Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

15-01-2013

Przyczyny i objawy andropauzy

Niedobór hormonów. Jakich?

Ogólne wrażenie gorszego samopoczucia, zmniejszenia sprawności fizycznej, niższej sprawności seksualnej, przybierania na wadze - to wynik niedoboru męskich hormonów płciowych.

Testosteron jest produkowany w rytmie dobowym - jądra wytwarzają najwięcej testosteronu rano, w ciągu dnia zaś jego stężenie stopniowo ulega obniżeniu. Testosteron jest produkowany w rytmie dobowym - jądra wytwarzają najwięcej testosteronu rano, w ciągu dnia zaś jego stężenie stopniowo ulega obniżeniu.

 

Przysadka mózgowa

 

Produkcja testosteronu w jądrach nie zachodzi w sposób prawidłowy bez odpowiedniej stymulacji tego narządu przez przysadkę mózgową, a ściślej przez produkowane przez nią hormony, określane wspólną nazwą gonadotropin. Należą do nich LH, czyli hormon luteinizujący i FSH, czyli follikulotropina. Przysadka i jądra podlegają swoistej wzajemnej zależności, określanej mianem ujemnego sprzężenia zwrotnego. Oznacza to, że produkcja hormonów przysadkowych ulega zwiększeniu pod wpływem niskiego stężenia testosteronu we krwi i odwrotnie - wysokie stężenie testosteronu hamuje wydzielanie gonadotropin.

W związku z wiekiem, upośledzeniu ulega nie tylko funkcja jąder, pogarsza się także sprawność ośrodków centralnego sterowania układem hormonalnym w mózgu.

 

Podwzgórze

 

Najwyższym ośrodkiem sprawującym kontrolę, zarówno nad jądrami jak też nad przysadką mózgową jest podwzgórze. Jest to część mózgu odpowiedzialna za sterowanie wydzielaniem wszystkich hormonów w organizmie człowieka. W podwzgórzu właśnie zachodzi produkcja i wydzielanie hormonu o nazwie gonadoliberyna (w skrócie GnRH), którego zadaniem jest pobudzanie przysadki mózgowej do wydzielania hormonów - LH i FSH. Wraz z wiekiem, spada produkcja gonadoliberyny, a także zmniejsza się wrażliwość komórek przysadki mózgowej na jej dotychczasowe stężenia.

 

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012