Odleżyny. Jak nie dopuścić do ich powstania i jak je leczyć
W larwoterapii stosowane są larwy muchy plujki
Gdy opiekujemy się chorym, który cały czas leży, musimy od początku zapobiegać powstaniu odleżyn. Profilaktyka jest najważniejsza, ale czasem odleżyny i tak się pojawiają. Co wtedy robić?
Odleżyna to przechodzące w owrzodzenie skóry ognisko martwicy – dlatego tak ważne jest, by do nich nie dopuszczać! Profilaktyka odleżyn obejmuje cały zestaw zabiegów, zmniejszających groźbę ich powstania, a gdy już się pojawią – te same zabiegi pielęgnacyjne zmierzają do przyspieszenia procesu gojenia.
Podstawą profilaktyki odleżyn jest mobilizowanie chorego – o ile to możliwe – do częstej zmiany pozycji. Każda aktywność zmniejsza zagrożenie odleżynami. Jeśli chory nie może samodzielnie zmieniać pozycji, opiekun musi to robić za niego, przewracając regularnie z pleców na bok lub na brzuch.
Pacjent powinien być stabilizowany za pomocą podpórek, należy również zapewnić dopływ powietrza (nie można używać plastikowych lub gumowych podkładów pod prześcieradło). Dobrym rozwiązaniem jest zakup (istnieje również możliwość wypożyczenia) materaca przeciwodleżynowego. Choremu trzeba też zapewnić odpowiednią bieliznę pościelową i osobistą (bez szwów, zgrubień itp.). Trzeba również systematycznie dbać o jego paznokcie – muszą być krótko przycięte. Wskazane są jednorazowe kaczki i baseny lub pieluchy dla dorosłych.
Ważnym elementem profilaktyki jest właściwa pielęgnacja skóry, przy użyciu mydła o pH 5,5 oraz natłuszczanie jej oliwką.
Leczenie odleżyn
Jeśli już odleżyny się pojawią, musi się nimi zająć lekarz. Przy leczeniu odleżyn stosuje się specjalne opatrunki: muszą one utrzymywać wysoką wilgotność pomiędzy opatrunkiem a raną, usuwać nadmiar wysięku i toksycznych cząstek. Nie mogą przylegać do rany.
Kiedy lekarz obejrzy ranę (bądź rany) warto go zapytać o możliwość zastosowania larwoterapii – w Polsce jest to forma terapii mało znana, ale na świecie cieszy się dużym uznaniem. W larwoterapii stosowane są larwy muchy plujki, hodowane w laboratoriach z zachowaniem wszelkich zasad sterylności. Są dostępne również w Polsce (w niektórych krajach UE sprzedawane są nawet w aptekach). Larwy oczyszczają ranę z bakterii i martwej tkanki. Radzą sobie w przypadkach bakterii opornych na antybiotyki, mogą je również stosować diabetycy, którzy mają problem z gojeniem się ran. Jednak nie każdą ranę można w ten sposób leczyć – dlatego zawsze trzeba poprosić o opinię lekarza.
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: sprzęt dla starszych, skóra, profilaktyka chorób wieku dojrzałego, profilaktyka, pielęgnacja ciała, pielęgnacja, opieka nad leżącym chorym, odleżyny, choroby wieku dojrzałegoPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Konkurs kulinarny "Owocujemy!"
- Zapraszamy na Senioradę!
- Julie i Julia. Komedia nad garnkami
- Hartowanie organizmu. Zimnym powietrzem, wodą, przez cały rok
- Wyniki konkursu "Ślad wakacji"
- W piątki w TVP serial biograficzny o Annie German
- Osteoporoza. Profilaktyka
- Legendarny „Koncert Świąteczny Trzech Tenorów”
- Za darmo możesz podnieść kwalifikacje, jeśli działasz społecznie
- Grecja. Rodos i Simi
