Ocena:
(głosy: 3)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

04-01-2015

Czy sporadyczne skoki ciśnienia są powodem do niepokoju?

Twój Ekspert Kardiolog i Hipertensjolog

Bieg po schodach, sprzątanie mieszkania i to w szybkim tempie, nawet energiczny spacer wywołują wzrost ciśnienia, i jest to jak najbardziej prawidłowa reakcja organizmu. U osoby, która nie ma problemów z nadciśnieniem, ciśnienie tętnicze w ciągu kilkunastu minut wraca do właściwego poziomu, ale zmierzone zaraz po wysiłku może być bardzo wysokie.

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Rynkiewicz        Prof. dr hab. n. med. Andrzej Rynkiewicz

O niepokojących skokach ciśnienia mówimy wówczas, gdy nie ma żadnych fizjologicznych przesłanek, a u pacjenta występuje podwyższone ciśnienie, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, potliwość.

Wówczas nawet pojedynczy epizod jest powodem do badań. Lekarz musi sprawdzić przyczyny takiego nagłego skoku ciśnienia, bo może np. świadczyć o guzie nadnerczy, którego objawem są właśnie skoki ciśnienia.

Warto również pamiętać, że medycyna zna przypadki nadciśnienia białego fartucha, czy reakcji białego fartucha. Są pacjenci, dla których sytuacja mierzenia ciśnienia przez lekarza czy pielęgniarkę jest stresująca. To zaś pociąga za sobą wzrost ciśnienia. Ten sam pacjent, mierząc ciśnienie w warunkach domowych, może mieć wartości ciśnienia nawet 20-30 proc. niższe od pomiaru w gabinecie medycznym!

O nadciśnieniu białego fartucha mówimy wówczas, gdy pomiar w gabinecie oznacza przekroczenie prawidłowych norm ciśnienia tętniczego, zaś o reakcji białego fartucha – gdy wartości są wyższe niż podczas pomiarów w warunkach domowych, ale jeszcze mieszczą się w normie.

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: staruszek, bfk19543005.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012