Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

02-07-2012

Kampania: Bądź mężczyzną. Chroń Zdrowie

Profilaktyka wzmacnia męskość

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty jest już trzecim najbardziej zabójczym nowotworem u panów, zaraz po nowotworach złośliwych płuc i jelita grubego. W 2020 r. na ten nowotwór zachoruje w Polsce prawie 18 tys. mężczyzn, ponad dwukrotnie więcej niż obecnie. Aż 40 proc. z nich w chwili wykrycia choroby będzie jeszcze przed 65. rokiem życia.

Najlepiej, jeśli dojrzały mężczyzna co roku poddaje się badaniom urologicznym.  Najlepiej, jeśli dojrzały mężczyzna co roku poddaje się badaniom urologicznym.

Populacja mężczyzn w wieku 45+ liczy ponad 6,9 mln osób. W 2008 roku nowotwory układu moczowo-płciowego wykryto u 15276 mężczyzn, co stanowiło 23 proc. wszystkich nowych zachorowań. Ponad 1/3 tych zachorowań dotyczyła panów w wieku 45-64 lat.

- Zachorowalność na raka prostaty szybko się zwiększa od lat 80. XX w., ale prognozy są jeszcze bardziej niepokojące. W najbliższych 10 latach gwałtownie wzrośnie zachorowalność na nowotwory układu moczowo-płciowego, w tym szczególnie na raka prostaty - mówi dr Roman Sosnowski, urolog z kliniki nowotworów układu moczowego Centrum Onkologii w Warszawie.

Wykrywalność nowotworów w Polsce, w tym układu moczowo-płciowego, następuje w zaawansowanym stadium choroby, co zmniejsza szansę na wyleczenie. - Znajomość czynników zwiększających zagrożenie nowotworami urologicznymi oraz świadomość wczesnych objawów tych chorób w populacji aktywnych zawodowo mężczyzn nie jest zbyt wysoka, co potwierdziły badania przeprowadzone w ramach programu M45+. Mamy zatem wiele do zrobienia w zakresie edukacji społecznej – mówi dr Iwona Skoneczna, onkolog z Centrum Onkologii.

 

O chorobach w zakładach pracy

Ministerstwo Zdrowia i Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie wdrażają program edukacyjny dla panów powyżej 45. roku życia, w ramach którego mężczyźni dowiedzą się jak ustrzec się nowotworów prostaty, nerki i pęcherza moczowego. Kampanii przyświeca hasło: "Bądź mężczyzną. Chroń Zdrowie". W ramach programu, dla mężczyzn organizowane są spotkania edukacyjno-informacyjne w zakładach pracy, głównie w przemyśle: metalurgicznym, koksowniczym, hutniczym, gumowym, chemicznym oraz paliwowo-energetycznym, gdzie pracownicy są narażeni na kontakt z rakotwórczymi substancjami takimi jak: metale ciężkie (np. kadm), pestycydy, oleje mineralne, aminy aromatyczne, płyny, smary do obróbki metali. Zgodnie z założeniem projektu, przeszkoleniem objęci będą także lekarze -  6 tys. specjalistów medycyny pracy, medycyny rodzinnej, POZ i urologów. - Opowiemy m.in. o przyczynach zachorowalności, o objawach chorób, o nowoczesnych metodach leczenia - mówi dr Sosnowski. Kampania jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Skomentuj artykuł

  • stars | 21-07-2012

    Panowie bardziej dbają o auta niż o zdrowie. Tylko co chłopie będziesz miał z tego auta jeśli zachorujesz ?
    Badania profilaktyczne nie bolą i nie robi się ich codziennie.
    Macie jakieś sposoby na opornych facetów - jak ich namówić na wizytę u lekarza?
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012