Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

03-09-2012

Jak załatwić sobie sanatorium z dofinansowaniem NFZ? Jakie warunki trzeba spełniać?

Wyjazd do wód

Leczenie uzdrowiskowe zalecane jest m.in. przy schorzeniach ortopedyczno-urazowych, chorobach serca, cukrzycy, chorobach skóry, układu nerwowego, reumatologicznych czy dróg oddechowych. Do sanatorium można pojechać komercyjnie, płacąc za wszystko, ale można też starać się o dofinansowanie NFZ. Ja to zrobić?

Spacery wzdłuż tężni umożliwiają inhalacje zalecane w profilaktyce i leczeniu wielu przewlekłych schorzeń.   Spacery wzdłuż tężni umożliwiają inhalacje zalecane w profilaktyce i leczeniu wielu przewlekłych schorzeń.

 

Dla cierpliwych

Jeśli decydujemy się na pobyt w sanatorium z dofinansowaniem NFZ, liczyć się trzeba, że czas oczekiwania na wyjazd będzie długi - czasem nawet 1,5 roku, nie zawsze też może nam odpowiadać miejsce i termin pobytu. To, ile czekamy na wyjazd, zależy od tego, jakimi kwotami na leczenie uzdrowiskowe dysponuje oddział NFZ, przyznający nam to świadczenie. I tak np. pacjenci oczekujący na miejsce w sanatorium z okręgu dolnośląskiego w 2012 roku, czekali nieco krócej niż dotąd (21-23 miesiące na miejsce), bo dolnośląski NFZ otrzymał na ten cel dodatkowo 6 mln zł. Wiadomość ta sprawiła, że liczba chętnych wzrosła tak bardzo, że w rezultacie kolejka skróciła się tylko nieznacznie.

W różnych częściach kraju jest różnie. Co się dzieje, kiedy czas oczekiwania się wydłuży, a więc i ważność badań ulega przeterminowaniu? - Jeśli termin oczekiwania przekroczy 18 miesięcy, skierowanie wraz wynikami badań odsyłane jest do lekarza kierującego, aby przeprowadził jego weryfikację - po prostu trzeba je uaktualnić. Pacjent jest informowany o tym pisemnie, że skierowanie zostało odesłane do lekarza. Jeśli lekarz ponownie pozytywnie zweryfikuje skierowanie, odsyła je w terminie 30 dni od daty jego otrzymania do Oddziału Funduszu, który potwierdza je, uwzględniając pierwotną datę wpływu wniosku. Weryfikacja skierowania nie wiąże się ze zmianą kolejki oczekującego na leczenie - wyjaśnia Aleksandra Kwiecień. - W przypadku negatywnej weryfikacji skierowania, lekarz kierujący jest zobowiązany poinformować o tym pacjenta, a także Oddział Funduszu.

 

Co leczymy w sanatorium?

Choroby, które uzasadniają zabieganie o skierowanie do sanatorium uwzględnione są w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (Dz. U. Z 2012 r. poz.14).

Wskazania do leczenia uzdrowiskowego, to całe spectrum począwszy od chorób ortopedyczno-urazowych poprzez choroby serca, cukrzycę, choroby skóry, układu nerwowego, reumatologiczne, dróg oddechowych. Załącznik MZ wskazuje konkretne schorzenia, które pozwalają na leczenie w uzdrowisku, a także na takie, które wykluczają z tego typu leczenia. Do przeciwskazań zaliczają się choroby zakaźne w fazie ostrej, ciąża i połóg, czynna choroba nowotworowa (czerniak złośliwy, białaczka, ziarnica złośliwa, chłonniak złośliwy, nowotwór nerki oraz inne nowotwory złośliwe - od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii,  liczy się 12 miesięcy, po których pacjent może być zakwalifikowany na leczenie sanatoryjne). W każdym przypadku przy kwalifikowaniu pacjenta do uzdrowiska lekarz ocenia zdolność pacjenta do samoobsługi i samodzielnego poruszania się lub zdolność pacjenta np. do poruszania się na wózku inwalidzkim.

O kwalifikacji pacjenta z danym schorzeniem chorobowym na leczenie sanatoryjne decyduje opiniujący skierowanie  zatrudniony przez NFZ lekarz specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. To on a nie lekarz, który wystawił skierowanie, ocenia celowość leczenia sanatoryjnego, określa rodzaj leczenia (szpital, sanatorium, rehabilitacja szpitalna czy sanatoryjna) właściwy dla danego schorzenia i czas trwania kuracji (przeważnie  kuracja sanatoryjna trwa 21 dni). Opinia balneoklimatologa z NFZ nie musi się pokrywać z zalecaniami lekarza wystawiającego skierowanie!

- Jeśli balneoklimatolog uzna, że skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest niecelowe, oddział wojewódzki NFZ nie potwierdza skierowania. Zwracane jest ono lekarzowi, które je wystawił, o czym informowani są pacjenci. Na odrzucone skierowanie nie przysługuje odwołanie, ale w odmowie uzasadnia się jej przyczyny.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Skomentuj artykuł

  • marekkre | 13-10-2012

    Aby "skrócić" kolejki łódzki NFZ przyjął zasadę,że można składać skierowanie 18 miesięcy po powrocie z ostatniego leczenia uzdrowiskowego,tak więc w Łodzi,gdzie przeciętna kolejka trwała 15 miesięcy,uwzględniając zmarłych,cudownie uzdrowionych i nowych chorych,nie powinna być dłuższa niż 3-4 miesiące,widać jaki postęp,a w rzeczywistości wydłużenie o pół roku!
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012