Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

15-01-2013

Przyczyny i objawy andropauzy

Niedobór hormonów. Jakich?

Ogólne wrażenie gorszego samopoczucia, zmniejszenia sprawności fizycznej, niższej sprawności seksualnej, przybierania na wadze - to wynik niedoboru męskich hormonów płciowych.

Testosteron jest produkowany w rytmie dobowym - jądra wytwarzają najwięcej testosteronu rano, w ciągu dnia zaś jego stężenie stopniowo ulega obniżeniu. Testosteron jest produkowany w rytmie dobowym - jądra wytwarzają najwięcej testosteronu rano, w ciągu dnia zaś jego stężenie stopniowo ulega obniżeniu.

Dotychczasowa równowaga hormonalna organizmu ulega zaburzeniu. Zaczyna brakować m.in.:

- Testosteronu,

- Dehydroepiandrosteronu,

- Hormonu wzrostu,

- Tzw. insulinopodobnego czynnika wzrostowego 1 (IGF-1),

- Melatoniny.

Zmiany hormonalne i natężenie objawów z nimi związanych jest wyraźnie zróżnicowane genetycznie. U niektórych panów produkcja hormonów spada już od około 50-tego roku życia, u innych zaś stężenie hormonów pozostaje prawidłowe aż do późnej starości.

Aby wyjaśnić, co dzieje się w różnych narządach wydzielających męskie hormony, powiedzmy parę słów o fizjologii.

 

Jądra

 

To parzyste narządy położone w worku mosznowym. Ich głównym zadaniem jest produkcja hormonu zwanego testosteronem. Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym. Produkowany jest właśnie przede wszystkim w jądrach. Niewielka jego część powstaje także w wyniku przemiany innego hormonu - androstendionu, który wytwarzany jest w nadnerczach. Testosteron jest produkowany w rytmie dobowym - jądra wytwarzają najwięcej testosteronu rano, w ciągu dnia zaś jego stężenie stopniowo ulega obniżeniu. Drugim ważnym zadaniem jąder jest produkcja plemników. Od chwili dojrzewania wytwarzają one miliony plemników. Około 45-tego roku życia zmniejsza się produkcja męskich komórek płciowych. Proces ten postępuje stopniowo aż do 70-tego roku życia. Dlatego nasienie starszych mężczyzn zawiera mniej plemników, są one także gorszej jakości - mniejszych rozmiarów i mniej ruchliwe.

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012