Braki zębowe należy uzupełniać. Mało bólu za to dużo pieniędzy
Zawczasu stwórzmy w budżecie domowym fundusz implantowy!
Obecnie dostępne techniki i metody leczenia stomatologicznego umożliwiają rozwiązywanie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów w sposób bezbolesny i małoinwazyjny. Warto z nich skorzystać nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim dla zdrowia!
Tańsze od implantów rozwiązania dla osób z ubytkami uzębienia
Pacjenci, którzy nie chcą nosić ruchomych protez, a nie stać ich na drogie implanty, mogą zdecydować się np. na stabilizację tychże protez na implantach. To obecnie najnowocześniejszy i najbardziej komfortowy sposób uzupełniania zębów i jest tańszy niż wszczepienie implantów we wszystkich miejscach po brakujących zębach. W przypadku żuchwy, gdzie problem niestabilnej protezy jest najbardziej odczuwalny, można założyć tylko 2 implanty, na których mocowana jest belka z protezą. Tego typu uzupełnienie może być wyjmowane i czyszczone jak tradycyjna proteza (przynajmniej raz dziennie), jego przewagą jest natomiast stabilność i związany z tym większy komfort mówienia i gryzienia.
Można również zastosować rozwiązanie stałe. Wszczepienie 6 implantów w kość szczęki lub żuchwy daje możliwość wykonania stałej protezy, która nie jest wyjmowana przez pacjenta i może być traktowana jak własne zęby. Protezy stałe na implantach należy czyścić jak własne zęby. Uzupełnienia na implantach są bardziej wygodne, pozwalają odzyskać pewność siebie i radość z jedzenia.
Coraz rzadziej wykonuje się już uzupełnienia typu mosty. - W przypadku uzupełnienia braków mostem konieczne jest oszlifowanie sąsiednich zębów, przez co się je osłabia. Mosty są więc, w porównaniu z implantami, metodą bardziej inwazyjną, która wymaga ingerencji w sąsiadujące, często zdrowe, zęby. O ile w przypadku zębów przednich można zastosować alternatywne rozwiązania w postaci mostów porcelanowych, w odcinku bocznym, gdzie siły żucia dochodzą do 200 kg, wskazane jest założenie implantów, które mogą być traktowane jak własne zęby. Co więcej, wszczepy odtwarzają funkcję i estetykę uzębienia, korzystnie rozkładają obciążenia i tym samym chronią sąsiednie zęby - mówi właściciel katowickiej kliniki.
Warto wiedzieć, że wszczepy zapobiegają zanikowi kości w miejscu utraconego zęba. Utrata kości następuje z czasem po usunięciu zębów, a stosowanie ruchomych protez nasila ten proces. Implanty przenoszą siły bezpośrednio na tkankę kostną, co chroni kość przed zanikiem - wyjaśnia stomatolog Borczyk.
Dla zdrowia i pięknego uśmiechu
– Często decyzja o uzupełnieniu brakujących zębów podejmowana jest jedynie ze względów estetycznych, co nie jest słuszne. Braki w uzębieniu mają wpływ na nasze zdrowie. Brak trzonowców zaburza funkcjonowanie układu żucia, uniemożliwia prawidłowe rozdrabnianie pokarmów, co prowadzi do rozwoju chorób układu pokarmowego, nasilenia objawów nadkwasoty i choroby wrzodowej. Ponadto braki w bocznym odcinku powodują przykurcze mięśniowe i obciążenie stawów, czego efektem są nawracające bóle głowy - wyjaśnia dr Borczyk. Braki w uzębieniu mają też wpływ na pozostałe zęby. – Brak jednego zęba powoduje, że sąsiadujące zaczynają się przesuwać i pochylać w kierunku pustego miejsca, co utrudnia oczyszczanie i stwarza ryzyko rozwoju próchnicy w zdrowych do tej pory zębach. Zęby przeciwstawne, nie mając podparcia w zgryzie, wysuwają się, co z czasem prowadzi do ich utraty. Z kolei brak zębów bocznych sprawia, że zęby przednie rozsuwają się i są narażone na większe przeciążenia, związane z przejęciem funkcji rozdrabniania pokarmów. Pod wpływem sił żucia pojawiają się pęknięcia szkliwa, zęby szybciej ścierają się, przez co wyglądają starzej - mówi dr Roman Borczyk. Ponadto w miejscu utraconego zęba zaczyna zanikać kość. W efekcie z czasem dochodzi do utraty kolejnych zębów.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: protezy, profilaktyka chorób wieku dojrzałego, implanty, cena implantu, braki zębowe, 55+Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Czy da się wyleczyć reumatoidalne zapalenie stawów?
- Czy przy znacznej utracie wagi nie grozi nam nadmiar zwisającej skóry?
- Przewlekła niewydolność żylna. Przyczyny i występowanie
- Bezpłatne szkolenia medialne dla seniorów w Gdańsku
- Superemocje w Euro 2012
- Łódź i Warszawa za darmo szczepią seniorów przeciw grypie
- Anti-aging. Objawy starzenia się
- Nowe leki na liście refundacyjnej
- Jak dbać o wzrok w wieku dojrzałym?
- Teneryfa. Tu słońce świeci przez cały rok
Gwiazda | 23-05-2012
stars | 31-05-2012
mankell | 19-06-2015