Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

22-01-2013

W zimowym sezonie 2012/2013 najwięcej osób choruje na grypę w pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i małopolskim

Grypa na własne życzenie

Gdyby istniała w Polsce dokładna rejestracja powikłań pogrypowych oraz zgonów z powodu powikłań pogrypowych, być może ludzie chętniej by się szczepili - mówi prof. dr hab. Lidia Brydak, kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy i Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH. Z prof. dr hab. Lidią Brydak rozmawiamy o zapobieganiu i leczeniu grypy.

Jeśli pojawią się pierwsze oznaki zarażenia grypą, chory powinien zostać w domu i wezwać lekarza.    Jeśli pojawią się pierwsze oznaki zarażenia grypą, chory powinien zostać w domu i wezwać lekarza.

Agnieszka Usiarczyk: Czy panuje u nas epidemia grypy?

 

Prof. dr hab. Lidia Brydak, kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy i Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH: Rośnie liczba chorych na grypę i wirusy grypopodobne. Co roku, zimą, mamy wzrost zachorowań. W sezonie epidemicznym 2012/2013 zarejestrowano w Polsce niemal dwukrotnie większą liczbę zgłoszeń podejrzeń zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Najwięcej osób choruje w województwach: pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i małopolskim.

 

Ile przypadków świńskiej grypy odnotowano w  tym roku w Polsce?

W Polsce w sezonie epidemicznym grypy w 26.8 proc.  analizowanych próbek stwierdzono zakażenie spowodowane przez wirus podtypu A/H1N1/pdm09, ale nie zależnie od tego podtypu stwierdzono również krążenie wirusa grypy typu B i podtypu A/H3N2/, jednakże podtypem dominującym jest podtyp A/H1N1/pdm09. Wszystkie zachorowania mamy na własne życzenie, ponieważ od dwóch sezonów epidemicznych, podtyp A/H1N1/pdm09 jest w składzie szczepionki przeciwko grypie.

 

Podobno z sezonu na sezon coraz mniej osób się szczepi. Dlaczego tak jest? Przecież dla wielu szczepionka jest bezpłatna, ponadto niektóre przychodnie obniżają jej cenę. Wczoraj widziałam promocję w mojej przychodni - szczepienie kosztowało 30 zł. Dlaczego z tego nie korzystamy?

Ludziom się wydaje, że choroba ich nie dotyczy, a jeśli się przytrafi, to przejdzie. Nie zawsze tak jest. Grypa może spowodować bardzo groźne powikłania, o których wciąż mało wiemy i je bagatelizujemy. Sezon grypowy się jeszcze nie skończył, nie mamy więc danych dotyczących liczby osób zaszczepionych. Ale poprzednie lata pokazują, że szczepi się  ok. 4,5 proc. ogółu populacji, co stawia nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie. To bardzo mało, choć wiele urzędów marszałkowskich zapłaciło za szczepienia przeciwko grypie osobom w wieku od 55. do 65. roku życia, ale i w tej grupie nie wszystkie uprawnione osoby z tego skorzystały.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012