Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

26-01-2015

Jak zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu?

Zdrowo jeść, wystrzegać się używek i być aktywnym

Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego zmniejszymy, jeśli będziemy prowadzić zdrowy tryb życia. Systematyczna aktywność fizyczna i właściwa dieta, ograniczenie i eliminacja używek to recepta, która może pomóc w przeciwdziałaniu nadciśnieniu i jego powikłań.

Najlepiej, żeby codzienna dieta bazowała na warzywach, owocach i rybach.        Najlepiej, żeby codzienna dieta bazowała na warzywach, owocach i rybach.
  • Warzywa, które obniżają ciśnienie i mają mało kalorii: żurawina, aronia, cytryny,jarzębina, buraki, pomidory, papryka, rzodkiewka, cebula, czosnek, pietruszka, sałata, brokuły,kalafior, szpinak, kapusta pekińska, groszek zielony, seler korzeniowy i naciowy, rokitnik.
  • Warzywa - np. brokuły - zawierają sporo potasu, a ten obniża ciśnienie skurczowe o ok. 5 mmHg, a rozkurczowe o blisko 4 mmHg. Poza tym przyśpiesza wydalanie soli i wody, co sprawia, że chudniemy. Im więcej w jedzeniu potasu, tym mniejsze ryzyko udaru mózgu. (Uwaga, nadmiar potasu może szkodzić osobom chorym na nerki!)
  • Jeśli mięso, to najlepiej ryba

Utrzymywanie prawidłowej masy ciała jest niezwykle ważne w profilaktyce nadciśnienia tętniczego.  Mimo że prawidłowy BMI nie daje nam gwarancji, że nie zachorujemy, zasadniczo zmniejsza ryzyko zachorowania.

Inne sposoby zapogienia nadciśnieniu tętniczemu? Przed nadciśnieniem tętniczym w dużej mierze chroni nas niepalenie papierosów, niepicie albo znikome picie alkoholu, ograniczenie soli w kuchni.

Racjonalna, dobrze zbilansowana dieta w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, podobnie jak w przypadku większości chorób, ma fundamentalne znaczenie. Przede wszystkim należy ograniczać jedzenie tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych. Najlepiej, żeby codzienna dieta bazowała na warzywach, owocach i rybach.

Ponieważ systematyczny ruch w postaci ćwiczeń, spacerów czy rekreacyjnego sportu najskuteczniej reguluje pracę serca i ciśnienie krwi, warto go sobie zaplanować na każdy dzień.

No i koniecznie należy mierzyć ciśnienie tętnicze. Między 40-tym a 50-tym rokiem życia co najmniej raz na dwa lata, a po 50-tym roku życia minimum raz w roku.

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012