Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

03-09-2012

Jak załatwić sobie sanatorium z dofinansowaniem NFZ? Jakie warunki trzeba spełniać?

Wyjazd do wód

Leczenie uzdrowiskowe zalecane jest m.in. przy schorzeniach ortopedyczno-urazowych, chorobach serca, cukrzycy, chorobach skóry, układu nerwowego, reumatologicznych czy dróg oddechowych. Do sanatorium można pojechać komercyjnie, płacąc za wszystko, ale można też starać się o dofinansowanie NFZ. Ja to zrobić?

Spacery wzdłuż tężni umożliwiają inhalacje zalecane w profilaktyce i leczeniu wielu przewlekłych schorzeń.   Spacery wzdłuż tężni umożliwiają inhalacje zalecane w profilaktyce i leczeniu wielu przewlekłych schorzeń.

 

Balneologia

 

To jedna z najstarszych gałęzi medycyny. Miała już znaczenie w starożytności: świątynia Asklepiosa w starożytniej Grecji, a później Eskulapa w Rzymie były lecznicami, wybudowanymi  przy źródłach uznawanych  przez miejscową ludność jako  „uzdrawiające”. W nich na specjalnych tablicach wyryte były zalecenia i sposoby pobierania zabiegów wodnych oraz receptury stosowanych kąpieli w zależności od rodzaju przewlekłej choroby. Wówczas stosowano: polewania, kąpiele, przegrzewania, kurację pitną, gimnastykę, światłolecznictwo oraz tzw. procedury oczyszczające.

Hipokrates był autorem dzieła pt. „O klimatach, wodach i miejscach”, w których szczegółowo podawał w jaki sposób należy stosować zabiegi wodne dające ulgę chorym.

Picie wód mineralnych wprowadzono w Europie w XVII- XIX wieku, a za twórcę polskiej   balneologii uważa się Józefa Dietla.

Strona: 1 2 3 4
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Skomentuj artykuł

  • marekkre | 13-10-2012

    Aby "skrócić" kolejki łódzki NFZ przyjął zasadę,że można składać skierowanie 18 miesięcy po powrocie z ostatniego leczenia uzdrowiskowego,tak więc w Łodzi,gdzie przeciętna kolejka trwała 15 miesięcy,uwzględniając zmarłych,cudownie uzdrowionych i nowych chorych,nie powinna być dłuższa niż 3-4 miesiące,widać jaki postęp,a w rzeczywistości wydłużenie o pół roku!
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012