Przebarwienia skóry. Problem nie tylko kosmetyczny
Ostatni dzwonek na wybielanie
Przebarwienia to plamy pigmentacyjne, które pojawiają się najczęściej u osób, które opalają się bez zabezpieczenia skóry, a także w wyniku zmian hormonalnych oraz zażywania niektórych leków. Zwykle przebarwienia występują na twarzy, dekolcie i dłoniach. Zmagają się z nimi głównie panie po 50-tce. Najlepsza pora na walkę z nimi to miesiące zimowe, ale i wczesną wiosną można uporać się z tym problemem.
Przebarwienia to efekt nadmiernej produkcji melaniny (barwnika skóry) przez komórki w skórze właściwej, zwane melanocytami. Zmiany tworzą się albo w naskórku albo w naskórku i skórze właściwej. Mogą być wrodzone, np. piegi czy plamy i nie zawsze udaje się ich pozbyć oraz nabyte, np. plamy starcze, które najczęściej udaje się usunąć.
Przebarwienia mają różne kształty i barwy (latem mogą mieć ciemniejszy kolor). - Przebarwienia nabyte pojawiają się, gdy skóra jest narażona na promieniowanie UV, a także w wyniku zmian hormonalnych, przyjmowanych leków, np. przeciwpadaczkowych, przeciwmalarycznych, psychotropowych, tetracyklin, niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy po przebyciu niektórych chorób, np. nadczynności tarczycy, niedoczynności nadnerczy, chorób wątroby - mówi Dorota Bystrzanowska, specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych z warszawskiego gabinetu High-Med.
- Pamiętajmy, że skóra kumuluje ilość pochłoniętego promieniowania UV w ciągu całego życia, dlatego nawet jeśli od kilku lat chronimy ją przed słońcem, a przez lata, np. w młodości tego nie robiliśmy, to dopiero w wieku dojrzałym może dojść do powstania przebarwień – dodaje specjalistka. Mężczyźni rzadziej są na nie narażeni, choć także u nich pojawiają się zmiany skórne, najczęściej na skroniach, na głowie, niepokrytej włosami lub po bokach szyi. Najlepsze efekty przynosi natychmiastowe działanie. - Jeśli zauważamy, że przebarwienia zaczynają się pojawiać na skórze, warto od razu się nimi zająć. Najlepiej pokazać je dermatologowi, który powie jak z nimi walczyć oraz oceni czy mogą zagrażać zdrowiu. Z niektórych plam bowiem może rozwinąć się czerniak – mówi Dorota Bystrzanowska.
Jak usunąć przebarwienia?
W przypadku leczenia przebarwień, wybór metody zależy od wielu czynników, m.in. od tego, jaka jest głębokość, na której znajdują się złogi barwnika. - Z usuwaniem przebarwień dobrze radzą sobie laser, pilingi chemiczne, światło IPL oraz krioterapia - mówi dr Bystrzanowska. Specjaliści są zdania, że najlepsze efekty przynosi terapia laserowa. Często jeden zabieg pozwala osiągnąć zadowalający efekt, ponieważ laser dociera do głębszych warstw skóry i usuwa zmiany pigmentacyjne, zarówno te głębokie jak i płytkie. Zabiegi nie są tanie, jeden kosztuje ok. 1500 zł a czasem potrzeba kilku wizyt, by pozbyć się plam. Dermatolog nie wykona zabiegu u osób, które mają aktywne zmiany zapalne w miejscu planowanego zabiegu oraz u osób z opaloną skórą.
Pilingi chemiczne, najczęściej hyroksykwasy, TCA, retinowy działają na powierzchni skóry i by osiągnąć zadowalający efekt potrzeba czasu (zabiegi co 2-3 tygodnie tydzień przez około pół roku). Piling złuszcza naskórek oraz rozpuszcza komórki barwnikowe. Terapia pojedynczym zabiegiem nie jest droga i ale suma zabiegów może może kosztować ponad 3 tys. zł.
- Jeśli zmiany na skórze nie są intensywne i głębokie, poleca się dermokosmetyki m.in. z wysokim stężeniem witaminy C, która ma działanie rozjaśniające i farmaceutyki, które zawierają m.in. kwas glikolowy, tretinoinę, kwas kojowy i azalainowy - są to inhibitory tyrozynazy, enzymu który katalizuje przemianę aminokwasu tyrozyny w barwnik skóry – melaninę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie usuną one przebarwień całkowicie, a jedynie mogą zmniejszyć ich widoczność - mówi dermatolog. I dodaje, że miesiące zimowe oraz wczesnowiosenne są dobrym momentem na usuwanie przebarwień, ponieważ nie jesteśmy jeszcze tak bardzo narażeni na intensywne promienie słoneczne. - Po zabiegach, nawet zimą, należy stosować kremy z wysokimi filtrami UV - radzi dr Bystrzanowska.
Sposoby na przebarwienia
Najtańszym sposobem walki z przebarwieniami są domowe maseczki, jednak są one mało skuteczne. Działanie rozjaśniające ma sok z cytryny, maseczki z ananasa, papai, ogórka czy kwaśnego mleka. Wybielające działanie ma również sok z ziemniaków. Poleca się także maseczkę ze zmielonych migdałów i miodu.
- Przebarwienia trudno i długo się leczy więc lepiej im zapobiegać. Jeżeli chcemy ich uniknąć w przyszłości, musimy konsekwentnie stosować ochronę przeciwsłoneczną, unikać opalania się i korzystania z solarium, a na co dzień używać filtrów UV o wysokim wskaźniku protekcji zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB (tzw. fotoblokerów) - mówi dr Dorota Bystrzanowska.
Skomentuj artykuł
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Portal Superstarsi.pl walczy o statuetkę Webstar
- Jak zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu?
- Bródnowski Uniwersytet III Wieku
- Zdrowo podjeść po arabsku
- V Wybory Miss i Mistera Trzeciej Młodości. Lista laureatów
- Jak rozpoznać przewlekłą niewydolność żylną?
- Makijaż po 50-tce. Krok po kroku
- Aparat fotograficzny. Prosty w obsłudze, niezawodny
- Wyniki konkursu "Wiosna na stole"
- Jak menopauza wpływa na życie codzienne
100006458288422 | 14-04-2014
dominika123 | 08-10-2019