Jak załatwić sobie sanatorium z dofinansowaniem NFZ? Jakie warunki trzeba spełniać?
Wyjazd do wód
Leczenie uzdrowiskowe zalecane jest m.in. przy schorzeniach ortopedyczno-urazowych, chorobach serca, cukrzycy, chorobach skóry, układu nerwowego, reumatologicznych czy dróg oddechowych. Do sanatorium można pojechać komercyjnie, płacąc za wszystko, ale można też starać się o dofinansowanie NFZ. Ja to zrobić?
Pamiętacie może te opowieści babuni, jak to się kiedyś jeździło do wód na kuracyje dla podratowania zdrowia? Kuracjusze popijali wody mineralne z winem lub z mlekiem, brali kąpiele lub okłady borowinowe i dreptali po deptakach i parkach. W modnych polskich uzdrowiskach, jak na przykład w Krynicy Zdroju, spotykała się ówczesna śmietanka towarzyska. Bywali tam: Józef Ignacy Kraszewski, Henryk Sienkiewicz, Karol Olszewski, a nawet sam marszałek Piłsudski z córkami, co dokumentują fotografie.
Miesiąc czeka się na informację
Ze względu na codzienne obowiązki na ogół nie możemy chodzić na zabiegi przynoszące ulgę w przewlekłych schorzeniach. Warto jednak zgłosić się do lekarza rodzinnego albo specjalisty, którzy uznają być może, że przydałoby się nam leczenie sanatoryjne. - Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe finansowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego może wystawić wyłącznie lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli taki, który pracuje w ramach umowy z NFZ – przypomina Aleksandra Kwiecień z Biura Rzecznika Prasowego Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Podkreśla, że przy kwalifikowaniu pacjenta do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego lekarz specjalista ocenia: stan zdrowia pacjenta, możliwość leczenia uzdrowiskowego przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych, przebieg choroby pacjenta będącej wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego, efekty przebytego (jeśli takie było) w przeszłości leczenia uzdrowiskowego, zdolność pacjenta do samoobsługi i samodzielnego poruszania się. Po rozważeniu szeregu aspektów i po formalnym wystawieniu przez lekarza skierowania (na specjalnych formularzach), przesyłane jest ono do NFZ do rozpatrzenia.
To lekarz kierujący decyduje o tym, jakie badania są konieczne, aby wystawić skierowanie. Wzór skierowania stanowi załącznik do rozporządzenia MZ w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Lekarz kierujący powinien prawidłowo i czytelnie wystawić skierowanie oraz uzupełnić wszystkie informacje wymagane o stanie zdrowia pacjenta (także wpisać aktualne wyniki badań obowiązujące dorosłych pacjentów: OB, morfologii krwi, moczu, RTG klatki piersiowej (ważny 2 lata) i EKG (ważne przez pół roku) oraz wyniki badań specjalistycznych, które były przeprowadzane.
Skierowania z pozytywną kwalifikacją są potwierdzane przez NFZ, według kolejności ich składania, z uwzględnieniem zakresu świadczeń, profilu leczenia, dostępnych miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, przewidzianych w umowach z tymi zakładami. Potwierdzając skierowanie (do 30 dni od daty złożenia wniosku) oddział wojewódzki NFZ (w zależności od miejsca zamieszkania pacjenta) określa m. in. odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego, datę rozpoczęcia leczenia i czas jego trwania.
Przy czym cała dokumentacja powinna być przesłana na adres pacjenta - nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Natomiast skierowanie, którego nie potwierdzono z powodu niedostatków merytorycznych lub formalnych jest zwracane lekarzowi ubezpieczenia zdrowotnego, który je wystawił - z równoczesną informacją dla pacjenta o przyczynie odmowy.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: wiek dojrzały, seniorka, senior, Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS), NFZ, emerytka, emeryt, cukrzyca, choroby wieku dojrzałego, choroby sercaPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Jest projekt listy bezpłatnych leków dla seniorów!
- Bezpłatne leki dla seniorów 75+. Od kiedy? Dla kogo?
- Waloryzacja emerytur i rent. Nowe zasady od 2015 roku
- DVD. Detektyw. Serial HBO
- Jak rozpoznać przewlekłą niewydolność żylną?
- Nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, epilepsja. Jak choroby wpływają na seks?
- Teneryfa. Tu słońce świeci przez cały rok
- Art Generacje w filmie
- Choroby odpasożytnicze. Owsiki, tasiemiec, lamblie groźne dla osób starszych
- „Werter”, Opera z Royal Opera House na żywo
marekkre | 13-10-2012