchu są dużo zdrowsze niż leżenie plackiem. Ale i do nich trzeba przygotować ciało!

Żeby wolne rodniki nie szalały

 

Zbyt duże promieniowanie UV zwiększa również ilość wolnych rodników, które negatywnie wpływają na skórę. Nie tylko przyspieszają starzenie się skóry, ale też niszczą – pośrednio – włókna kolagenowe, a nawet atakują DNA. Najlepszym sposobem na walkę z wolnymi rodnikami jest jedzenie jak największej ilości warzyw i owoców, bogatych w witaminy A, E i C. Specjaliści podkreślają, że zwłaszcza witamina C ma olbrzymie znaczenie dla odtwarzania prawidłowych włókien kolagenu. Dobroczynne działanie dla skóry mają też nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Najgroźniejszym schorzeniem skóry, spowodowanym promieniowaniem UV są oczywiście nowotwory. Oparzenia skóry zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka, bo promieniowanie niszczy materiał genetyczny – to z kolei powoduje, że komórki obumierają. Drobne uszkodzenia mogą przyczynić się do powstania nowotworu. Oparzenia słoneczne z dzieciństwa zwiększają ryzyko raka już w wieku dojrzałym.

 

Moc w filtrach i antyoksydantach

 

Profilaktyka czerniaka polega na samodzielnej kontroli stanu skóry  kilka razy w roku (trzeba obserwować wszystkie zmiany na skórze, zwłaszcza te o nieregularnym charakterze lub zwiększające się w widoczny sposób) i zabezpieczaniu skóry przed promieniowaniem dzięki stosowaniu preparatów ochronnych z filtrami UV – muszą być one odpowiednio dobrane do rodzaju skóry, karnacji, czyli tzw. fototypu.

Filtry chemiczne pochłaniają szkodliwe promienie i neutralizują wolne rodniki. Chronią one również przed promieniami UVB. W kosmetykach są również zawarte filtry fizyczne, np. tlenek cynku czy tlenek tytanu. Oba działają na zasadzie rozpraszania promieni UV i zabezpieczają głównie przed promieniowaniem UVA. Przebywając na plaży, warto chronić również włosy (i skórę głowy) najlepiej spryskując je specjalnym preparatem z filtrami.

W tej chwili producenci kosmetyków stosują ujednolicone oznaczenia na opakowaniach, podając wysokość filtrów w SPF (Sun Protection Factor). Niska ochrona to SPF 6 i 10. Średnia ochrona to SPF 15, 20 i 25. Wysoka ochrona to SPF 30 i 50, zaś bardzo wysoka ochrona (SPF 50+) oznacza pomiar SPF powyżej 60.

Pełną ochronę przeciwsłoneczną zapewniają nutrikosmetyki (stosuje się je razem z kosmetykami!), zawierające  witaminy C i E, beta-karoten, polifenole, koenzym Q10, selen, likopen.

 

Strona: 1 2 3
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Skomentuj artykuł

  • stars | 06-05-2012

    Kremy z filtrami to podstawa. Mi od razu wyskakują plamy gdy zapomnę o posmarowaniu twarzy!
    Moja znajoma, która unika słońca jak ognia ma dziś piękną, jędrną skórę.
  • szkrabka | 21-09-2012

    Bez słońca nie ma życia, ginie gdzieś wszelka radość. Kocham te ciepłe promyki.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012