Stres w pracy. Jak zmniejszyć jego skutki
Zatrzymaj się na chwilę
Przeciążenie obowiązkami, ale również ich niedobór, zła atmosfera między współpracownikami, a zwłaszcza między szefem i pracownikami, zarobki nieadekwatne do nakładu pracy – to najczęstsze powody, dla których Polak czuje się w pracy sfrustrowany, zestresowany i nie lubi swojej pracy.
Na liście stresogennych sytuacji oprócz sytuacji skrajnych, takich jak śmierć bliskiej osoby, choroba, rozpad związku, wysoko plasują się też problemy związane z pracą. Nie tylko, i nawet nie przede wszystkim, utrata pracy wywołuje u człowieka stres. Duże znaczenie ma codzienność, w której stres może się kumulować, prowadząc do poważnych zaburzeń w organizmie człowieka, wręcz do stanów chorobowych.
Najczęstsze objawy zestresowania to poczucie permanentnego zmęczenia, które nie ustępuje nawet po kilkudniowym odpoczynku, a już na pewno – nie po weekendzie. Zestresowany człowiek skarży się na bóle głowy, żołądka. Stosunkowo wcześnie pojawia się nadciśnienie. Wszystko przez nadmierny poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. To on niszczy od środka nasz organizm.
Zmiana pracy nie musi rozwiązać problemu
Choć praca może być źródłem stresu, nie wszystkim można udzielić optymalnej rady, czyli zmianę pracy. Kolejne miejsce pracy nie musi wcale być mniej stresujące. W dodatku zmiana pracy również jest na liście sytuacji stresowych.
Na pewno jednak trzeba nauczyć się ze stresem żyć, zarządzać nim i go rozładowywać. Sposoby na rozładowanie stresu są różne: od wizyty na strzelnicy czy w klubie fitness, przez pracę w ogródku, prasowanie czy gotowanie po medytację, słuchanie muzyki czy wizytę w salonie SPA. Każdy ma swój sposób na wyładowanie stresu, trzeba tylko poświęcić sobie trochę czasu i uwagi.
Jedna sprawa załatwiana, reszta czeka
Alkohol, papierosy, kofeina to nie są dobre sposoby na osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Dają pozorny spokój na kilka godzin, ale nie rozwiązują problemu – czyli nie zmniejszają w żaden sposób poziomu kortyzolu w organizmie. Jedna lampka wina (pitej „na rozluźnienie”), czy drink z mocnym alkoholem przed snem mogą wydawać się niegroźne, ale z czasem dla rozluźnienia czy uspokojenia potrzebne już będą nie jedna, a dwie lampki wina, czy drinki – i tu już zaczyna się problem.
Lepiej nie sięgać na własną rękę po ziołowe leki na uspokojenie, dostępne w aptece. Co prawda one są nieszkodliwe i nie uzależniają, jednak i tak lepiej udać się do specjalisty (psychologa, psychoterapeuty). Najskuteczniejsze bowiem i najbardziej naturalne na rozładowanie stresu leżą po stronie samego pacjenta, a specjalista może pomóc dobrać nam najskuteczniejszy i najbardziej odpowiedni sposób. Może również zalecić jakieś aktywności, działające pozytywnie na psychikę (np. medytację).
Oczywiście, sposoby na rozładowanie stresu na nic się zdadzą, jeśli nie podejmiemy próby zmian w swoim życiu – również w zakresie pracy. Najważniejszą zmianą, jaka leży po stronie samego zainteresowanego w organizacji pracy jest skupienie się na jednej czynności i jej wykonywanie z pełnym zaangażowaniem. Pisząc raport czy przygotowując zestawienie danych, skupiajmy się tylko na tym zadaniu, bez rozpraszania na odbieranie telefonów, sprawdzanie skrzynki mailowej czy odpowiadanie na pytania współpracowników.
Ważne, by rozpoczęte zadanie doprowadzać do końca, odkreślać (psychicznie), robić krótką przerwę i brać się za kolejne wyzwanie. Skupianie się na jednej czynności poważnie redukuje odczuwanie stresu.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: wiek dojrzały, profilaktyka chorób wieku dojrzałego, profilaktyka, praca, nadciśnienie tętnicze, Jak zmniejszyć stres, choroby serca, chorobyPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Konkurs kulinarny "Uff, jak gorąco!"
- “7 dni w Hawanie” reż. Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noe, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabio, Pablo, Trapero, prod. Francja, Hiszpania
- Rwa kulszowa. Przyczyny, profilaktyka, objawy, leczenie
- Osteoporoza. Rehabilitacja i ćwiczenia
- Morsowanie. Sezon kąpielowy trwa od listopada do marca
- TVP2. Środa, 6 sierpnia, godz. 20.10. Sala samobójców
- "Dwoje do poprawki", reż. David Frankel
- Co Polacy wiedzą o niewydolności żylnej. Raport z badań
- Konkurs kulinarny "Wielkanocne inspiracje"
- Konkurs fotograficzny "Wielkanoc w obiektywie!"
bfk19543005 | 29-01-2012
Jestem jedną z wielu, która przeżyła stres, związany ze złym traktowaniem pracownika w miejscu pracy.
Przez ponad 12 lat pracowałam w renomowanej firmie o profilu bankowym,ogólnie mam 39 lat pracy.
W czasie rekrutacji pracowników na stanowisko kierownicze , przyjmowali tylko osoby które , stwierdziły ze umieją zwalniać ludzi i nie kierują się sentymentem .Wykształcenie nie koniecznie było potrzebne. Menadżerem została osoba, która była z wykształcenia magazynierem,
ale upodlała i gnębiła ludzi.
Są nadal zwolnienia a zwłaszcza pracowników , którzy mają długoletni staż pracy ,a w niedługim okresie nabywają prawa do okresu ochronnego oraz umowę na czas nieokreślony.
Zmiana pracy , nie wchodzi w grę bo mamy po 56 lat a takich pracowników nikt nie potrzebuje, nawet w pośredniaku nie ma ofert pracy.
Walka - to liczne sprawy w sądzie i porady u psychologa, lub zmiana pracodawcy.Jak ktoś powiedział zdrowie jest najważniejsze.
Mam nadzieje że sprawdzi się stare powiedzenie-" kij ma 2 końce".
pozdrawiam 56+
stars | 07-02-2012
bfk19543005 | 19-02-2012
Wygrałam sprawę w Sądzie Apelacyjnym o odszkodowanie za
niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę.
Jest to nie wiele , ale o pieniądze tu nie chodzi , ale o satysfakcję,
Na 10 osób które w ten sam sposób zostały pozbawione pracy , na razie 2 wygrały
Warto walczyć o swoje prawa i powraca mi chęć do życia, już mi się robi ciepło na sercu .
pozdrawiam wszystkich super starsza 56+