profilaktyka

Jak o siebie dbać.

 • Przewlekła chrypka może być objawem zmian nowotworowych

  15-05-2017

  Chrypka to szorstka barwa głosu połączona zwykle z uczuciem suchości i drapania w gardle. Jeśli trwa krótko nie jest niepokojąca. Utrzymująca się przez co najmniej dwa tygodnie może być wynikiem groźnych zmian chorobowych w górnych drogach oddechowych, nawet o charakterze nowotworowym.

  więcej »

  Utrzymującej się ponad dwa tygodnie chrypki nie można lekceważyć.
 • Hartowanie organizmu. Zimnym powietrzem, wodą, przez cały rok

  05-01-2016

  Przegrzany organizm jest podatny na przeziębienie. Antidotum na zimowe osłabienie jest hartowanie organizmu. Najlepiej przez cały rok.

  więcej »

  Do bycia morsem trzeba organizm przyzwyczaić. Ludzki organizm ma ogromne zdolności adaptacyjne, dlatego każdy może się zahartować.
 • Polki. Jakie są, co ksztatłuje ich postawy wobec siebie i własnego zdrowia?

  31-07-2015

  O dojrzałych Polkach, ich potrzebach i postawach wobec siebie i własnego zdrowia rozmawiamy z prof. dr hab. Antoniną Ostrowską z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

  więcej »

  Zdrowy styl życia, regularna aktywność fizyczna wpływa na samopoczucie kobiety i zwiększa jej szanse na długie życie w zdrowiu
 • Choroby odpasożytnicze. Owsiki, tasiemiec, lamblie groźne dla osób starszych

  17-07-2015

  Choroby pasożytnicze nie są rzadkością w dzisiejszych czasach. W przypadku osób starszych mogą być one szczególnie niebezpieczne, gdyż przy osłabionym układzie odpornościowym znacznie częściej dochodzi do powikłań, które mogą mieć poważne konsekwencje. Do zakażenia dochodzi najczęściej, gdy nie przestrzega się zasad higieny. Latem uważać trzeba w sposób szczególny.

  więcej »

  Ludzie zarażają się bąblowicą przez zjedzenie jaj tasiemca wraz z pokarmami zanieczyszczonymi odchodami lisa, np. jagód.
 • Znamiona skórne. Za rzadko odwiedzamy dermatologa

  13-06-2014

  Znamiona to nieprawidłowości na skórze, które wywodzą się z różnych komórek. W zależności od tego, z jakich komórek powstały, wyróżnia się m.in. znamiona naskórkowe, łojowe, naczyniowe, a także barwnikowe popularnie zwane pieprzykami.

  więcej »

  Znamiona barwnikowe, pieprzyki, to w większości zmiany łagodne. Ale po 40. roku życia trzeba raz w roku odwiedzić dermatologa, by sprawdził ich stan
 • Kolejki do badań i leczenia to olbrzymi problem zwłaszcza w ortopedii i stomatologii

  22-01-2014

  Polacy czekają średnio 2,7 miesiąca na gwarantowane ustawowo – przynajmniej teoretycznie - świadczenia zdrowotne. Nie istnieje dziedzina medycyny, w której chorzy nie napotkaliby na ograniczenia dostępu. Najdłużej czekamy na świadczenia z dziedziny ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz stomatologii i angiologii - wynika z raportu Fundacji Watch Health Care.

  więcej »

  Na wizytę u okulisty trzeba średnio czekać pięć miesięcy. Jeszcze pół roku temu - było to około ośmiu miesięcy.
 • Instytut Zdrowych Nóg podsumowuje wyniki letniej akcji

  23-09-2013

  Ponad 1,3 tysiąca pacjentów, bez żadnych skierowań i formalności, przebadali lekarze w ramach akcji „Instytut Zdrowych Nóg”. W ciągu trzech miesięcy z porad specjalistów mogli skorzystać mieszkańcy 23 miast w Polsce. Od 25 maja do 17 sierpnia 2013 roku lekarze diagnozowali stan żył nóg pacjentów w mobilnej przychodni.

  więcej »

  Instytut Zdrowych Nóg. Mobilna przychodnia przeżywała w każdym mieście prawdziwe oblężenie
 • Jak przeciwdziałać zakażeniom układu moczowego?

  04-12-2012

  Zmiany w stylu życia są istotne zwłaszcza u kobiet, które choć raz chorowały na ZUM. To może je uchronić przed częstymi nawrotami choroby.

  więcej »

  Po kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie należy przebrać kostium a nie suszyć go na sobie!
 • Preparaty witaminowe w profilaktyce raka wątroby

  08-10-2012

  Z badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców z Shanghai Cancer Institute wynika, że przyjmowanie w suplementach witaminy E, lub spożywanie jej w produktach żywnościowych może w znaczący sposób zmniejszać zachorowanie na raka wątroby. Z kolei przyjmowanie witaminy C i preparatów multiwitaminowych przez osoby z chorą wątrobą (lub dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku raka wątroby) - zwiększa ryzyko rozwoju tego rodzaju nowotworu.

  więcej »

 • Jak palenie papierosów wpływa na poziom złego cholesterolu?

  27-01-2015

  Prawidłowo ważę, zdrowo się odżywiam, zażywam Atoris, uprawiam regularnie sport, ale też palę papierosy i wciąż mam wysoki poziom LDL. Dlaczego?

  więcej »

  Prof. zw. dr hab. n. med. Józef Drzewoski
<img src="/img/paging/prev.gif" alt="" />123456
webstar 2012