Dłonie. Suchość skóry. Przebarwienia i plamy. Zapadnięta skóra z żyłami
Dłonie więcej mówią niż metryka
Dlaczego dłonie są papierkiem lakmusowym starzenia się? To jedyna część naszego ciała, która przez całe życie codziennie wystawiana jest na słońce, chłód, chemię. Bez ochrony. I bez litości.
Dłonie starzeją się stosunkowo szybko i w bardzo widoczny sposób. Pierwszym krępującym objawem wieku są przebarwienia i ciemne plamy. Drugim - sucha i pozbawiona nawilżenia skóra, która wygląda jak pergamin albo, co gorsza, papier ścierny. Nie każda z nas chce/lubi wykonywać czynności domowe w rękawiczkach. Jak w takim razie dbać o skórę dłoni? Są proste i sprawdzone sposoby.
Suchość skóry
Jeśli największym problemem jest suchość skóry, po prostu trzeba zaprzyjaźnić się z kremem. Są kobiety, dla których jest to nawyk - nie wyjdą z kuchni po zmywaniu naczyń bez posmarowania dłoni kremem. Ale są też takie, którym pamiętanie o tym sprawia kłopot. Na początek warto wyrobić sobie nawyk natłuszczania dłoni przy porannej i wieczornej pielęgnacji. Jeśli np. smarujesz szyję i dekolt kremem rób to zewnętrznymi partiami dłoni. W ten sposób one też zyskają. Nie musisz kupować specjalnego kremu do rąk. Do dłoni możesz z powodzeniem stosować te same kosmetyki co do twarzy lub ciała (szczególnie „lubią” one gruboziarniste peelingi, kremy z retinolem, witaminą C, kwasami owocowymi). Dłonie są o tyle kapryśne, że skóra na nich wchłania składniki odżywcze o około 20 procent słabiej niż skóra na twarzy. Dlatego warto uciekać się do sposobów – np. na posmarowane kremem ręce założyć na noc cienki bawełniane rękawiczki, lub jeśli używasz rękawiczek gumowych do prac domowych przed ich założeniem zaaplikować warstwę kremu. Pod takim „opatrunkiem” z gumy (czyli okluzją) składniki odżywcze wniną szybciej. Wiele kobiet stosujących do domowych prac detergenty narzeka na podrażnienie skóry, nawet pękanie jej w załamaniach palców. Takie reakcje alergiczne często występują wcale nie na silne detergenty myjące, ale na pozornie bezpieczne mydła w płynie - twierdzi dr n. med Ewa Chlebus, dermatolog. Mydła w płynie najlepiej odstawić w pierwszej kolejności, jeśli zauważymy podrażnienia skóry.
Przebarwienia i plamy zwane starczymi
W pewnym momencie po prostu na dłoniach pojawiają się plamy i przebarwienia, i koniec. Są wynikiem bardzo intensywnego nasłoneczniania skóry. Prawdopodobnie plamy kończą się w okolicach ramienia - tam gdzie z reguły sięgają rękawy. Jeśli chcesz się ich pozbyć (całkowicie prawdopodobnie nie będzie to możliwe, ale uda się je znacznie rozjaśnić) musisz działać dwutorowo. Po pierwsze ochrona przeciwsłoneczna. Tylko filtr (minimum SPF 30) pozwoli zablokować zmiany w komórkach melaniny prowadzące do uwalniana barwnika. Druga rzecz, to rozjaśnianie już obecnych plam. Do tego celu dobre będą kosmetyki z kwasami owocowymi (podobny efekt daje moczenie dłoni w soku z cytryny). Warto kupić krem lub serum o działaniu ściśle wybielającym (choćby serię kosmetyków Ava, Flos Leku lub Biodermy) i stosować je rano przed nałożeniem filtra oraz wieczorem.
Ekstremalnym rozwiązaniem jest gabinetowy peeling Copsmelan - daje wyśmienite efekty rozjaśniające, ale jest bardzo drogi (ok 1500 zl), więc to propozycja dla wyjątkowo zdesperowanych.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: skóra, pieniądze, pielęgnacja ciała, medycyna estetyczna, kosmetyczne zabiegi na dłonie, dobry wyglądPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
O tym, co robić, żeby storczyki w doniczce zakwitły drugi raz, a może trzeci i czwarty,...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Seks po 50-tce i do końca życia
- „The Audience” z Helen Mirren w roli głównej
- Objawy zaburzeń erekcji w okresie andropauzy
- Polki. Jakie są, co ksztatłuje ich postawy wobec siebie i własnego zdrowia?
- Wystawa na ekranie, Impresjoniści
- „Ryszard III” z Almeida Theatre Live z Ralphem Fiennesem
- W Polsce żyje ponad 4 tysiące stulatków. Poznali receptę na długowieczność?
- Wyniki konkursu "Współczesne bareizmy"
- Instytut Zdrowych Nóg podsumowuje wyniki letniej akcji
- “Lincoln”, reż. Steven Spielberg
- Seksuologia. Z czym do specjalisty?
stars | 20-08-2012
kaja_stenimi | 15-04-2013