Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

22-11-2012

Nietrzymanie moczu. Zapobieganie chorobie i jej konsekwencjom

Żeby utrzymać lub odzyskać kontrolę

Ćwiczenia można zacząć w każdym wieku. Lepiej jednak nie czekać na nadmierne osłabienie mięśni dna miednicy. Osłabienie to powoduje, że zwieracze odbytu, czy też cewki moczowej nie działają w sposób prawidłowy, a mocz może wyciekać bez kontroli. Najpierw zdarza się to podczas wysiłku, śmiechu, kaszlu – na skutek zwiększonego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Ale później - także bez obciążenia, w spoczynku.

Mięśnie dna miednicy można ćwiczyć wszędzie. Ot, choćby siedząc na ławce. Mięśnie dna miednicy można ćwiczyć wszędzie. Ot, choćby siedząc na ławce.

Szczególnie ważne jest, abyś dbała o kondycję mięśni dna miednicy. Jest to duża grupa silnych mięśni zawieszona pomiędzy kością krzyżową a kością łonową. Stanowi podparcie dla wszystkich narządów znajdujących się w miednicy małej. Mięśnie te przebiegają w różnych kierunkach. Znajdują się w nich trzy fizjologiczne otwory: odbyt, pochwa i cewka moczowa. Zsynchronizowana praca sprawnych mięśni dna miednicy zapewnia między innymi prawidłowe funkcjonowanie zwieraczy odbytu i cewki moczowej, czyli mięśni je zamykających. Otwarcie tych zwieraczy następuje dopiero przy udziale woli człowieka, czyli dopiero wtedy, gdy z mózgu popłyną impulsy nerwowe do kręgosłupa dające sygnał np. do rozpoczęcia opróżniania pęcherza moczowego.

Mięśnie niećwiczone ulegają osłabieniu. Osłabienie mięśni powoduje, że zwieracze odbytu, czy też cewki moczowej nie działają w sposób prawidłowy.

Innym poważniejszym powikłaniem nadmiernego osłabienia mięśni dna miednicy może być wypadanie macicy czy też opuszczanie dna pęcherza moczowego. Te z kolei zwiększają podatność na rozwój bakterii zarówno w układzie moczowym jak też w drogach rodnych.

 

Które mięśnie ćwiczyć?

Najlepiej sprawdzisz to podczas oddawania moczu. Spróbuj kilka razy zatrzymać wyciekający strumień moczu, napinając mięśnie. To właśnie te mięśnie i w takim samym ruchu będziesz musiała napinać nawet po kilkaset razy dziennie. Im są one słabsze, tym większa praca przed tobą, ale także początek musi być łagodniejszy. Słabe mięśnie szybko ulegają zmęczeniu i możesz odczuwać niepotrzebny ból. Powtarzaj po kilka serii ćwiczeń, starając się, by w czasie dnia było około 10 sesji, podczas których wykonasz od 10 do 30 powtórzeń. Ćwiczenia te możesz robić w każdej pozycji (siedząc, leżąc, stojąc). Niech ci towarzyszą przy wykonywaniu różnych czynności.

 

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012