Nietrzymanie moczu. Zapobieganie chorobie i jej konsekwencjom
Żeby utrzymać lub odzyskać kontrolę
Ćwiczenia można zacząć w każdym wieku. Lepiej jednak nie czekać na nadmierne osłabienie mięśni dna miednicy. Osłabienie to powoduje, że zwieracze odbytu, czy też cewki moczowej nie działają w sposób prawidłowy, a mocz może wyciekać bez kontroli. Najpierw zdarza się to podczas wysiłku, śmiechu, kaszlu – na skutek zwiększonego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Ale później - także bez obciążenia, w spoczynku.
Szczególnie ważne jest, abyś dbała o kondycję mięśni dna miednicy. Jest to duża grupa silnych mięśni zawieszona pomiędzy kością krzyżową a kością łonową. Stanowi podparcie dla wszystkich narządów znajdujących się w miednicy małej. Mięśnie te przebiegają w różnych kierunkach. Znajdują się w nich trzy fizjologiczne otwory: odbyt, pochwa i cewka moczowa. Zsynchronizowana praca sprawnych mięśni dna miednicy zapewnia między innymi prawidłowe funkcjonowanie zwieraczy odbytu i cewki moczowej, czyli mięśni je zamykających. Otwarcie tych zwieraczy następuje dopiero przy udziale woli człowieka, czyli dopiero wtedy, gdy z mózgu popłyną impulsy nerwowe do kręgosłupa dające sygnał np. do rozpoczęcia opróżniania pęcherza moczowego.
Mięśnie niećwiczone ulegają osłabieniu. Osłabienie mięśni powoduje, że zwieracze odbytu, czy też cewki moczowej nie działają w sposób prawidłowy.
Innym poważniejszym powikłaniem nadmiernego osłabienia mięśni dna miednicy może być wypadanie macicy czy też opuszczanie dna pęcherza moczowego. Te z kolei zwiększają podatność na rozwój bakterii zarówno w układzie moczowym jak też w drogach rodnych.
Które mięśnie ćwiczyć?
Najlepiej sprawdzisz to podczas oddawania moczu. Spróbuj kilka razy zatrzymać wyciekający strumień moczu, napinając mięśnie. To właśnie te mięśnie i w takim samym ruchu będziesz musiała napinać nawet po kilkaset razy dziennie. Im są one słabsze, tym większa praca przed tobą, ale także początek musi być łagodniejszy. Słabe mięśnie szybko ulegają zmęczeniu i możesz odczuwać niepotrzebny ból. Powtarzaj po kilka serii ćwiczeń, starając się, by w czasie dnia było około 10 sesji, podczas których wykonasz od 10 do 30 powtórzeń. Ćwiczenia te możesz robić w każdej pozycji (siedząc, leżąc, stojąc). Niech ci towarzyszą przy wykonywaniu różnych czynności.
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Sprawdź czy w twojej gminie będą bezpłatne szczepienia przeciw grypie
- Anti-aging. Kosmetyki opóźniające starzenie się skóry
- Nowoczesne leczenie raka. Kiedy będzie dostępne dla Polaków?
- Jak objawia się reumatoidalne zapalenie stawów?
- Choroba zwyrodnieniowa stawów to problem nawet 2 milionów Polaków
- Metody leczenia łysienia
- Czy spożywanie wapnia w postaci suplementów ma jakikolwiek sens, skoro kości kształtują się w wieku dziecięcym i dorastania?
- 44 lata razem. Jak to się robi?
- Czy warto zatrudnić pomoc domową?