Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

22-11-2012

Nietrzymanie moczu. Zapobieganie chorobie i jej konsekwencjom

Żeby utrzymać lub odzyskać kontrolę

Ćwiczenia można zacząć w każdym wieku. Lepiej jednak nie czekać na nadmierne osłabienie mięśni dna miednicy. Osłabienie to powoduje, że zwieracze odbytu, czy też cewki moczowej nie działają w sposób prawidłowy, a mocz może wyciekać bez kontroli. Najpierw zdarza się to podczas wysiłku, śmiechu, kaszlu – na skutek zwiększonego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Ale później - także bez obciążenia, w spoczynku.

Mięśnie dna miednicy można ćwiczyć wszędzie. Ot, choćby siedząc na ławce. Mięśnie dna miednicy można ćwiczyć wszędzie. Ot, choćby siedząc na ławce.

 

Jak ćwiczyć?

Zacznij od wykonywania ćwiczeń na siedząco w pozycji pochylonej do przodu. Możesz nawet oprzeć łokcie na udach lub kolanach. Stopy ustaw na podłodze, uda utrzymuj w lekkim rozkroku. Napnij mocno mięśnie odbytu - wytrzymaj napięcie odliczając spokojnie do pięciu. Następnie rozluźnij mięśnie, utrzymaj je w rozluźnieniu, znów odliczając do pięciu. Zrób to samo z mięśniami pochwy - napnij je, wytrzymaj 5 sekund - rozluźnij na 5 sekund. Powtórz na początek 8-10 razy.

Ćwiczenia te warto zacząć wykonywać jeszcze zanim pojawią się kłopoty związane z nietrzymaniem moczu. Silne mięśnie dna miednicy poprawiają też doznania erotyczne podczas stosunków seksualnych (zarówno kobiety, jak też jej partnera). Ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą wykonywać panie w każdym wieku jako formę profilaktyki przeciwdziałającą opisanym problemom.

Można także stosować tzw. trening pęcherza moczowego. Polega on na świadomym odraczaniu momentu oddawania moczu, w celu wzmocnienia mięśni zwieraczy cewki i pęcherza moczowego.

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012