Kolejki do badań i leczenia to olbrzymi problem zwłaszcza w ortopedii i stomatologii
Pacjent ćwiczony w cierpliwości
Polacy czekają średnio 2,7 miesiąca na gwarantowane ustawowo – przynajmniej teoretycznie - świadczenia zdrowotne. Nie istnieje dziedzina medycyny, w której chorzy nie napotkaliby na ograniczenia dostępu. Najdłużej czekamy na świadczenia z dziedziny ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz stomatologii i angiologii - wynika z raportu Fundacji Watch Health Care.
W porównaniu z rokiem 2012, czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne nie uległ znacznym zmianom. Najdłuższa kolejka jest niezmiennie w:
- ortopedii i traumatologii narządu ruchu - około 13 miesięcy,
- stomatologii - niemal 10 miesięcy,
- angiologii - prawie 7 miesięcy.
W kilku dziedzinach medycyny sytuacja się poprawiła. Najkrócej, bo niecały miesiąc, pacjenci czekają na leczenie w ginekologii onkologicznej i medycynie paliatywnej. Lepiej jest też w endokrynologii, gdzie na świadczenia czeka się ok. dwa miesiące.
Najbardziej znacząca poprawa dostępu do leczenia nastąpiła w okulistyce, endokrynologii oraz otolaryngologii, choć pacjenci i tak muszą się uzbroić w cierpliwość. W połowie 2013 roku kolejki do świadczeń z okulistyki wynosiły prawie osiem miesięcy. Obecnie czas oczekiwania w tej dziedzinie znacząco się poprawił i wynosi ok. pięć miesięcy.
- Długi czas oczekiwania na konsultację ze specjalistą oraz kolejki do badań diagnostycznych generują znaczące koszty dla systemu. Po trwającym wiele miesięcy oczekiwaniu na wizytę a potem na diagnostykę, na właściwe leczenie trafiają pacjenci w zaawansowanym stadium choroby - mówi Karolina Skóra, dyrektor zarządzająca Watch Health Care.
Czekać trzeba też na diagnostykę
Lekarz, by postawić diagnozę, musi mieć wyniki badań. Średni czas oczekiwania na świadczenia z zakresu diagnostyki wynosi 1,8 mies. i jest o pół miesiąca krótszy niż rok temu. W cierpliwość muszą się uzbroić przede wszystkim osoby, które mają skierowanie na badanie bezdechu śródsennego. Czas oczekiwania na wykonanie tego pomiaru wynosi prawie sześć miesięcy. Tak długo muszą również czekać pacjenci, by wykonać badanie elektrofizjologiczne serca. Ponad pięć miesięcy trzeba „odstać”, by skorzystać z rezonansu magnetycznego (MRI). Ale są też badania, które można wykonać prawie natychmiast po rejestracji – dotyczy to gazometrii. Poniżej dwóch tygodni poczekamy na: bronchoskopię, badanie elektroneurograficzne (ENG), USG pęcherzyka żółciowego, kolonoskopię, test na boreliozę, rektoskopię oraz badanie densytometryczne.
- Na stanie zdrowia pacjenta, jego cierpieniu i przyszłych rokowaniach odbija się także długi czas czekania na zlecone zabiegi. Pozostawienie pacjenta bez leczenia wiąże się również ze zwiększonymi bezpośrednimi i pośrednimi kosztami społecznymi. Kosztem bezpośrednim jest przede wszystkim koszt dodatkowego leczenia czy rehabilitacji, natomiast koszty pośrednie związane są z częściową lub całkowitą niemożnością świadczenia pracy, a więc koszty udzielanych rent i zasiłków, czy świadczeń rehabilitacyjnych - mówi dr Krzysztof Łanda, ekspert ds. ochrony i ekonomiki zdrowia, prezes fundacji Watch Health Care.
Skomentuj artykuł
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Emerytury i renty. Nowy system wypłat
- Renta rodzinna po żonie lub mężu
- Pneumokoki. Szczepionka zalecana dla przewlekle chorych i po 65. roku
- Zakażenia układu moczowego. Jak im zapobiegać, jak je leczyć
- Seks po po menopauzie jest zalecany
- Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu, to nie rzadkość
- Sposób na kolejki do specjalisty w ramach NFZ
- Kosmetyki w chorobie
- „Samsara” reż. Ron Fricke
- Czy efekt jojo jest szkodliwy dla organizmu?
medykdentpl | 20-01-2021