Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

22-01-2014

Kolejki do badań i leczenia to olbrzymi problem zwłaszcza w ortopedii i stomatologii

Pacjent ćwiczony w cierpliwości

Polacy czekają średnio 2,7 miesiąca na gwarantowane ustawowo – przynajmniej teoretycznie - świadczenia zdrowotne. Nie istnieje dziedzina medycyny, w której chorzy nie napotkaliby na ograniczenia dostępu. Najdłużej czekamy na świadczenia z dziedziny ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz stomatologii i angiologii - wynika z raportu Fundacji Watch Health Care.

Na wizytę u okulisty trzeba średnio czekać pięć miesięcy. Jeszcze pół roku temu - było to około ośmiu miesięcy.  Na wizytę u okulisty trzeba średnio czekać pięć miesięcy. Jeszcze pół roku temu - było to około ośmiu miesięcy.

 

Jedenaście lat czekania

Na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego czeka się obecnie średnio niecałe cztery lata. Czas ten różni się w zależności od miast i placówek, dlatego warto dzwonić i pytać o terminy. Dla przykładu, w Augustowie, Ostrowcu Świętokrzyskim czy w Koszalinie pacjenci czekają około 1,5 roku, a w Szczecinie aż 11 lat! Z danych Fundacji WHC wynika, że najkrócej czekają pacjenci w Łomży - tylko rok i tydzień. - Niepokojące jest, że w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku czas czekania na ten zabieg wydłużył się aż o 19 miesięcy - mówi Karolina Skóra.

Prawie trzy lata trzeba poczekać także na zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Skróceniu uległ natomiast czas oczekiwania na zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. W czerwcu 2013 roku wynosił ponad 14 miesięcy, natomiast pod koniec roku 2013 – pięć miesięcy. Krócej też czeka się na zabieg usunięcia zaćmy.  

- Środki finansowe przeznaczane na operacje zaćmy wystarczają na pokrycie zapotrzebowania połowy oczekujących chorych. 56-letni pacjent ze zdiagnozowaną zaćmą i szybko postępującymi zmianami w prawym oku poczeka niemal dwa lata na swoją kolej, co oznacza, że przez ten czas będzie narażony na gorsze widzenie, uczucie dyskomfortu czy utrudnienia w wykonywaniu czynności dnia codziennego. Znaczne ograniczenia w dostępie do tego świadczenia sprawiają, że pewna część chorych decyduje się na przeprowadzenie zabiegu prywatnie - mówi Karolina Skóra.

 

Strona: 1 2 3
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005, Kasjopea.

Skomentuj artykuł

  • medykdentpl | 20-01-2021

    Niestety jest to bardzo przykre zjawisko, bo jak to mówią, choroba nie śpi. Dlatego jeśli mamy taką możliwość i coś nam doskwiera nie ryzykujmy pogorszeniem się stanu naszego zdrowia, tylko udajmy się do lekarza specjalisty na własną rękę. Czasem jest to bezcenna pomoc. Jeśli mamy ból zęba, tak nie ma co się zastanawiać! Każdy, kto go doświadczył, wie, jak może zaburzyć funkcjonowanie naszego organizmu. Reagujmy i pomóżmy sami sobie.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012