Źródło zdrowia człowieka. Słońce
Jak korzystać ze słońca, nie szkodząc sobie?
Słońce oddziałuje na naszą skórę o każdej porze roku i wszędzie również w mieście, jesteśmy poddani promieniowaniu słonecznemu. Ba, promienie słońca przenikają przez szyby i chmury! Dlatego kosmetyki z filtrami ochronnymi należy stosować przez cały rok. W sezonie wiosenno-letnim należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z kąpieli słonecznych.
Żeby wolne rodniki nie szalały
Zbyt duże promieniowanie UV zwiększa również ilość wolnych rodników, które negatywnie wpływają na skórę. Nie tylko przyspieszają starzenie się skóry, ale też niszczą – pośrednio – włókna kolagenowe, a nawet atakują DNA. Najlepszym sposobem na walkę z wolnymi rodnikami jest jedzenie jak największej ilości warzyw i owoców, bogatych w witaminy A, E i C. Specjaliści podkreślają, że zwłaszcza witamina C ma olbrzymie znaczenie dla odtwarzania prawidłowych włókien kolagenu. Dobroczynne działanie dla skóry mają też nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.
Najgroźniejszym schorzeniem skóry, spowodowanym promieniowaniem UV są oczywiście nowotwory. Oparzenia skóry zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka, bo promieniowanie niszczy materiał genetyczny – to z kolei powoduje, że komórki obumierają. Drobne uszkodzenia mogą przyczynić się do powstania nowotworu. Oparzenia słoneczne z dzieciństwa zwiększają ryzyko raka już w wieku dojrzałym.
Moc w filtrach i antyoksydantach
Profilaktyka czerniaka polega na samodzielnej kontroli stanu skóry kilka razy w roku (trzeba obserwować wszystkie zmiany na skórze, zwłaszcza te o nieregularnym charakterze lub zwiększające się w widoczny sposób) i zabezpieczaniu skóry przed promieniowaniem dzięki stosowaniu preparatów ochronnych z filtrami UV – muszą być one odpowiednio dobrane do rodzaju skóry, karnacji, czyli tzw. fototypu.
Filtry chemiczne pochłaniają szkodliwe promienie i neutralizują wolne rodniki. Chronią one również przed promieniami UVB. W kosmetykach są również zawarte filtry fizyczne, np. tlenek cynku czy tlenek tytanu. Oba działają na zasadzie rozpraszania promieni UV i zabezpieczają głównie przed promieniowaniem UVA. Przebywając na plaży, warto chronić również włosy (i skórę głowy) najlepiej spryskując je specjalnym preparatem z filtrami.
W tej chwili producenci kosmetyków stosują ujednolicone oznaczenia na opakowaniach, podając wysokość filtrów w SPF (Sun Protection Factor). Niska ochrona to SPF 6 i 10. Średnia ochrona to SPF 15, 20 i 25. Wysoka ochrona to SPF 30 i 50, zaś bardzo wysoka ochrona (SPF 50+) oznacza pomiar SPF powyżej 60.
Pełną ochronę przeciwsłoneczną zapewniają nutrikosmetyki (stosuje się je razem z kosmetykami!), zawierające witaminy C i E, beta-karoten, polifenole, koenzym Q10, selen, likopen.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: anti-aging, antiage, dobry wygląd, kosmetyki, kwasy omega3, last minute, pielęgnacja ciała, podróże, skóra, styl życia, witamina D3, wyjazd turystyczny, zaburzenia wzwoduPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Renta dożywotnia za mieszkanie
- Konkurs kulinarny "Grzybobranie!"
- W Polsce ok. 2 mln ludzi choruje na POChP. Co roku ok. 14 tys. z nich - umiera
- Jakie powikłania grożą w przypadku nieleczonej przewlekłej niewydolności żylnej?
- Konkurs filmowy i fotograficzny dla 50+
- Rak prostaty (czyli gruczołu krokowego lub stercza)
- Porachunki, reżyseria Luc Besson
- „Koriolan” z National Theatre z Tomem Hiddlestonem
stars | 06-05-2012
Moja znajoma, która unika słońca jak ognia ma dziś piękną, jędrną skórę.
szkrabka | 21-09-2012