Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

13-06-2014

Znamiona skórne. Za rzadko odwiedzamy dermatologa

Pieprzyki trzeba kontrolować

Znamiona to nieprawidłowości na skórze, które wywodzą się z różnych komórek. W zależności od tego, z jakich komórek powstały, wyróżnia się m.in. znamiona naskórkowe, łojowe, naczyniowe, a także barwnikowe popularnie zwane pieprzykami.

Znamiona barwnikowe, pieprzyki, to w większości zmiany łagodne. Ale po 40. roku życia trzeba raz w roku odwiedzić dermatologa, by sprawdził ich stan Znamiona barwnikowe, pieprzyki, to w większości zmiany łagodne. Ale po 40. roku życia trzeba raz w roku odwiedzić dermatologa, by sprawdził ich stan

W zależności od rodzaju mogą przybierać różną postać – od płaskich zmian, poprzez wystające ponad poziom skóry lub uszypułowane, różnego koloru – od zbliżonego do koloru skóry poprzez brunatne do ciemnoczerwonych, o gładkiej lub nierównej powierzchni.

Zwykle są to zmiany łagodne, o różnym umiejscowieniu. Znamiona barwnikowe, w większości przypadków mają również charakter łagodny, natomiast czasami mogą stać się punktem rozwoju czerniaka. Czerniak to nowotwór, który nadal trudno poddaje się skutecznemu leczeniu. Dlatego najważniejszą rolę w walce z nim odgrywa profilaktyka i wczesne rozpoznanie. Według lekarzy w Polsce wciąż nie przywiązuje się zbyt dużej wagi do chorób skóry i profilaktyki nowotworowej.

- Nie chodzimy do dermatologa, bagatelizujemy zmiany pojawiające się na skórze. To błąd. W związku z częstymi wyjazdami do krajów, w których promieniowanie słoneczne jest większe niż w Polsce, zdarza się coraz więcej powikłań związanych z nasłonecznieniem skóry. Skutki opalania i oparzeń słonecznych mogą wystąpić dopiero po kilku, albo i kilkunastu latach - mówi dr n. med. Aleksandra Rymsza, specjalista dermatolog z Medicover.

 

Chorują coraz młodsi

 

Kiedyś szczyt zachorowań na czerniaka przypadał na czwartą lub piątą dekadę życia, dziś zmiany nowotworowe pojawiają się u coraz młodszych pacjentów, nawet dwudziestoletnich. Ale osoby po 40. roku życia powinny rutynowo kontrolować stan swojej skóry. Na ryzyko zachorowania są narażeni szczególnie ci, u których wcześniej w rodzinie wykryto czerniaka skóry, osoby z jasną karnacją, które nie zabezpieczają skóry przed słońcem, osoby, które mają liczne znamiona barwnikowe, a także wykonujący niektóre zawody, np. drogowcy, rybacy, rolnicy oraz osoby, które często korzystają z solarium.

 

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012