Jak załatwić sobie sanatorium z dofinansowaniem NFZ? Jakie warunki trzeba spełniać?
Wyjazd do wód
Leczenie uzdrowiskowe zalecane jest m.in. przy schorzeniach ortopedyczno-urazowych, chorobach serca, cukrzycy, chorobach skóry, układu nerwowego, reumatologicznych czy dróg oddechowych. Do sanatorium można pojechać komercyjnie, płacąc za wszystko, ale można też starać się o dofinansowanie NFZ. Ja to zrobić?
Dla cierpliwych
Jeśli decydujemy się na pobyt w sanatorium z dofinansowaniem NFZ, liczyć się trzeba, że czas oczekiwania na wyjazd będzie długi - czasem nawet 1,5 roku, nie zawsze też może nam odpowiadać miejsce i termin pobytu. To, ile czekamy na wyjazd, zależy od tego, jakimi kwotami na leczenie uzdrowiskowe dysponuje oddział NFZ, przyznający nam to świadczenie. I tak np. pacjenci oczekujący na miejsce w sanatorium z okręgu dolnośląskiego w 2012 roku, czekali nieco krócej niż dotąd (21-23 miesiące na miejsce), bo dolnośląski NFZ otrzymał na ten cel dodatkowo 6 mln zł. Wiadomość ta sprawiła, że liczba chętnych wzrosła tak bardzo, że w rezultacie kolejka skróciła się tylko nieznacznie.
W różnych częściach kraju jest różnie. Co się dzieje, kiedy czas oczekiwania się wydłuży, a więc i ważność badań ulega przeterminowaniu? - Jeśli termin oczekiwania przekroczy 18 miesięcy, skierowanie wraz wynikami badań odsyłane jest do lekarza kierującego, aby przeprowadził jego weryfikację - po prostu trzeba je uaktualnić. Pacjent jest informowany o tym pisemnie, że skierowanie zostało odesłane do lekarza. Jeśli lekarz ponownie pozytywnie zweryfikuje skierowanie, odsyła je w terminie 30 dni od daty jego otrzymania do Oddziału Funduszu, który potwierdza je, uwzględniając pierwotną datę wpływu wniosku. Weryfikacja skierowania nie wiąże się ze zmianą kolejki oczekującego na leczenie - wyjaśnia Aleksandra Kwiecień. - W przypadku negatywnej weryfikacji skierowania, lekarz kierujący jest zobowiązany poinformować o tym pacjenta, a także Oddział Funduszu.
Co leczymy w sanatorium?
Choroby, które uzasadniają zabieganie o skierowanie do sanatorium uwzględnione są w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (Dz. U. Z 2012 r. poz.14).
Wskazania do leczenia uzdrowiskowego, to całe spectrum począwszy od chorób ortopedyczno-urazowych poprzez choroby serca, cukrzycę, choroby skóry, układu nerwowego, reumatologiczne, dróg oddechowych. Załącznik MZ wskazuje konkretne schorzenia, które pozwalają na leczenie w uzdrowisku, a także na takie, które wykluczają z tego typu leczenia. Do przeciwskazań zaliczają się choroby zakaźne w fazie ostrej, ciąża i połóg, czynna choroba nowotworowa (czerniak złośliwy, białaczka, ziarnica złośliwa, chłonniak złośliwy, nowotwór nerki oraz inne nowotwory złośliwe - od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii, liczy się 12 miesięcy, po których pacjent może być zakwalifikowany na leczenie sanatoryjne). W każdym przypadku przy kwalifikowaniu pacjenta do uzdrowiska lekarz ocenia zdolność pacjenta do samoobsługi i samodzielnego poruszania się lub zdolność pacjenta np. do poruszania się na wózku inwalidzkim.
O kwalifikacji pacjenta z danym schorzeniem chorobowym na leczenie sanatoryjne decyduje opiniujący skierowanie zatrudniony przez NFZ lekarz specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. To on a nie lekarz, który wystawił skierowanie, ocenia celowość leczenia sanatoryjnego, określa rodzaj leczenia (szpital, sanatorium, rehabilitacja szpitalna czy sanatoryjna) właściwy dla danego schorzenia i czas trwania kuracji (przeważnie kuracja sanatoryjna trwa 21 dni). Opinia balneoklimatologa z NFZ nie musi się pokrywać z zalecaniami lekarza wystawiającego skierowanie!
- Jeśli balneoklimatolog uzna, że skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest niecelowe, oddział wojewódzki NFZ nie potwierdza skierowania. Zwracane jest ono lekarzowi, które je wystawił, o czym informowani są pacjenci. Na odrzucone skierowanie nie przysługuje odwołanie, ale w odmowie uzasadnia się jej przyczyny.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: wiek dojrzały, seniorka, senior, Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS), NFZ, emerytka, emeryt, cukrzyca, choroby wieku dojrzałego, choroby sercaPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Czy da się wyleczyć reumatoidalne zapalenie stawów?
- Czy przy znacznej utracie wagi nie grozi nam nadmiar zwisającej skóry?
- Przewlekła niewydolność żylna. Przyczyny i występowanie
- Bezpłatne szkolenia medialne dla seniorów w Gdańsku
- Superemocje w Euro 2012
- Łódź i Warszawa za darmo szczepią seniorów przeciw grypie
- Anti-aging. Objawy starzenia się
- Nowe leki na liście refundacyjnej
- Jak dbać o wzrok w wieku dojrzałym?
- Teneryfa. Tu słońce świeci przez cały rok
marekkre | 13-10-2012